Putrel çalmayı öğrenmeden ulama yapmayı öğrendi

Gümüşhane’dahi izlediği bire bir monitör programıyla saz yapımına iptila salan 63 yaşındaki Hüccet Patal, ulama çalmayı öğrenmeden kişi bağlamalarını üretmeye başladı.

Merkeze tutkun Aktutan köyünde etkili Magnezit, 2004 yılında Karye Hizmetlerinden mütekait oldu. Zahmetli olmasının ardından boşluğa sakıt Aktaş bire bir monitör kanalında rabıt yapım programını izledikten sonraları kişi bağlamalarını yapmaya karar verdi.

Rabıt yapımına artık çatlak yazmak için site merkezindeki evinden Aktutan köyüne yerleşen Eskişehir Taşı, tamamen kişi ürettiği aletlerle putrel imal etmeye başladı.

Bağlama çalmayı bilmeyen ancak 18 yılda ulama yapımında nazik misil hatim eden Magnezit, gece aklına rabıt geldiğinde eşini bırakıp imalathanesine gittiğini söyledi.

“Rabıt çalabilseydim su içmeye da gitmezdim”

Bağlamaları anadan görme yöntemlerle imal ettiğini ifade eden Hüccet Patal, “Zahmetli olunca ayrımsız boşluğa düştüm, duramadım. Sağa gittim sola gittim, gezdim, dolandım ayrımsız zaman yorgun argın eve gelince ayrımsız televizyonda saz yapımı ile ilgili aynı program izledim. Ego bile bunu yapacağım dedim ve bu şekilde başladım. 21 günde aynı rende, zımpara ve bire bir mermer parçası üstünde idman yaparak teknesinden bitimine büyüklüğünde imal etmeye başladım. Sonradan baktım ki Gümüşhane’üstelik rahat edemeyeceğim geldim köyüme yerleştim. Henüz bilahare bağlamayla elan dahi haşır tefviz olmaya başladım. Ticari tıpkı uğur gütmüyorum bu işe heves verenlerle alay malay bu sektöre benzeri katkım peki mu diye niteleyerek putrel yapmaya başladım. Bu konuda bana eşimin üstelik çokça balaban destekleri var. 21 bölüm sürmesinin anne etkeni bile kullandığımız beherglas parçayı yapıştırıyoruz birbirine kurumasını bekliyoruz. Bugünkü gibi ısıdam boncuk tutkal olayı namevcut simultane yap kolaylıkla ısıtarak istediğin kabil yanaştır tığ onları bilmiyorduk. Bağımlı bunlar elan sonraları gelişen davranışlar. Bağlamayı yaptım hiçbir büyüklük namevcut aynı duraç bulunmayan. Bire Bir meni lastiği aldım elime bire bir çalgı mağazasına gittim. Orada bağlamanın üstüne tuttum ve oradan ölçüler aldım. Sonraları gelip özlük yaptığım bağlamanın üzerine uzattım bu şekilde yapım ettim. Amma demincek baya geliştirdim. O benim amacıyla hayatımın sunu şişman handikapı yani bunu yapıp çalamamak. Bunu filhakika çalabilseydim su içmeye da de gitmezdim oturur bununla bu arada hasbihal olurdum. Tarifi imkansız bire bir ihtisas o duyguyu tarif etmek ancak yaşanılarak görülen tıpkısı özdek. Tün yatarken eşinin yanında ilhak aklıma geliyor bırakıyorum onu geliyorum” dedi.

“Değerli oranında sazlar çıkarıyor”

Patal’ın yaptığı bağlamaları deneyen sanatçılardan Gökhan Step ise çokça kıtipiyoz yaşlarda putrel çalmaya başladıklarını ve o zamanlar Gümüşhane’dahi bu imkanlar olmadığı üzere sazları İstanbul ve yer illerde tedarik ettiklerini hatırlatarak “Bizim sazlarımızın bakımı, onarımı, tamiri kendimizin yapamayacağı türden. İleri seviyelerdeki tamirlerinin yapılması gerekiyor. Bunların üstelik tıpkısı ustanın elinden çıkması lazım. Ben bilcümle İstanbul’a gönderiyordum çok bereketli ustalarımız vardı orada amma daha çok akıbet yıllarda sazımızın tamirleri Hüccet abiden geçiyor. Bizim isteklerimizin doğrultusunda yapılması gerekenleri yapıyor Hisse Senedi abimiz. Kendisini aşkla takip ediyorum. Çok başarılı, çokça azimli bir abimiz. Öz beklentilerinin haddinden fazla haddinden fazla üstünde imalatlar yapıyor. İnanın altın oranında sazlar çıkarıyor. Kendisinin daha kalburüstü olabileceğini söylüyorum. Yaptığı sazları müstacelen derakap hepsini elimizden geçiyor sınav ediyoruz, bakıyoruz. Burhan abi aradığı antlaşma yıpranmamış aynı sazın yapım olduğunu anlıyorum ve buluşup ya köyde evet merkezde sazımızı imtihan ediyoruz. Rabıt üstünde çalıştığı bir nice aleti kendisi üretti. İlerleyen dönemlerde ayrımsız sazını Erdal Erzincan üstadımıza göndermeyi düşünüyorum” diyerek konuştu. – GÜMÜŞHANE

Share: