Rahvan beygir yarışları nefes kesti

Erzurum Büyükşehir Belediyesi ile Yakutiye Belediyesi’nin işbirliğiyle düzenlenen 2. Anadan Görme Rahvan Atlama Beygiri Yarışları nefes kesti.

Umudum Köyü Rahvan Atlama Beygiri Yarış Tesislerinde yapılan yarışlara rabıta berenarı korkulu oldu. Yarış öncesinde planlı törende Erzurum Bar ekibi ve Mehterler takımı eylem yaptı. Erzurum Valisi Okay Memiş, Büyükşehir Uray Komutan Vekili Fevzi Polat, İl Cingöz Komutanı Albay İlker Parıltı, İl Itimat Müdürü Levent Tuncer, DOĞRU Parti İl Başkanı Mehmet Tehlikesiz Sili, kaymakamlık belediye başkanları, STK başkanları ve haddinden fazla sayıda yurttaş katıldı.

Yakutiye Belediye Başkanı Dr. Mahmut Uçar, burada yaptığı konuşmada, “Malumunuz amacıyla insanoğlunun sunu kadim ve sunu vabeste dostu olan atlama beygiri, yabanlık tarihinde ilk yerine Türkler eliyle ehlileştirilmiş ve proses içerisinde sosyal hayatın merkezine oturtmuşlardır. Tarihin ta önceki dönemlerinden beri Kavga hazırlığında, bayramlarda, düğünlerde ve henüz birçok kutlamalarda atlama beygiri yarışları şanlı bir düz tutuyordu. Bu yüzden Kaşgarlı Mahmut Divan-ü Lugati’t-Türk’te “At Türkün kanadıdır” diye bunu yer iyicene biçimde anlatım etmiştir. Haddinden Fazla çarkıt ayrımsız soy olan rahvan atlar, Orta Asya’dan Anadolu’ya kafile eden Türklerle alay malay mevrut gerçeklik Türk atlarıdır. Itidalli asyadan kafile hareketleriyle anadoluya mevrut rahvan atlar Selçuklu ve Osmanlılarca bile korunarak günümüze büyüklüğünde ulaşmıştır. Bu atlarla yapılan yarışlar dernek ve panayırların en gözde faaliyetlerinden biri haline gelmiş ve bu sayede yüzyıllık aynı gelenek günümüze kadar taşınmıştır” şeklinde konuştu.

“Ata sporumuzu neşelendirmek amacıyla bu tesisi yaptık”

Rahvan atlama beygiri geleneğinin Erzurum’un benzeri haddinden fazla köyünde üstelik asırlardır yaşatılarak günümüze büyüklüğünde geldiğini söyleyen Nazır Uçan, “Bizler bile Yakutiye belediyesi namına bu ata sporumuzu keyiflendirmek ve gelecek nesillere duyurmak üzere hakeza aynı tesisi yaparak güzeşte yıl hizmete açtık ve geçmiş yarışları bile geçen yıl balaban tıpkı çalkantı ile gerçekleştirdik. Yapımını tamamen kişi imkanlarımızla tamamladığımız tesislerimiz çokça şükür ülkemizin bu alandaki yeryüzü iyi tesislerinden biri namına sporseverlerimizin hizmetine sunuldu. Şurası banko belirtmeliyim kim sizin üzere vatansever, her devir milli ve manevi değerlerine cemaat sâdır hemşerilerimiz için bu yaptıklarımız azdır. Sizlere ve özge hemşerilerimize daha aşkın bakım çalmak amacıyla canla başla çalışacağız. Cenabıhak talih ederse fariza süremiz boyunca tamam teşkilatlarımızla umum ele vererek Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın bizlere çizdiği 2023 hedeflerine aksetmek üzere dakikasında koşacak daha balaban hizmetleri siz saygıdeğer hemşerilerimizin hizmetine sunmaya mücahede edeceğiz. Bu sene kim Rahvan at yarışlarını Erzurum Büyükşehir Belediyemiz ve Yakutiye belediyemiz ortaklaşa düzenlemektedirler. Ego ulama ve desteklerinden ekolojik ortam Büyükşehir başkanımız, Hizmet kervanımızın lokomotifi sayın Mehmet Kademe abimize ve ekibine teşekkür ediyorum. Bu çağ burada mecmu 11 kategoride koşu yapılacaktır” açıklamasını yaptı.

Yarışma öncesi alanda hayvan ambulansı üstelik bulundu. Kan kesen yarışlar böylece kategorilerinden dereceye giren yarışmacılara bağış verildi. – ERZURUM

Share: