RAUF GERZ’İN MOTOSİKLETÇİ DOSTLARI; CEZA YETERSİZ

Sultangazi’bile 6 ay evvel motoksiletine çarpan otomobilin etkisiyle bariyerlere girerek hayatını kaybeden gazeteci Rauf Gerz (56) için motosikletçi dostları tıpkısı araya geldi. Rauf Gerz’in üstelik benzeri çevrim başkanlığını yaptığı Supereva Riders Motosiklet Kulübü’nün Başkanı Muhammet Kurt, “Trafikte sorumsuz davranışlarla ölüme sebebiyet vermenin kanun önündeki cezası yetersizdir. Rauf Gerz’in ölümünün acısını hafifletmemiş, mahkeme kararı yüreğimizi soğutmamıştır” dedi.

Trafik kazasında hayatını kaybeden Rauf Gerz için ayrımsız ekip motosikletçi, Kadıköy İskelesi’nde bire bir araya geldi. Rauf Gerz’in oğlu Atahan Gerz’in üstelik bulunduğu kadro adına izah özne Supereva Riders’ın Başkanı Muhammet Kurt, “Arkadaşımız ve duygusal yoldaşımız Rauf Gerz’i dram ayrımsız motor kazasında 4 Nisan 2022 tarihinde kaybettik. Yüreğimiz soğumamıştır. Rauf’un trafik canavarına bire bir hiç uğruna kurban gitmesini gözümüzde halen kurumamış yaşlar, içimizde tarif edilemez bir ağırlıkla hissetmeye devam ediyoruz” dedi.

“KISA TUTUKLULUĞUN SÜRÜCÜLERİ CAYDIRDIĞINI DÜŞÜNMÜYORUZ”

Muhammet Aldanmaz, Rauf Gerz’in ölümüne sebep olan kişinin 6 yıl 8 kamer mahpushane cezasına çarptırıldığını ve 4 ay bilahare boşaltma edildiğini, ehliyetine ise takkadak 3 aylığına umum konulduğunu vurgulayarak şunları söyledi: “Bu dirilik gücük tıpkısı süre önce trafikte bire bir birey almış olmasına rağmen zaman gine yollardadır ve benzeri tehlikeyi saçmaya bitmeme etmektedir. Mahkeme kararına ve kül kanunlara saygılı olmamıza karşın, Rauf Gerz’in hayatına dünyalık olan ve ağız ağıza agresif ve kayırıcı hayatını duygusuz, iskele babası tıpkısı sürüş sonucu gerçekleşmiş bu kişioğlu kazaya layık görülen ceza, ne kayıpları affettirici hangi üstelik suça yönelik caydırıcı tıpkı takı görmemiştir. Ahit geçmiyor ki gidiş geliş canavarı tıpkı arkadaşımızı, aynı kardeşimizi almasın. Bu trafik terörünü susturmak amacıyla gereken kanunlara ve uygulamalara artık bu ülkenin ihtiyacı var. Trafikte aynı duygusal düz kişinin sadece 3 kamer ehliyetini kaybetmesi ve murafaa sürecinden bile güdük süren tutukluluk halinin vatandaşların fert güvenliğini tehdit eden, koca hayatına türe ettiği saygıyı göstermeyen sürücüleri caydırdığını düşünmüyoruz. Yasalı sınırın ayrımsız tutar üzerinde etanol düz kişinin da ehliyetine 6 ay halk konulurken, trafikte yaptığı sorumsuz ve insan hayatını hiçe sayan davranışlarla ayrımsız insanın ölümüne hastalık olan bir kişinin ehliyetinin vakit kaybetmeden 3 aylığına alınması ise suçluların gözünün korkmamasına, trafikte hepimizin canının tehlikeye atmasına yol açmaktadır.”

KATİL BARİYER SORUNU: VERİLEN SÖZLERİN TUTULMASINI BEKLİYORUZKurt, “Bu ateş olayda tığ Rauf Gerz’i, ailemizden birini,  kardeşimizi, ağabeyimizi, ayrımsız arkadaşımızı kaybettik. Motor camiası Rauf Gerz’in gözetiminde aynı yoldaşını, oylumlu benzeri kişiliği kaybetmiştir. Tam Türkiye olarak kaybımız ise yalnızca Rauf’un değil, temas devir trafiğe sâdır milyonlarca tertemiz vatandaşın da birey güvenliği büyüklüğünde büyüktür. Trafikte sorumsuz davranışlarla ölüme sebebiyet vermenin kanun önündeki cezası yetersizdir ve trafikte hepimizin hayatına yönelik tehlikeyi ortadan kaldırmaktan uzaktır. Rauf’un hayatını kaybetmesine illet olan kişiye verilen ukubet Rauf Gerz’in ölümünün acısını hafifletmemiş, hâkimiyet yüreğimizi soğutmamıştır” ifadelerini kullandı. “Kıyacı bariyer” sorununu üstelik dile getiren Kurt, “Eğer orada motosikletçi dostu bariyer olsaydı Rauf Gerz halen aramızda olabilirdi” dedi. Yetkililerin verdikleri sözleri da tutmadıkları kaydeden Kurt, oran büyüklerinden sözlerin tutulmasını beklediklerini rapor etti.

ÇARPAN SÜRÜCÜNÜN EHLİYETİNE 3 AYLIĞINA EL KONULMASINA KARAR VERİLDİGazeteci Rauf Gerz, 4 April 2022 haset Yüksel Çalkam’ın kullandığı otomobilin çarpması sonucu hayatını kaybetti. Yüksel Çalkam, Gaziosmanpaşa sapağına geldiği sırada kontrolsüz şekilde ikinci şeritten dördüncü şeride geçerek alışılagelen hızıyla düzlük gitmekte olan Rauf Gerz’in kullandığı motosiklete çarparak ölümüne hastalık oldu. Bilirkişi raporuna göre, güdücü Yüksel Çalkam olayda kamu ve asli detone bulundu, Rauf Gerz’in ise kazada tek kusuru bulunmadı.

Savunmasında 25 almanak TIR şoförü olduğunu belirten Yüksel Çalkam, “Trafiğin yoğunlaşması dolayısıyla trafikten kurtulmak için ikinci şeritten dördüncü şeride geçiş yaptığını, motosikleti görmediğini ve gördüğünde değme şey üzere çokça geç olduğunu” söyledi. Gaziosmanpaşa 15. Asliye Ukubet Mahkemesi’nde yargılanan maznun Yüksel Çalkam, 11 Ağustos 2022’bile “Taksirle ölüme sebep olma” suçundan 6 sene 8 kamer mahbes cezasına çarptırıldı. Tutuklu kaldığı müddet dikkate alınan Çalkam’ın 4 kamer bilahare tahliyesine karar verildi. Duruşma, Çalkam’ın ehliyetine 3 ay süreyle el konulmasına karar verdi. Rauf Gerz’in ailesi, bu karara itirazda bulunarak istinafa başvurdu.

– İstanbul

Share: