Reisicumhur Erdoğan, Cemevleri Asıl Atma ve Şişman Açılış Töreni’nde konuştu: (2)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Alevi Bektaşi vatandaşların ve onların etrafında bir araya geldiği mekanların eksiksiz meselelerinin büyüklük gözetiminde takibini ve yürütmesini yapacak kurumsal tıpkı bina kuracaklarını belirterek, “Ekin ve Turizm Bakanlığımız kişi bünyesinde kuracağımız Alevi Bektaşi Hars ve Cemevi Başkanlığı, muhtarlıklara, derneklere, belediyelere, federasyonlara sınırlı cemevlerinin tamamının yönetimini yürütecektir.” dedi.

Erdoğan, Şahkulu Hükümdar Dergahı’nda düzenlenen Cemevleri Asıl Atma ve Açım Töreni’nde yaptığı konuşmada, Malazgirt Zaferi’nden beri bin yıldır ebedi dar adına seçtikleri Anadolu’yu düşünerek ve fiziken berkitmek, hak tamamen tıpkısı nizama kavuşturmak için savaşım verdiklerini anlattı.

Haçlılardan Moğollara kadar vatanı tahribe yönelik her saldırıyı inanç ve kararlılıkla bertaraf ederken özlük medeniyetlerinin inşasını da benzeri şekilde sürdürdüklerini kaydeden Erdoğan, ebedi vatanlarının gelişigüzel köşesini medreselerle köprülerle çarşılarla ilmik değmek dokuduklarını dile getirdi.

Selçuklu’dan Osmanlı’ya, oradan Cumhuriyet’e gelen bire bir devamlılık zarfında istiklali koruduklarını, istikballerine eş çıktıklarını tamlayan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Bu atılımın gerisinde ülkemize geçtiğimiz 20 yılda kazandırdığımız, yüzyıllık eksiklerimizi giderdiğimiz, sorunlarımızı çözdüğümüz iz ve hizmetlerimiz vardır. Demokrasi ve kalkınma hamlemizin özünde, milletimizin hayallerini hayata geçirirken tamam alanlardaki sorunları bile çözme iradesi yatmaktadır. Eğitimden sağlığa, güvenlikten adalete, ulaşımdan enerjiye, sanayiden tarıma kazandırdığımız beherglas yatırımla ülkemizi adım adım 2023 Türkiye’sine hazırladık. Bugün üstelik Cumhuriyet’imizin ikinci asrını Türkiye yüzyılı haline getirecek yeni tıpkı atılımın hazırlığı içindeyiz. Ülkemizi Türkiye yüzyılına hazırlarken milletimizin kamu kesimleriyle birliğini, beraberliğini, kardeşliğini güçlendirecek adımlara hususi ehemmiyet veriyoruz.”

Salgın ve savaşın tetiklediği toptan krizlerin mevki üzerindeki olumsuz etkilerini göğüslerken, ekonomik sıkıntıların kere açtığı kayıpları birlikte şipşak telafi ettiklerine belen fail Erdoğan, hoppadak bunlarla kalmadıklarını, bugüne büyüklüğünde çözümünü umu ettikleri seviyede sağlayamadıkları temas meselenin bile çözümü amacıyla tehlikeli hız gösterdiklerini vurguladı.

“1585 cemevi konuşma edilerek muhataplar tek yegâne dinlendi”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu çerçevede ülkedeki Alevi Bektaşi toplumunun beklentilerini tespite ve çözüm yolları bulmaya müteveccih kapsamlı bire bir tedarik yaptıklarını belirterek “Kültür ve İçişleri Bakanlığımızın koordinasyonunda planlı milli bağlantı ve muadele çalışması kapsamında 1585 cemevi musahabe edilerek muhataplar biricik biricik dinlendi. Valiliklerimiz eliyle çözülebilecek bina, tebeddülat, teshin kabilinden mesail amacıyla acilen sıcağı sıcağına talimatlar verildi, adımlar atıldı.” dedi.

Ayrıca, henüz esaslı çözümler üzere mufassal icraat yürütüldüğünü, bunların müjdesini kabullenmek istediğini tabir fail Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Alevi Bektaşi vatandaşlarımızın ve onların etrafında ayrımsız araya geldiği mekanların cemi meselelerinin kerem nezdinde takibini ve yürütmesini yapacak kurumsal bire bir yapı kuruyoruz. Firez ve Turizm Bakanlığımız kendi bünyesinde kuracağımız Alevi Bektaşi Hars ve Cemevi Başkanlığı, muhtarlıklara, derneklere, belediyelere, federasyonlara kapalı cemevlerinin tamamının yönetimini yürütecektir. Cemevi hizmetlerinden eğitim faaliyetlerine kadar birlik icraat, bu kurumsal bina altında amme güvencesi desteği ve denetimiyle yürütülecektir. Böylece cemevlerinin tenvir, içmece ve kullanma suyu, yapım, tamirat, hizmet giderlerinin karşılanması ve ümran planlarındaki yeriyle ilgilendiren cümle sorunlar dağılmış olacaktır. Ayrımsız şekilde cemevlerinde erkan hizmetlerini yürütmekten sorumlu Alevi Bektaşi akide önderlerinden rica edenlere dahi bu kurumsal çatı bünyesinde kadro verilebilecektir. Ülkemizin demokratikleşme reformlarının arz önemlilerinden biri olduğuna inandığım bu adımların ülkemize, milletimize, Alevi Bektaşi kardeşlerimize leziz olmasını diliyorum.

Türkiye’deki 85 milyon insanının beher ferdinin devletin nitelikli vatandaşı olduğunun altını çizen Erdoğan, “Her Bir insanımızın akide ve ibadetten eğitim bilimi ve iş hakkına büyüklüğünde tam esas adalet ve özgürlüklerden yararlanabileceği bire bir Türkiye kurmak amacıyla kesintisiz çalıştık, çalışıyoruz. Akıbet dönemde yeniden gündeme gelen bazen tartışmaları bile anne doğruluk ve özgürlüklerle ilgilendiren reformlarımızı henüz ileriye götürmenin vesilesi olarak görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, paylaşılan müjdeler ile açılışını yaptıklarını ve temelini attıkları cemevlerinin Alevi Bektaşi vatandaşlara iyi olmasını diledi.

4 cemevi açıldı, 7 cemevinin temeli atıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının arkası sıra cemevi açılışı amacıyla Ankara, Elazığ, Erzurum, Erzincan ile esas atma töreni için Kütahya, Burdur, Denizli, Bilecik, Kayseri, Ziyalı ve Kırklareli’ne deli dolu bağlantı gerçekleştirdi.

İlk yerine, Erzurum-Erenler Alevi Bektaşi Ekin ve El Birliği Derneği’ne enerjik bağlantıyla seslenen Erdoğan, eserin videosunu izledikten sonradan Erzurum Valisi Okay Memiş’e açılışın yapılması talimatını verdi. Memiş’in “Zatıdevletlerinizin talimatları ve İçişleri Bakanlığımızın katkılarıyla ilimizde tahminî 27 skor köydeki cemevlerimizin da buyurduğunuz gibi anında süratle hep eksiklerini tamamladık.” demesi üstüne, Erdoğan alımlı çalımlı olmasını irade etti. Daha sonraları kurdele kesilerek cemevinin açılışı yapıldı.

Erdoğan, henüz sonraları, Erzincan Alevi Ekin Dernekleri Kemah Şubesi’ne bağlandı. Yapılan cemevinin videosunu izlerken, çevre ve peyzaj düzenlemelerinin sakim olduğunu, bunların giderilmesi gerektiğini belirten Erdoğan, “Devam edecek değil mi? Yeşillerin olması henüz bambaşka olur.” dedi.

Erzincan Valisi Mehmet Makas’ın “İl merkezimizde ve 8 ilçemizde tespit edilen cümle nekais giderilmiştir, düz yazı ve ihyası yapılmıştır. Canlarımız hesabına şükranlarımızı en ediyoruz Sayın Cumhurbaşkanım.” ifadesi konusunda Erdoğan “Sağ olun.” dedi. Cemevi, kurdele kesilerek açıldı.

Ardından, Ankara Altındağ Aydıncık Köyü Hars ve El Birliği Derneğine aktif bağlanarak, eserin videosunu izleyen Erdoğan, “Tabiatıyla bu etrafın düzenlenmesine dahi şu anda bir açacak teşekkül edecek.” diye niteleyerek konuştu.

Kurdele, Erdoğan’ın “Aldatıcı olsun.” ifadesinin peşi sıra kesildi.

Elazığ’daki Karakoçan Alevi, Ekin ve Tesanüt Derneği’ne etkin bağlantıyla seslenen Erdoğan, buradaki eserin videosunu birlikte izledikten sonra kurdele kesildi. Erdoğan, Elazığ Valisi Ömer Toraman’a “Ömer Koca yalnız dediğim kadar burada bile kasaba düzenlemesini, peyzajını filan birlikte süratle halledelim. Leziz olsun.” dedi.

Erdoğan, henüz sonraları Bilecik Bozüyük Hacı Bektaş-ı Iye Hars ve Içtimai El Birliği Derneği, Burdur Çavdır İmam Hüseyin Cemevi Yaptırma ve Yaşatma Derneği, Kütahya Hacı Bektaş-ı Ege Firez ve Sosyal Teavün Derneği, Kırklareli Cem Vakfı, Denizli Ardıçlı Ağababa Cemevi Tahtacı Türkmenleri, Aydınlık Koçarlı Atatürk Mahallesi Tahtacı Türkmenleri Derneği, Kayseri Eskiyassıpınar Cemevi’nde tören için bekleyen yetkililere seslendi.

Bu eserlerin şişman halde temelinin atılacağını tamlayan Erdoğan, “Zer rüfeka esas atmaya amade mısınız? Tığ şu anda İstanbul’dan kurdeleyi keseceğiz. Sizler bile iyice atacaksınız.” dedi.

Bu esnada cemevlerinin yapımının hangi büyüklüğünde sürede biteceğini soran Erdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat’nun 5 kamer içerisinde sona ereceğini söylemesi üzerine, “Bütünü 5 kamer diyor. Tıpkı kamer bile tığ artı koyalım. 6 ay içinde bitecek inşallah.” diye konuştu.

Cumhur Reisi Erdoğan, temeller atılırken “Ya Allah Besmele” diyerek, beraberindekilerle alay malay kurdele kesimini gerçekleştirdi.

Notlar ?

Törene Reisicumhur Erdoğan’ın beraberinde Cumhur Reisi Yardımcısı Fuat Oktay, İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Hak Bakanı Bekir Bozdağ, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, YANLIŞSIZ Tümen Umumi Başkanvekili Numan Kurtulmuş, SELIM Öğür Umumi Komutan Yardımcısı ve Öğür Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Külfet, İstanbul Valisi Yüce Yerlikaya, SELIM Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe ve haddinden fazla sayıda Alevi dedesi bile katıldı.

Törende, Şahkulu Hükümdar Dergahı Dedesi Şanlı Doğan tarafından “Gülbang Duası” edildi.

Tasavvuf, İrfan ve Saha Meşkleri Topluluğu sanatçıları aracılığıyla “Canım Kurban Olsun”, “Vardım Kırklar Kapısına”, “Ülen Erenler Kanı Düşün Eylesin” deyişleri okundu.

İçişleri Bakanlığı ile Hars ve Turizm Bakanlığının desteğiyle hazırlanan 13 adımlık videoteyp izletildi.

Cumhur Reisi Erdoğan ve beraberindekiler merasim sonrasında Şahkulu Odalık Dergahı ve Cemevi’ni gezdi.

(Bitti)

Share: