Reisicumhur Erdoğan, Güçlükle Dışı Üstencilik Hizmetleri Muvaffakiyet Ödül Töreni’nde konuştu: (2)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, “Demokrasi ve kalkınma amacında yüzyıllık tıpkı sıçrama gerçekleştiren ülkemizin ayrımsız kez elan tıpkısı oyunlarla yolundan çıkartılmasına, kazanımlarından edilmesine, hedeflerinden uzaklaştırılmasına müsaade veremeyiz.” dedi.

Reisicumhur Erdoğan, Ankara’da tıpkısı otelde planlı Daraç Dışı Üstencilik Hizmetleri Başarı Armağan Töreni’nde konuştu.

Cumhuriyetin kuruluşundan sonra başlatılan şişman atılımın önünün ilerleyici yıllarda elbet kesildiğini, siyasette, ekonomide, sanayide, diplomaside kuşkusuz yavaş yavaş kıskaca alındığının zaman elan gür görüldüğünü tamlayan Erdoğan, şöyle devam etti:

“zaman zaman toplumsal kırık hatları harekete geçirilerek, bazı bazı hamhalat siyasi çekişmeler körüklenerek arada sırada darbelerle milli irade çiğnenerek oynanan oyunların amacı bütün aynıydı. Bu tasavvur Türkiye’nin tarihi birikimini, coğrafi gücünü, milli imkanlarını harekete geçirmesini engellemekti. Maatteessüf bu sinsi tuzakların çoğuna düştüğümüz de bir gerçektir. El Erki ve kalkınma yolunda yüzyıllık bir sıçrama gerçekleştiren ülkemizin aynı misil daha ayrımsız oyunlarla yolundan çıkartılmasına, kazanımlarından edilmesine, hedeflerinden uzaklaştırılmasına izin veremeyiz. Iş siyasi rakiplik değil, ülkenin ve milletin bekası meselesidir. Bu ülkenin 85 milyon vatandaşının temas birinin da bugüne ve geleceğe aynı yaklaşımla bakacağına, debi tarzını ona göre belirleyeceğine içtenlikle inanıyorum.”

“Türkiye, küresel iktisadi krizi fırsata gönderme üzerine sunu kalburüstü ülkedir”

Global ekonomideki dengesizliklerin Türkiye’ye olan etkilerinin farkında olunduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Seçkin hangi büyüklüğünde birileri nâr tellallığı yaparak milletimizin moralini bozmaya çalışsa birlikte Türkiye, global konuşu krizi fırsata atıf üzerine yeryüzü başarılı ülkedir. Para Şişkinliği diyerek, nema diye, kırat diye niteleyerek sorunlarımız yok mu? Bittabi var. Ama elimizdeki imkanlar ve önümüzdeki fırsatlar öylesine nazik ki yemeden içmeden bunlara takılıp kalırsak ülkemize eyvah ederiz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye ve ekonomisiyle ilgili “sanki” değerlendirme yapanların tespitlerinden tezayüt temennilerini dile getirmelerinin gerideki temel niyetlerini gösterdiğini tamlayan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Şimdi birileri diyor kim ‘Türkiye’birlikte üretim bitti, işçisinden çiftçisine hep perişan.’ Peki hamur anca mi? Tarımda, hem haddinden fazla bol rekolte elde ettiğimiz hem bile verdiğimiz kurum fiyatlarıyla üreticilerin yüzünü güldürdüğümüz ayrımsız bölüm yaşıyoruz. Turizmde, müstevli döneminin kayıplarını telafi etmenin ötesinde kazançlar sağlayacak derecede kudretli benzeri mevsim geçiriyoruz. Enerjide, Avrupa’nın adeta göden krampları geçirdiği aynı kışa biz gayet rahat şekilde hazırlanıyoruz. Sanayide, ülkemizin seçme yerinde fabrikalar durmaksızın çalışıyor. Kamyonlar, trenler, gemiler, uçaklar para taşımaya, yetişemiyor. Dış ticarette, ihracatta gelişigüzel ay rekor konusunda rekor kırıyoruz. İstihdamda 31 milyona andıran etkin sayısıyla yekpare tarihimizin sunma faziletli seviyesine başarmış durumdayız. Ne alanda ülkemizi Avrupa’yla, dünyayla karşılaştırırsanız karşılaştırın terazinin bizim bulunduğumuz kefesi gösterişli basıyor. Diyorlar kim ‘Onlarda pahalılık yüzde 9. Bizde yüzdelik 80’e dayandı.’ İyi birlikte onlardaki yüzdelik 9 enflasyonun soylu erki ve toplumsal sonuçlarıyla bizdeki enflasyonun etkileri tıpkısı değil ki. Bunu hele masaya yatıracaksın.”

“Tutum politikamızı uygulamayı sürdürüyoruz”

İşçisinden memuruna, değme kesimden vatandaşın dirimlik kaybını, enflasyonun üzerindeki ecir artışlarıyla telafi ederek enflasyonun içtimai etkilerini sınırlandırdıklarını anlatım eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Avrupa’de gıda ilkin tevessül etmek için ana ihtiyaç maddelerindeki fiili denk artışıyla ücretlere yapılan çoğalma beyninde öylesine dip uçurumlar var kim, insanlar sokaklara dökülmeye başladı. Karine faizleriyle, enflasyon arasındaki 5-6 katlık farkları söylemiyorum. Piyasaları paraya boğarak krizi bastıranlar deminden yağız yağız bu muvazenesiz politikanın bedelini lacerem ödeyeceklerini düşünüyorlar. Tığ bu sıkıntıların hiçbiriyle karşı karşıya değiliz.” diyerek konuştu.

Ne bütçe disiplininden ödünleme verdiklerini ne finansal araçları hoyratça kullandıklarını ne dahi içtimai yıkımların yolunu açtıklarını söyleyen Erdoğan, “Hamdolsun yatırım, istihdam, istihsal, dış satım ve akan çok tarafından ülkemizi büyütme konusunda kurulu tutum politikamızı hedeflerimize akıllıca şekilde uygulamayı sürdürüyoruz.” dedi.

“Akıbet dönemde vezneci kredilerindeki sıkıntıların kaynağı ekonomi programımız değil finans kesimi ile tam sektör arasındaki arızi bir yaklaşım farklılığıdır.” değerlendirmesinde bulunan Reisicumhur Erdoğan, şöyle bitmeme etti:

“Bu farklılığın bildirme kısa sürede, istihsal ve istihdam odaklı büyümeyi destekleyecek şekilde şümullü tıpkısı uzlaşmaya dönüşeceğine inanıyorum. Görüldüğü kadar göz açımızı genişlettiğimizde karşımıza birilerinin bize ısrarla dayattığı maneviyat bozukluğu fotoğrafı namına umutlarımızı güçlendiren ayrımsız tabela çıkıyor. Eksikleri tamamlayarak hataları düzelterek elimizdeki işleri bir anda tamamlayarak eskimemiş projeler geliştirerek ülkemizi önceki 2023’e ulaştıracak, arkası sıra dahi 2053’e uzanan yola güvenle çıkacağız. Bilcümle söylediğim üzere bunu birlikte baş başa yapacağız. Dikkat ederseniz acun ekonomisinde bile ülkemizde de ölçekler çok değişmiştir. Güzeşte çokça nazik, çok erişilmez gözüken rakamlar bugün normal erişilebilir, ulaşılabilir seviyeler haline gelmiştir.”

“Iri değişimi söylemek süssüz olmuyor”

Türkiye’birlikte 20 yıl manzara de edilemeyen çokça sayıda yapıt, hizmet ve yatırımın zaman günce hayatın rutini haline dönüştüğünü belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

“Yaşı 35-40 üzerinde olanlar, dünyadaki ve ülkemizdeki bu değişimi kendi tecrübeleriyle mukayeseli namına değerlendirebilme imkanına sahiptir. Fakat böyle tıpkı tecrübeye, hakeza benzeri kıyas imkanı olmayan gençlerimize, dünyadaki ve ülkemizdeki nazik değişimi ifade etmek kıytırık olmuyor. Çünkü karşımızda bilgisayarıyla, tabletiyle, çökertme telefonuyla, internetiyle, sosyal iletişim araçları mecralarıyla, nice bildirişim alternatifleriyle, e-Devlet’iyle, e-Ticaret’iyle, sınırsız bilgi kaynaklarıyla, dershane mevcudu birkaç, kitabı ücretsiz, çağcıl terbiye kurumlarıyla, dilediği hastaneden dilediği hizmeti alabildiği keyif sistemiyle, acun ile varyemez etkileşim içindeki avlu biçimiyle, elan birçok imkanlarıyla büyüyen tıpkı cahillik var. Bu gençlere vesayetin kıskacındaki, darbelerin gölgesindeki, yokluğun ve yoksulluğun pençesindeki aynı Türkiye’dahi yaşamanın ne manaya geldiğini tercüman olmak yoz haddinden fazla el. Benzeri durumu iş dünyasındaki kuşaklar beyninde dahi görüyoruz. Eski tüfekler, yatırımın, üretimin, hareket yapmanın, mülk kazanmanın, ayakta kalmanın ne söylemek olduğunu çok iyi bilir.”

Tendürüst iş insanlarının Türkiye’nin eş olduğu kıvrak altyapı, girişimcilere verilen şümullü destekler ve dünyanın önlerine getirdiği fırsatlar sayesinde farklı tıpkı iklimde hayata atıldığına dikkati calip Erdoğan, bu gerçeğin gençlerin hayatta herkesten elan aceleci öğün alacağının, Türkiye’ye herkesten bundan sonra katkıda bulunacaklarının, Türk milletine herkesten bundan sonra bakım edeceklerinin işareti olarak gördüğünü dile getirdi.

Çok sayıda güzel şirkette ikinci, üçüncü, dördüncü nesillerin sıklet üstlendiğini gördüklerinde geleceğe olan güvenlerinin arttığını belirten Erdoğan, Türkiye’üstelik acun çapında iş işleyen şirketlerin kurumsallaşmasının hararetli olduğu ölçüde bu güvenin dahi o rütbe derinleşeceğini ve sağlamlaşacağının altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlerin gayretleriyle andıran aynı gelecekte Türkiye’nin dünyanın arz iri uluslararası müteahhitleri listesinde çokça elan fazla sayıda firmayla temsil edildiğinin görüleceğine inandığını kaydetti.

Dürü alanları kutlayan Erdoğan, gayretlerin, başarıların ve kazançların artması temennisinde bulundu.

Notlar

Törene, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kaynak ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Tecim Bakanı Mehmet Muş de katıldı.

Konuşmaların arkası sıra, ödüle layık görülenlere, ödüllerini Cumhurbaşkanı Erdoğan verdi.

Tecim Bakanı Mehmet Muş ve Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Aziz yoluyla Reisicumhur Erdoğan’a, Türkiye Müteahhitler Birliğinin 1955 yılına ilgilendiren yapılış nizamnamesi sunma edildi.

(Bitti)

Share: