Reisicumhur Erdoğan Kabine Toplantısı’nın peşi sıra millete seslendi: (3)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İlk Evim İlk İş Yerim Kampanyasına ait, “Gençlerimize, emeklilerimize, kadınlarımıza, şehit yakını ve gazilerimize ayrı ayrı kontenjanlar ayırdığımız bu kampanyaya şu esas kadar 7,2 milyon referans yapıldı.” dedi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Hükûmet Toplantısı’nın peşi sıra millete seslendi.

Demokrasi, doğruluk ve özgürlükler üzerine ülkeyi getirdikleri seviyeyi perçinleyecek gündemi hep enerjik tutuklarını dile getiren Erdoğan, temas programlarında mütenevvi kesimlere müteveccih hesaplı ve demokratik müjdeleri milletle paylaştıklarını, sonunda 2023 hedeflerine akilane tehlikesiz adımlarla ilerlediklerini söyledi.

Bugünkü hükûmet toplantısında dahi bu çerçevede bakir değerlendirmeler yaptıklarını, yıpranmamış çalışmaların istişaresini gerçekleştirdiklerini anlatan Erdoğan, “İlk başlığımız, tıpkı süre geçmiş duyurduğumuz, milletimize 500 bin konut, 250 bin arsa, 50 bin hisse senedi yeri kazandırma amacını haiz ‘İlk Evim İlk İş Yerim’ kampanyasındaki akıbet gelişmelerle ilişkin. Bilindiği kabilinden içtimai hane projeleri, hükümetlerimizin evvel gününden itibaren arz haddinden fazla ehemmiyet verdiğimiz ve 81 ilimizin tamamında hayata geçirdiğimiz ayrımsız icraatımızdır. Son dönemde basamak, icar ve taşınmazlar fiyatlarındaki dengesiz yükselişler, bizi kullanılmamış ve henüz büyük tıpkı atılıma yöneltti.” diye niteleyerek konuştu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bünyesindeki TOKİ’nin hazırlıklarının peşi sıra, “İlk Evim İlk İş Yerim” kampanyasının müjdesini kamuoyuyla paylaştıklarını hatırlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Gençlerimize, emeklilerimize, kadınlarımıza, martir yakını ve gazilerimize ayrı ayrı kontenjanlar ayırdığımız bu kampanyaya şu asıl kadar 7,2 milyon referans yapıldı. Bu başvuru sahiplerinden 4,5 milyonu, kül şartları hesabına getirerek, süreci tamamladı. Başvuruların kamer sonuna büyüklüğünde devam edeceği ayn önüne alındığında, bu rakamların elan birlikte artacağı açıktır. Cumhuriyet tarihinin yeryüzü balaban toplumsal konut projesi olan bu kampanyamıza gösterilen korkulu sargı bizi elan encam adımlar atma yönünde cesaretlendirdi. Projenin ilk etabındaki rakamı 250 bin olan bölük sayısını 2028 yılına büyüklüğünde 500 bine tamamlayacağımızı doğrusu söylemiştik. İlk kadem 250 bin konutumuzu 2 yıl zarfında hak sahiplerine teslim edeceğiz. Göz inşası amaçlı arsa sayısını da 1 milyona tarh kararı aldığımızı aynı müddet geçmiş duymuştuk. Bakanlığımız, yaptığı çalışmayla 81 ilimizin tamamına yayılan 1 milyon arsayla ilgili hazırlıkları tamamladı. Yani ne şehirde, nerede, hangi parselde, altyapısını tahsis etmek kanalıyla bu arsalarımızı dahi hazırladık. Yer yerlerini yüzde 40’ı site merkezlerinde, yüzde 60’ı ilçelerde olacak şekilde belirledik. Elbette bu rakamlar şehirlerdeki arazilerin uygunluk durumuna göre şekillenmektedir. Göz amaçlı arsaların 50 bini İstanbul’da, 100 bini Ankara’dahi, 25 bini İzmir’üstelik, 45 bini Gaziantep’te, 55 bini Konya’üstelik, 25 bini Kayseri’birlikte, 30 bini Diyarbakır’bile olacak şekilde planlandı. Gayrı şehirlerimizdeki yer sayıları birlikte toprak uygunluğuna bakarak tayin edilmektedir.”

“TOKİ’nin 2003’ten bu yana ülkemize kazandırdığı bölük sayısı 2 milyonu bulacak”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşların hem konuta hem bile arsaya başvurabileceğini ancak nahif ikisi patadak çıkarsa takkadak birini yeğleme edebileceğini belirterek, “Amacımız, milletimizin olanı milletimize vererek insanlarımızı genişlik uygun şartlarla, dilek huzuru ortamında oturacakları birer eve kavuşturmaktır.” dedi.

Yer fiyatlarını, etraf bedelinin haddinden fazla altında vatandaşlara sunmakla kalmayıp, bunun konusunda bire bir an evvel evlerini yapabilmelerine bile bindi vereceklerini vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Takkadak ülkemizin değil, ihtimal de dünyanın genişlik iri toplumsal kerem uygulaması olan bu projeye yan yana parselleri de karışma ediyoruz. Birlikte parsellerdeki türe sahipleri, çoğunluğu sağladıklarında, TOKİ’ye başvurarak burada konut inşa edilmesi talebinde bulunabilecek. Bu parseller da mesnet fazlalık 4 yahut 5 moskof geçmeyecek şekilde düz yazı edilecek, konutların finansmanı hususunda bankalarla birlikte hareket birliğine gidilecek. Hane gayeli arsaların ve aksiyon yerlerinin başvuruları bugün bakımından alınmaya başlandı. Planları onaylanan illerde ve ilçelerdeki hak sahibi vatandaşlarımız yer tapularını mabeyin ayından itibaren alabilecekler. Arsaların tapularının tamamının dağıtımı iki yıl ortamında bitecek. Özgür parseller 192 bin 500 liradan başlayan fiyatlar, 1604 liradan başlayan taksitler ve 10 yıla varan vadelerle TOKİ’nin faizsiz ödeme modeliyle vatandaşlarımıza satılacak. Paydaşlı parsellerin ödemesi 112 bin 500 liradan ve taksitleri de 937 liradan başlayacak şekilde belirlendi.”

Erdoğan, sosyal konutların inşasına 25 Ekim’bile Ankara, Afyonkarahisar, Amasya, Aydın, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Çeltek, Yozgat ve Zonguldak’taki 5 bin konutun temelini atarak başlayacaklarını söyledi.

Başka illerde de çabuk bire bir şekilde temellerin atılacağını vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Proje kapsamındaki 50 bin hareket yerinin önceki etabının inşasına, 28 ilimizde 10 bin aksiyon yerinin temelini atarak başlıyoruz. Büyüklükleri 50 ila 200 metrekare ortada mütebeddil bu iş yerleri, 350 bin liradan başlayan fiyat, 2 bin 633 liradan başlayan taksit ve 10 yıla vasıl vadeyle esnaflarımıza sunulacaktır. Hemen bu aksiyon yerlerinin istihdama katkısının 100 bini bulması bekleniyor. Serencam kampanyayla gelişigüzel TOKİ’nin 2003 yılından bu yana ülkemize kazandırdığı bölük sayısı 2 milyonu bulacak. İlk Evim İlk İş Yerim Kampanyasının ülkemizde kat açacağı soylu erki cümbüş 2 trilyon liraya ulaşacak. Seçme TOKİ projesi kadar bu kampanya üstelik hususi sektörün basamak yatırımlarını hareketlendirecektir. Kampanyamızın bire bir el elan ülkemize, milletimize ve alelhusus doğruluk sahiplerimize adamakıllı olmasını diliyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tıpkı beşaret bile darülfünun öğrencilerine vermek istediğini belirterek, “Ailelerinin yaşadığı şehirlerden ırak yerlerde eğitim-talim gören öğrencilerimize, okullarına gidiş ve dönüşleri amacıyla muvasala desteği sağlayacağız. Yılda 2 misil verilecek bu bindi yardımıyla, kısaca 150 bin öğrencimizin ailelerinin yanına, onlara gelişigüzel angarya getirmeden gidip gelebilmesini realizasyon etmeyi hedefliyoruz.” diyerek konuştu.

“Esnafımız için 100 bilyon liralık tıpkı itimat kampanyası başlatıyoruz”

Esnaf ve sanatkarlara birlikte müjdesi olduğunu dile getiren Erdoğan, değme dönemde olduğu üzere salgın ve çarpışma şartlarının neden olduğu mukavemetli süreçte üstelik esnaf ve sanatkarların beraberinde olduklarını, olmayı sürdürdüklerini söyledi.

Desteklerde kadınlara ve gençlere ayrı vadi verdiklerine belen fail Erdoğan, şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz yılın mart ayında başlattığımız avrat müteşebbis kredisinden 140 bin kadınımız bilistifade, 17 bilyon liranın üzerinde bire bir töz kullanmıştır. Gençlerimiz için muhtelif esame altında başlattığımız müteşebbis kredilerinden 52 bin güç 10 bilyon liralık kaynağa ulaşarak yararlanmıştır. Deminden üstelik cumhuriyetimizin 100. yılına atıfla başlattığımız kullanılmamış tıpkısı cesaret destek paketiyle esnaf ve sanatkarlarımızın huzurundayız. Esnafımız için Halkbank tarafından 60 kamer vadeyle ve yüzdelik 7,5 faiz oranıyla istifade edebilecekleri 100 bilyon liralık benzeri yüreklilik kampanyası başlatıyoruz. Hemen bununla kalmıyor, emniyet dip limitlerini 350 bin liradan 500 bin liraya, gelişim yeri edindirme ve vasıta kredisi limitlerini da 1 milyon liradan 1,5 milyon liraya yükseltiyoruz. Dinç girişimcilerimizin akim faizli güven limitini 100 bin liradan 300 bin liraya yükseltirken, gözyaşı sınırını da 30’dan 35’e çıkartıyoruz. Halkbank’tan cesaret kullanıp bile takibe düşen esnaflarımıza 6 aya kadar kalın kafalı ödemesiz, 36 taban büyüklüğünde vadeli yüzdelik 4 faizli krediyle borcunu tasfiye imkanı sağlıyoruz. Umum bu kolaylıkların esnafımıza alımlı çalımlı olmasını diliyorum.”

(Sürecek)

Share: