Reisicumhur Erdoğan ve Bakan Soylu’ya müteveccih tehdit içeren konuşmalara anket

Balıkesir’in Edremit ilçesinde 5’incisi planlı pusula fuarında CHP Mersin Ağacı Mebus Şanlı Becerikli Başarır ile bazı konuşmacılar, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan ile İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat’yu misyon aldı.

Edremit Belediyesince 13-21 Ağustos tarihleri beyninde yapılan fuardaki bazı konuşmacıların hakaret içeren sözleri sosyal medya kullanıcılarının tepkisini çekti.

Fuar süresince planlı panellerde konferansçı olan CHP Sazak Mebus Ulvi Mahirane Başarır, sakat CHP Balıkesir Mebus Mehmet Yekpare ile bozuk CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Hedef Akbaş hakkında “Cumhurbaşkanına taşlama”, “Halkı kin ve düşmanlığa teşvik ve aşağılama” suçlamalarıyla Edremit Cumhuriyet Başsavcılığınca resen soruşturma başlatıldı.

AK Tümen Edremit İlçe Başkanlığı dahi konuşmacılar karşı Cumhuriyet Altını Savcılığına suç duyurusunda bulundu.

Panellerdeki konuşmalardan bazıları

CHP Mersin Ağacı Saylav Ulu Çevrimli Başarır, “Kentet Çete Kimlerden Oluşuyor?” antetli panelde konuştu. Bir Nice bakanın, milletvekilinin yargılanacağını ileri süren Başarır, “Amma tıpkısı hayat hususi yargılanacaktır. O Süleyman Soylu olayı başlıyor. Ona af namevcut. Ona asla af namevcut bunu bilin.” dedi.

“Demokratlık İçin Temas Kabil mü?” konulu panele katılan eski CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Mecmu da kendisini dinleyenlere irtibat çağrısında bulunarak, “Faşizme cebin birleşmeyenler faşizmin zindanlarında buluşurlar. Eğer 21 yıldan bu yana bire bir AKP iktidarı ilkin ise Tayyip üzere önder baştaysa hepimiz hep birlikte kendimizi sorgulamamız gerekiyor.” diye konuştu.

Öte yandan, Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Başlangıç ile gazeteci yazar Zor Sağlıklı Demirağ hakkında dahi fuardaki panellerde yaptıkları konuşmalardan ufuk “Cumhurbaşkanına hakaret”, “Halkı amaç ve düşmanlığa motivasyon ve aşağılama” suçlamalarıyla ilçe başsavcılığınca dolaysız anket başlatıldığı öğrenildi.

Demirağ bile “İmamların Öcü” başlıklı paneldeki konuşmasında, “Aşina bir nefer var: ‘Söyle bakalım söyle’ diyor. ‘Burada havaalanı mı vardı, burada darülfünun mi vardı?’ Erte özge dolaşma entelekt üzere entelekt kararları çıktığında şipşak avukatları ona ayrımsız tabir alacaklar, ‘Akli dengesi yerinde değil, bunları yargılayamazsınız, cezai ehliyeti yok’ diye niteleyerek. Amma biz yemeyeceğiz, kesinkes yargılayacağız.” dedi.Share: