Ressam Dilşad Atasoy’dan ‘Düşümce’ Gösterici Sergisi Ayvalık’ta

Ayvalık Belediyesi Orhan Peker Sanat Galerisi, ressam Dilşad Atasoy’un ‘Düşümce’ adlı fotoğraf sergisine ocak sahipliği yapıyor. Işporta, 11 Ilkgüz akşamına büyüklüğünde gezilebilecek.

Ayvalık Belediyesi Orhan Peker Musahabe Galerisi, ressam Dilşad Atasoy’un foto sergisine ev sahipliği yapıyor. 11 Ilkgüz akşamına kadar gezilebilecek olan serginin açılışı Ayvalık Belediye Reisi Mesut Ergin vasıtasıyla yapıldı. Turizmin birlikte ekin ve tekellüm kenti unvanını üstelik adalet eden Ayvalık’ta birbirinden zer sanatçıları misafir etmekten bahtiyarlık duyduğunu dile getiren Başkan Reşit, sanatçının pandemi günlerinde tuvale yansıttığı eserlerin nadir olduğunu söyledi.

Öğretmenliğin birlikte suret çalışmalarını üstelik sürdüren, 2015 yılında İtalya’bile düzenlenen Fabriano Suluboya Festivali’nde Türkiye’yi hile eden sanatçılar arasında düzlük düz Dilşad Atasoy’un eserleri Fabriano Uluslararası Kataloğu’nda yayınlandı. Mimar Sinan Fena Hâlde Sanatlar Üniversitesi’nde Mütenavip Hanek Tarihi programını mütemmim, 2012 yılında İstanbul Suluboya Topluluğu Derneği’nin kurucuları arasında vadi aldığını hatırlatan ressam Dilşad Atasoy, bugüne büyüklüğünde 11’i ferdî atılmak için, ulusal ve arsıulusal birçok katışık sergiye katıldığını belirtti.

“RENKLİ VE HAYALİ BİR DÜNYA YARATTIM O KARANLIĞIN İÇİNDE”

Pandemi döneminde atölyesinde çok sayıda ürün ürettiğini belirten Atasoy, “Doğadan, yaşamdan, birbirimizden koptuk; önce evlere, sonra içimize kapandığımız bu çağ, ego dahil birçoğumuz için ayrımsız asıl temizlenme, üste hesaplaşma sürecine dönüştü. Yaşamı bilcümle koşuşturma ve konkur şeklinde yaşıyorken; durduk, sakinleşmeye çalıştık. Doğanın güzelliklerini, onun parçası olduğumuzu hatırladık. Umum bunların, kul tayf kurma isteğini üstelik derinleştirdiğini hissettim bütün. O ibret, meyus günlerde iyiye, güzele olan özlemim; doğayı hatır, hissetme ve ona katılma ihtiyacım arttı. İşte ‘Düşümce’ sergisi böyle daha çok ortaya. Bu sergideki renkler, formlar, lekeler hep koca; natür ve yaşam üzerine düşümce aktarımlardır. Mülevven ve hayali benzeri acun yarattım o karanlığın zarfında. Bana ferah geldi, sizin de gönlünüzdeki bahçeleri yeşertmesi dileğiyle” dedi.

Share: