Ressam “Komet” 81 Yaşında Yaşamını Yitirdi

Komet mahlasıyla bilinen ressam ve saz şairi Gürkan Çoşkun 81 yaşında yaşamını yitirdi. Çoşkun’un ölüm haberini Alef Katalog toplumsal medya hesabından “Hoşçakal Komet” mesajıyla duyurdu. Sanatın ayrımlı dallarında eserler veren Gürkan Çoşkun genellikle sahne ile gerçeği harmanladığı kılık ve gravürleri ile tanınıyordu.

“kuyruklu yıldız” anlamına üstelik mevrut “Komet” ismini kullanan sanatkâr, Mehmet Güleryüz’ün Güldüğüme Nezaret adlı ırmak söyleşisinde belirttiğine göre, ismini, “Bill Haley & Duygu Comets” grubundan esinlenerek aldı. Sanatkâr İstanbul’birlikte zaman yaşamını yitirdi.

GÜRKAN ÇOŞKUN (KOMET) KİMDİR?

Gürkan Ateşin, 1941 yılında Çorum’birlikte doğdu. Çorum Lisesi’nden çıkışlı oldu. 1960–1967 yılları ortada İstanbul Azamet Güzelce Sanatlar Akademisi’nde (gündeş adıyla Mimar Sinan Iyice Sanatlar Üniversitesi) terbiye gören artist, Halil Dikmen ve Anlaklı Üstün İzer Atölyeleri’nde çalıştı. Çeşitli koca görünümlerini ağdalanmış ve neşeli gruplar halinde fantastik benzeri yönelimle tuvale yansıtan Komet, bu dönüş resimlerinde sunma haddinden fazla yağız rengi kullandı. Sanatçı, al, pembe ve sarılarla ahiret yolculuğu ve keskin temasını vurguladı.

1971’de celal bursu ile Paris’e giderek Vincence Üniversitesi Plastik Sanatlar Bölümü’nde eğitimine bitmeme etti. İlk sergisini 1974’te Fransa’nın Rouen şehrinde açtı. 1974’ten itibaren birlikte Salon bile Mavi (Mayıs Salonu) sergilerine uyumlu kendisine katıldı. Paris’te bulunduğu sırada Uyanış öncesi İtalyan sanatını, Pompei resimlerini ve İtalyan Primitifleri’ni inceleyici sanatkâr, bilinçaltının esrarlı dünyası konusunda oturmuş fakat gerçeklikle bağını koparmayan asar vermeye başladı.

1960 sonrasında yükselen yıpranmamış figür hareketinin öz kuşağından özge gâh temsilcileri üzere ( Burhan Uygur, Mehmet Güleryüz, Yengi Sağlık, Cihat Aral, Nevhiz, Efe Gündüz Temur, Alaettin Aksoy, Oral Enuğur) resimlerinde kendine gönderimli (oto-referential), duygulanımsal (affective) ve düşlemsel/ mistik ayrımsız dünya kurdu. Sanatçı, 1973’ten 1981’e dek sırasıyla Bakir-Romantik, Yıpranmamış-Dışavurumcu ve Terane-Modernist anlatımların egemen olduğu resimler yaptı, bu tarihten sonraysa külliyen müstakil aynı anlatıma ulaştı.

Yaşamını İstanbul ve Paris’te sürdüren ressam, Türkiye’dahi on beş, Paris’te dokuz, Viyana, Salzburg, Lozan ve Brüksel’dahi ise birer şahsi sergi açtı. Komet ayrıca, bir nice uluslararası sergiye katıldı. 2004 yılında “Koşarak Geldim Çorabı Deldim” adlı hatırat kitabını yayımladı. Esbak yıllarda muhtelif dergilerde yer almış şiirleri dahi 2007 yılında mektup namına yayınlandı.

Share: