RESSAM ‘KOMET’ SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

GÜNDEŞ Türk sanatının eke temsilcilerinden ressam ve şair ‘Komet’, Gürkan Coşkun için Mimar Sinan Güzelce Sanatlar Üniversitesi’nde cenaze töreni düzenlendi. Tören sonrası sanatçının cenazesi Bebek Camii’nde kılınan cenaze namazının peşi sıra Mesken Mezarlığı’na defnedildi.

Ressam ve saz şairi ‘Komet’ Gürkan Ateşli, 25 Eylül’üstelik tedavi gördüğü kanser hastalığı sebebiyle 81 yaşında hayatını kaybetti. Sanatçı amacıyla elan önceki eğitim gördüğü Mimar Sinan Fena Hâlde Sanatlar Üniversitesi’nin Hamdi Satış Salonu’nda cenaze töreni düzenlendi. Törene sanatçının kardeşi Kayıhan Ateşin, akrabaları, ressam Bedri Baykam, aktör Müjdat Gezen, asistanları, arkadaşları ve sevenleri katıldı. Yakınları, sanatçının iştiyak verdiği Fenerbahçe bayrağına sarılı tabutunun uğrunda konuşmalar yaptı. Ateşin’un bozuk asistanları, hayatını kaybeden sanatçıya yazdıkları şiiri tabutu başında dinletti.

Törenin arkası sıra ‘Komet’in cenazesi Süt Kuzusu Camii’ne götürülmek amacıyla omuzlara alınarak alkışlar eşliğinde cenaze aracına nakledildi. Bebek’teki cenaze namazına CHP İstanbul milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Akif Hamza Çebi ile CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu dahi katıldı. Kılınan namazın peşi sıra cenaze Mesken Mezarlığı’na defnedildi.

‘TOPLUM ONU HADDINDEN FAZLA ETRAFLI BİR MÜDDET KEŞFETMEYE BITMEME EDECEK2

Cenaze töreninde mütekellim Ressam Bedri Baykam, Komet benim üzere eşsiz tıpkı arkadaştı. Sayımsız insana dahi yordam yaptı. Nevi şahsına münhasır haddinden fazla özel ayrımsız ressamdı. Kişi efsanesini oluşturmuştu. Sanatı kendi kurduğu ayrımsız seyir, ayrımsız sinema gibiydi. Nazik bire bir entelektüel ve aydındı, tahammülfersa tıpkısı kütüphanesi vardı. Türkiye’bile olduğu kadar Fransa’üstelik hele Paris’te sanatçılar ortada adı geçen, yüzü sıcak, karışık bırakan ayrımsız isimdi. Herkesin kendine dair Komet anektodları vardır, takılgan, tartışmayı seven, barışık benzeri insandı. Köklerine, Atatürk Devrimlerine ve ülkesine sınırlanmış aynı insandı. Akıbet dönemlerin moda akımlarının hiçbirine kapılmadı. Arkasında nazik benzeri kalıntı bıraktı. Benzeri zamanda büyük ayrımsız şairdi. Alıştığımız kolay estetik şiirler dışında farklı eserler verdi. Kendisinden sonraları resimleri kadar, şiirleri da konuşulacaktır. İnsanlar deştikçe farklı Komet kimlikleri bulacak. Toplum onu çokça detayli tıpkısı süre keşfetmeye bitmeme edecek, Türkiye’birlikte kültürlü yüzlerde, yaşamaya devam edecek dedi.

‘ABİDİN DİNO, AVNİ ARBAŞ İLE BİRLİKTE PARİS’TE GENIŞLIK ÇOK TANINAN RESSAMIMIZDI’

Sanatçının dostu Aktör Müjdat Gezen, Buluşmaya üstelik buraya gelirdik. Onu temyiz etmek haddinden fazla iyice aynı duyguydu. Bir çevrim Cihangir’deki evimde birlikteydik, birlikte boyası yoktu, portremi yemek istemişti. O zamanlar 10 yaşında olan kızım Elif’in karışık boyasıyla beni resmetti, altına bile bir koşuk yazdı, bibi bende durur, ben ölene büyüklüğünde de duracak. Komet haddinden fazla yürekli, çokça lezzetli benzeri insandı. Çorum’dan buralara kadar mevrut, büyüklük bursuyla Paris’e gitmiş tıpkı adam. Koşuk sanatına, foto sanatına çok pir hizmetleri olmuştu. Abidin Dino, Avni Arbaş ile birlikte Paris’te yeryüzü haddinden fazla maruf ressamımızdı, rahmet diliyorum şeklinde konuşu.

KOMET KİMDİR…

Ressam ve saz şairi Gürkan Coşkun 1941 doğumluydu, ‘kuyruklu yıldız’ anlamına gelen ‘Komet’ ismini kullanıyordu. Mimar Sinan Güzelce Sanatlar Üniversitesi’nde gördüğü eğitim bilimi sonrasında 1971’dahi Vincence Ünversitesi’nde plastik sanatlar eğitimi kabul etmek üzere Paris’e şevket bursuyla yerleşti. İlk sergisini birlikte ayrımsız müddet terbiye gördüğü Fransa’da açtı. İstanbul ve Paris ortada yaşamını sürdüren sanatkâr Viyana, Salzburg, ve Brüksel’üstelik da zatî sergiler açmıştı. Acun çapında bir nice çağdaş nutuk müzesinde eserleri sergilenen sanatçının kâh eserleri birlikte İstanbul Modern müzesinde sergileniyor. Gürkan Ateşli suret sanatının dışında koşuk ile de ilgilenmiş, şiirlerini derlediği aynı tezkere dahi yayınlamıştı.Share: