Ressam ve saz şairi Gürkan Coşkun serencam yolculuğuna uğurlandı

“Komet” adıyla bildik mahir ressam ve saz şairi Gürkan Ateşli son yolculuğuna uğurlandı.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Osman Hamdi Koca Işporta Salonu’nda planlı yâd törenine Coşkun’un ailesi, arkadaşları ve öğrencileri katıldı.

MSGSÜ Rektörü Prof. Dr. Şen İnci Katılımcı, törende yaptığı konuşmada, Ateşin’un 1941’birlikte Çorum’dahi dünyaya geldiğini söyledi.

Ateşin’un hayatına ilgili bilgi veren Katılımcı, “Gürkan Ateşli, zat kimliğini düz yazı edeceği, onu ‘Komet’e dönüştüren sürecin yeryüzü cesim duraklarından biri olan Sunturlu Sanatlar Akademisi’ne 1960’ta girdi. Halil Dikmen, Zeki Üstün İzer atölyelerinde çalıştı. 1971 yılında azamet bursuyla gittiği Paris’e yerleşti ve plastik sanatlar eğitimini burada sürdürdü.” dedi.

Neşeli Murahhas, ateş parçası ressamın evvel sergisini 1974’te Fransa’bile Rouen şehrinde açtığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“Komet’in resminde türlü dönemlerden söz edilir. Bakir figür hareketi, yeni romantik, yeni dışa vurumcu, mevki modernist vs. Elbette asıl olan bütün bunların üstünde ve dışında tıpkı ressam kimliği kurabilmek, kendine has tıpkısı çizgi oluşturmaktır. Komet, bunu başarmış benzeri sanatçıdır. Dar içi ve dar dışında açtığı haddinden fazla sayıda sergiyle, resim konusunda ortaya koyduğu görüşleriyle ve bunları yansıttığı eserleriyle Komet, Türk resminin eşi beş altı görülecek tıpkısı akrep yıldızı gibi baştan sona parlayacaktır.”

“Maalesef bu hayatın benzeri parçası”

Etkinliğe katılan ressam Bedri Baykam, mümasil zamanda Adnan Çöker, Balkan Naci İslimyeli ve İlhan İrem kabil isimlerin da hayatını kaybettiğini belirterek, “Hep bunlar maalesef sıkışık geldi. Maatteessüf bu hayatın ayrımsız parçası. Demin bu üniversitede olup Komet’in 60 almanak arkadaşı olan birçok altın insan var. Ego onun 60 yıllık benzeri tanıdığıyım amma 40 yıllık arkadaşıyım.” ifadesini kullandı.

Gürkan Ateşin’un yalnız bire bir ressam yerine değil denemelerle, deneysel görüşme çalışmalarıyla ve performanslarıyla akademide sulu bıraktığını dile getiren Baykam, “Onun sanatını araştırdıkça, âşık kendisine boyutlarının bağırsak katmanlarına indikçe daim daha değişik daha faik bir Komet portresi ortaya çıkmaya bitmeme edecek. Rastgele hangi kadar yaşamının büyük aynı kısmı Paris’te geçse birlikte balaban bir cumhuriyetçi, tıpkısı demokrat, bire bir Atatürkçüydü. Akıbet yılları etkileyen moda akımların hiçbirine kapılmadı ve cumhuriyetçi, Atatürkçü, demokrat ve özgürlükçü değerleri sonuna büyüklüğünde bilcümle savunmaya devam etti.” diye konuştu.

Müjdat Gezen ise 1961’de tanıştığı Coşkun ile hatıralarını anlatarak, “Komet ile çokça sunturlu aynı dostluğumuz oldu. 1981 yılında Paris’te buluştuk. Haddinden Fazla sevdiğim bir arkadaşımdı.” dedi.

Üniversiteden öğretim üyeleri ve arkadaşları dahi törende Coşkun ile ilgilendiren his, beyin ve hatıralarını paylaştı.

Tören sonrası Süt Kuzusu Camii’ne getirilen Ateşin’un naaşı, kılınan cenaze namazının ardınan Mesken Mezarlığı’na defnedildi.Share: