Rize’de “Sayısal Obeziteden Sayısal Diyete” projesinin tanıtımı yapıldı

Rize Valiliği öncülüğünde İl Milli Terbiye Müdürlüğünce başlatılan, “Sayısal Obeziteden Dijital Diyete” projesi tanıtıldı.

Vali Eksiksizlik Çeber, Halas İlkokulu’nda gerçekleştirilen toplantıda, en önemli sorunlardan birinin da sayısal bağımlılık olduğunu söyledi.

Projeyi önemsediğini belirten Çeber, “Dakikasında rastgele ortamda artık çocuklarımızın, ergenlerimizin ayrıca kendimizin şiddetli bire bir çokbilmiş telefon, tablet, elektronik beyin ve baziçe konsolları kabilinden bağımlılığımız olduğundan bahsediyoruz. Gençlerimizin bir araya geldiklerinde birbirleriyle sohbet etmek adına telefonlarıyla haşır üleştirme olduğunu konuşuyoruz.” dedi.

Çeber, hoppadak marifet insanlarının, doktorların değil, herkesin bunun tıpkısı problem olduğunu düşündüğünü ve kabul ettiğini vurgulayarak, “Bu dünyadan kaçamayız. Çağdaş dünyanın gerekliliği adına dijital materyalleri yeryüzü mebzul ve nakit para şekilde kullanmalıyız. Ama yük burada çok mefret. O dengenin kaçtığı bireyler, çoluk çocuk ve ortamlar amacıyla sayısal obeziteden, dijital diyete girmemiz geçişsiz gerektiğini düşünüyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Proje ile sayısal dünyadan, töz dünyaya dikkatleri çekmeyi amaçladıklarının altını çizen Çeber, şunları kaydetti:

“Bu projeyle, öğrencilerimizin günün çoğu zamanını geçirdiği okulların çatlak ve bahçelerinde onları harekete geçirecek ve kültürümüzün anadan görme oyunlarını unutturmayıp, dikkatlerini çekecek oyun alanları oluşturmayı hedefliyoruz. Zira bilindiği üzere baziçe bir çocuğun mıhlı şekilde gelişimi için arz aktif araçlardandır. Bunun amacıyla merkez ilçe karışma 12 ilçemizde 90 okulumuzda 20 ayrı oyun formatı ile 300’e yakın baziçe uygulaması gerçekleştireceğiz.”

Çeber, cevizin iki yanından açılan deliklerden mil geçirilerek ve ucuna ip bağlanarak yapılan “çağatara” adı verilen oyuncağı göstererek, “Benim birlikte üç aydır kullandığım tıpkı oyuncak. Masamda duruyor, koyuverme zamanlarımda akıllı telefon namına bununla uğraştığım ant rahatlıyorum.” ifadelerini kullandı.

Proje kapsamında okulun bahçesinde oluşturulan baziçe alanını inceleyici Çeber, çocuklarla tıpkısı süre bu alanı boyadı.

Toplantıya, İl Milli Terbiye Müdürü Engin Emen, İzmir Demokratlık Üniversitesi Afiyet Bilimleri Enstitüsü Müdürü ve Spor Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fatma Polat Kayapınar, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kenan Çıpa, Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Göksoy, İzmir Demokrasi Üniversitesi Yetişek Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Behsat Çekişme ve öğretmenler katıldı.

Share: