Rosatom ve Cenup Koreli müşareket KHNP, Mısır’daki NGS’de eş say anlaşması imzaladı

Rusya Azamet Çekirdeksel Enerji Kuruluşu Rosatom’un bünyesindeki Atomstroyexport A.Ş (ASE) ile Cenup Kore Hidro ve Nükleer Enerji Ltd. Şti (KHNP), Darı’daki Umum-Dabaa Nükleer Tehlikeli Santrali projesi çerçevesinde türbin adalarının inşası amacıyla anlaşmaya vardı.

Anlaşma mucibince Güney Kore şirketi, NGS’nin 4 ünitesinde 80 büyüklüğünde çatı ve bina inşa edecek. Bunun birlikte türbin adaları için takım ve materyal teminini ve tedarikini sağlayacak. Sözleşmenin imzalanmasından önce balaban tedarik çalışmaları yürütüldü. Antrakt 2021’da yapılan istişarelerin peşi sıra Rosatom, ASE A.Ş hazırlık gerekliliklerini adına getirme ve tarafların meze konu akarsu hâkimiyet ve koşullara uyması üzere, planlanan kavil amacıyla müzakerelere ve sözleşmenin imzalanmasına kabul edilen tek öneri veren iştirak adına KHNP’yi onayladı.

KHNP’nin CEO’akarsu Jooho Whang, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Atomstroyexport A.Ş ile türbin adalarının inşası üzerine imzalanan kavil Kore üzere, BAE’bile proje inşaatı ve yönetimine ilişik sergilediğimiz faik becerilerimizi tasdik fail heybetli tıpkı muvaffakiyet namına görülebilir. BAE’de edindiğimiz deneyime dayanarak KHNP, El-Dabaa NGS projesinin muvaffakiyetli benzeri şekilde hayata geçirilmesi için elinden gelenin arz iyisini yapacaktır” dedi.

Rosatom Uluslararası Tecim Direktörü Boris Arseev imza töreninde yaptığı konuşmada, “Nükleer erke, artan cümbüş talebinin karşılanmasında ve karbon nötrlüğünün sağlanmasında kocaman bir afi oynamakla kalmıyor, ülkeleri aynı araya üstelik getiriyor. Rosatom olarak bizler, nükleer aksiyon birliğinin bu düzensiz dönemde durmaması gerektiğine kesinlikle inanıyoruz. Tersine nükleer aksiyon birliğinin ülkelerimize yarar sağlayacak şekilde geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması büyük ehemmiyet taşıyor” ifadelerini kullandı.

Atomstroyexport A.Ş’nin NGS inşaat proje yönetiminden mesul Kıdemli Komutan Yardımcısı Alexander Korchagin dahi konuşmasında şunları söyledi: “Orak Ayı ayında projede inşa aşamasına geçildi. Halk-Dabaa NGS, uluslararası şirketler için cazip ayrımsız projedir. KHNP, sahada inşaat işleri amacıyla seçilen iri Mısırlı şirketlerin birlikte aralarında bulunduğu nitelikli murahhas havuzuna katılıyor. Bu iddialı projenin Rus, Darı ve Kore ekiplerinin ongun eş güdümlü edilmiş eş çalışmasıyla kudretli bire bir şekilde hayata geçirileceğinden eminim.” – MERSİN

Share: