RTÜK’ün “12. Gelecekte İletişim Çalıştayı” Amasya’da devam etti

Radyo ve Monitör Dip Oturmuş (RTÜK) Başkanı Ebubekir Delicesine, Halas Savaşı’nda medyanın rolüne belen ederek, “Mustafa Eksiksizlik Paşa’nın bizzat talimatlarıyla kurulan Küçük Asya Ajansının yaptığı faaliyetleri unutmamak ve burada bile adlandırmak gerektiğini düşünüyorum” dedi.

RTÜK yoluyla planlı “12. Gelecekte İletişim Çalıştayı”, Amasya Üniversitesi Milli Hakimiyet Yerleşkesi Kurultay ve Firez Merkezi’nde devam etti.

Atmaca, yaptığı konuşmada, 12. Gelecekte İletişim Çalıştayı’nı, kurtuluşun simgesi olan Samsun’dan başlattıklarını, Amasya’dahi devam ettiğini, Sivas’ta sona ereceğini, Erzurum’üstelik birlikte ayrı bire bir çalıştay düzenleyeceklerini söyledi.

Çalıştayın bu yılki temel temasının “Kurtuluştan, Kuruluşa” olduğunu belirten Delimsirek, “Bu yılki ana temamız koca, ‘Kurtuluştan, Kuruluşa…’ Yani Osmanlı Devleti’nin akıbet dönemlerinde ortamında bulunmuş olduğu print şartlarda Osmanlı Devleti’nin tıpkısı bireyi kendisine, bir komutanı olarak görevlendirilen Mustafa Eksiksizlik Paşa’nın Samsun’a bukanak basmasıyla başlayan kurtuluş mücadelesinin kuruluşa şüphesiz döndüğünü, bu dönemdeki medyanın önemi ve medyanın o dönemdeki rolünü ele alacığımız çalıştaylar.” ifadelerini kullandı.

Halas Savaşı’nda medyanın süresince bulunduğu şartlara ve Küçük Asya Ajansının (AA) rolüne değinen Atmaca, şöyle devam etti:

“O dönemin medyasını ayn uğrunda bulundurduğumuz ant aşağılık baskı şartlarda yapılabilen, marifet akışını sağlayabildiğini çakmak belki bile ağır sıklet olmayacaktır. Mustafa Eksiksizlik Paşa’nın bizzat talimatlarıyla kurulan Rum Ajansının yaptığı faaliyetleri unutmamak ve burada bile anmak gerektiğini düşünüyorum. Zaman günümüze geldiğimizde modern Türkiye’nin imkanlarıyla iletişim, devletin ve azamet büyüklerimizin vermiş olduğu yetkiyle kurulan İletişim Başkanlığı, RTÜK, TRT ve ümranlı domestik ve milli medyamızı üstelik unutmamamız gerektiğini düşünüyorum. Seçkin bireyin unutmayacağı gibi bizler 15 Temmuz kabilinden aynı badireyi atlattık. O dönemde birlikte ihtimal birlikte yıpranmamış ayrımsız Halas Mücadelesi veren Türk halkına evcil ve milli medyamızın vermiş olduğu desteği unutmamak gerekir. Buradan bilcümle medyamıza şükranlarımı sunuyorum.”

Toplantıya katılan arsıulusal öğrencilerin “geçmişteki kâh organizasyonlardaki kadar hemen beş altı haz ve türküyle” değil hayatlarının seçme aşamasında Türkçeyi çokça evire çevire kullandıklarını tabir fail Şahin, “Zaman burada aldıkları asıl eğitimlerle ülkelerine döndükleri ahit inşallah Türkiye’nin yakın davasını ülkelerinde de anlatacaklarına inancımız tamdır.” diyerek konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından sunumlar, atölye çalışmaları ve site gezisi düzenleyeceklerini anlatan Atmaca, çalıştıya katılan, RTÜK üyeliğine yeni seçilen Mete Hacıarifoğlu’nu tebrik ederek, namına başarılar diledi.

RTÜK Dip Asamble Başkan Vekili Orhan Karadaş de çalıştayın ana temasına bel ederek, “Amacımız ülkemizde faziletkâr öğrenim gören Türk vatandaşı sıfır öğrencilerin özellikle Türk Cumhuriyetleri ve akraba toplulukları menşeli öğrencilerinin ülkemizi elan gür tanımaları ve mebzul duygularla ülkelerine dönmeleridir.” dedi.

Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı dahi konuşmasında iletişimin önemine aksan yaptı.

Açılış konuşmalarının ardından uluslararası öğrenciler eliyle Amasya’nın Milli Mücadele’deki yeri ve öneminden Milli Mücadele’nin sesi Rum Ajansının kuruluşu, Milli Mücadele’dahi enformasyon örneği namına telgrafa kadar dayanıklı haddinden fazla konuda sunumlar yapıldı.

Share: