Rusya, tahıl anlaşmasının uzatılması üstüne 18 Kasım’a kadar karar verecek

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Rusya’nın tahıl anlaşmasının uzatılması üzerine önümüzdeki haftalarda karar vereceğini belirterek, “Esas verilere dayanarak 18 Kasım’a kadar pozisyonumuzu belirleyeceğiz” dedi.

İstanbul’da 22 Temmuz’da Türkiye ve Konfedere Milel (BM) arabuluculuğunda Rusya ve Ukrayna arasında imzalanan tahıl anlaşmasının dar günler kaldı. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova düzenlediği matbuat toplantısında, Rusya ve Ukrayna arasında imzalanan hububat anlaşmasında Acımasız hububat ve gübrelerinin sevkiyatı ile ilişkin kısmının uygulanmadığını belirterek, “Mutabakata gelince, sonuçları görmüyoruz. Bu ayrımsız hamur” dedi.

Zaharova, “Anlaşmanın ikinci kısmı, ihtiyacı olan ülkelere hazırlık etmekten bahtiyarlık duyacağımız Acımasız besin ve gübreleridir. İlgili bankalardaki hesaplar bloke edildi. Gün Batısı yaptırımları zımnında ödeme imkansız olduğu ve hesaplar bloke olduğu amacıyla işlemler yapılamıyor. Ödeme alabilseydik ürünleri gönderme edebilirdik. Ancak bu gerçekleşmiyor” dedi.

Rusya’nın hububat anlaşmasının uzatılması üstüne önümüzdeki haftalarda karar vereceğini belirten Zaharova, “Asıl verilere dayanarak 18 Kasım’a büyüklüğünde pozisyonumuzu belirleyeceğiz” ifadelerini kullanarak, tahıl anlaşmasıyla ilişik sorunların işbirliği içinde aşılması gerektiğini vurguladı. – MOSKOVA

Share: