Safran tarlaları 3 haftada 60 bin ziyaretçiyi ağırladı

Safran tarlaları 3 haftada 60 bin ziyaretçiyi ağırladı

KARABÜK – UNESCO Dünya Miras Listesi’nde vadi düz Karabük’ün Safranbolu ilçesinde turizmin önemli aynı parçası haline gelen safran tarlaları üç haftada 60 bin kişiyi ağırladı.

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde yetiştirilerek boya, aşındırmak, kozmetik, çıkar yol ve gıda kadar birçok alanda mergup safran hasadı 3 haftayı geride bıraktı. Ağırlığının 100 bin acımasız kadar sıvıyı sarıya boyayabilen ve kilosu 100 bin TL’den müşteri bulan safranı soldurmak talip yerel ve ecnebi turistlerin tercihi zafran tarlaları oldu. Bu sene Avrupalı turistlerin imdi gönül gösterdiği zafran tarlası 21 günde 60 bin kişiyi ağırladı.

İhlas Bili Ajansı muhabirine konuşan dikici İsmail Yılmayan, zafran hasadında üçüncü haftayı tamamladıklarını belirterek, Hasat bitmeme ediyor. Zirveden geriye akıllıca döndü. Halen çiçek alıyoruz. 3 hafta elan almaya bitmeme ederiz” dedi.

“Safranbolu’da safranın yetiştirildiğini çoğu öğür”

Ziyaretçilerin oldukça ciddi olduğunu anlatım Yılmayan, “Hafta sonu hele haddinden fazla neşeli. Bu 3 haftalık süreçte 50-60 bin can tarlamızı konuşma etti. Bu sene hele Avrupalı gezmen çıktı geliyor. Zenci müşterilerimizde çokça aşkın. Bunun haricinde Avrupa’dan haddinden fazla mevrut ziyaretçi var. Imdi Safranbolu’da safranın yetiştirildiğini çoğu öğrenmiş. Temelli tarlaları yok etmek, fotoğraf çalmak yahut zafran satın kabul etmek için bölgemize geliyorlar” diye niteleyerek konuştu.

Fransa’dan 15 acente sahibinin zafran tarlalarına gelerek bilgelik aldığını nâkil Yılmaz, “Safranbolu’yu ve safranı bürümek için bölgemize gelerek hikmet aldılar. 2023 yılındaki rotalarına Safranbolu’yu eklediler. Önümüzdeki sene inşallah Safranbolu’da çokça çok Fransız göreceğiz” ifadelerini kullandı.

Yılmaz, safranın bahtiyarlık hormonu salgıladığını, insanların tadından fazla şifalı olduğu üzere kullandığını söyledi.

Share: