Safranbolu çavuş üzümünde yüksek rekolte bekleniyor

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde hasadına başlanan çavuş üzümünde bu yıl efdal rekolte bekleniyor.

Safranbolu’de yüzyıllardır yetiştirilen, kendine özgü aroması ve kokusuyla öne sâdır çavuş üzümünde hasat başladı.

İl Ekincilik ve Orman Müdürü Vahim Ayvalık, AA muhabirine, evcil iz çeşitlerini sübvansiyon ve bunları geliştirmeye yönelik çalışmaların sürdüğünü anlattı.

Safranbolu çavuş üzümünün kendileri üzere çok ayrı yeri olduğunu aktaran Ayvalık, “Safranbolu çavuş üzümü çeşidinin bitmeme etmesi ve ati kuşaklara ulaştırılması açısından desteklerimize temas yıl bitmeme edeceğiz.” dedi.

Maniye domatesinin coğrafi işaretle tescillendiğini, Safranbolu çavuş üzümü için birlikte hep altyapıları oluşturduklarını dile getiren Ayvalık, şunları kaydetti:

“Türk Nişancı ve Işaret Kurumundaki işler tamamlandı. Ekincilik ve Orman Bakanlığına evraklarımız gönderildi. Bakanlığımızdan makul görüşler makbuz. Şu zaman komitede. Komitenin değerlendirilmesi sonucunda ati cevaba göre hareket edeceğiz. Tığ bundan sonra coğrafi işaretimizi aldığımızı kabul ediyoruz. Coğrafi meni, ürünü korumamız için çok önemli. Ürünün standartlarının belirlenmesi ve hele Bozcaada çavuşundan farklılığını kamuoyuna açıklamamız açısından çokça koca.”

“Sabık seneye bakarak üretimde artım var”

Bu sene abuhava koşullarının birlikte akla yatkın geçtiğini ifade eden Ayvalık, şöyle devam etti:

“Biz seçkin yıl dekara yaklaşık 2 titrem civarında ürün alırdık. Bu sene bu rakamımız az buçuk elan yukarılara bundan sonra. Geçen seneye göre üretimde artışımız var. Bu yıl gayet artağan ayrımsız yıl geçiriyoruz. Sabık sene 900 titrem civarında ürün elde ettik. Bu sene bu rakamın 1000 titrem ve üzerinde olacağını anlayış ediyoruz. Safranbolu çavuş üzümü, piyasada domuzuna denk bulan tıpkısı eser. İlimizde gayrı yayın gruplarında 8 ile 12 lira beyninde pazarlama yapılırken, çavuş üzümü 20 ila 25 liradan azrail bulabilmekte.”

“Çevre illerden müşterilerimiz var”

Konarı köyünde 30 yıldır çavuş üzümü yetiştiren Mehmet Siyami Yakupoğlu de bu sene verimin ve kalitenin özge yıllara bakarak elan faziletkâr olduğunu söyledi.

Modern telli incelik sistemiyle 10 dekar alanda istihsal yaptıklarını anlatan Yakupoğlu, “Kâh canlı çeşitlerden dekardan aldığımız ürün 6 tona çıkabiliyor. Yaşlılarda ise 2-3 ton civarında. Burada tonajdan çokça biz nitelikli olmasına dikkat gösteriyoruz. Yer illerden müşterilerimiz var.” diye konuştu.

Share: