Safranbolu Müze Müdürlüğü kuruluyor

SELIM Tümen Karabük milletvekilleri Halk Ünal ile Niyazi Sıra, UNESCO Acun Miras Listesinde saha düzlük Karabük’ün Safranbolu ilçesinde müze müdürlüğünün kurulacağını bildirdi.

Karabük ve ilçelerinin değme alanındaki ihtiyaçlarını yakından izleme ederek, çözümü noktasında çalışmaları himmet ile sürdürdüklerini tamlayan Ünal ve Ruz, “Safranbolu ilçemizin ihtiyacı olan Müze Müdürlüğü’nün kurulması amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığımız gözetiminde takibini sağlayarak, sonuca ulaştırdık. Bugünkü yapısını 17-18. Yüzyılda kazanan ve Unesco tarafından Dünya Miras Kenti listesinde kendine saha edinen Safranbolu’muz Türk kent yapısına akıllıca adına, ahit ve ihtiyaca sınırlı gelişen, birbirine eklenerek büyüyen ve doğaya uyum sağlayıp onu esirgeyici niteliği ile ilgi çekmektedir. Karabük’ümüz ve çevresinin kültür varlığı potansiyeli ve tarihi değeri dikkate alındığında Hars ve Turizm Bakanlığımıza kapalı tıpkı Müze Müdürlüğü’nün neşelilik göstermesi bu anlamda makul görülmüş olup bakanımız eliyle imzalanarak onaylanmıştır” ifadelerini kullandı.

Safranbolu Müze Müdürlüğü’nün 2023 yılında faaliyete geçeceğini aktaran milletvekilleri “Safranbolu bozuk Hükümet binasında hizmet verecek olan Safranbolu Müze Müdürlüğünün ilçemize ve bölgemize balkı olmasını diliyor, konu ile ilgili desteklerini esirgemeyen başta Firez ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’a, Icra Vekili Yardımcımız Nadir Alpaslan’a ve Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürümüz Gökhan Alın Yazısı beye hemşehrilerimiz hesabına teşekkür ediyoruz” dedi. – KARABÜK

Share: