Safranbolu’da tescilli “çavuş üzümü” hasadına başlandı

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde yüzyıllardır yetiştirilen, kendine has aroması ve kokusuyla diğerlerinden ayrılan coğrafi işaret tescilli çavuş üzümünün hasadına başlandı.

Kazılardan sâdır Geç Roma Dönemi’nden kalma üçgen biçimindeki rölyef motifli taştan yansıyan muallak dalları, varaka ve üzüm süsleri sebebiyle bağcılığın yüzyıllar öncesine dayandığının anlaşıldığı ilçede, Alfabe köyünde Emine Özkan’a ilişkin bağda hasat programı düzenlendi.

Bağa mevrut Ilbay Fuat Gürel ve eşi Hırslı Aras Gürel, YANLIŞSIZ Öğür Karabük milletvekilleri Cumhur Ünal ve Niyazi Tarih, İl Açıkgöz Komutanı Albay Somurtkan Gümüş, Safranbolu Kaymakamı Şaban Ardıl Muharrir, Safranbolu Uray Başkan Yardımcısı Halil Bakkal, İl Ekincilik ve Orman Müdürü Ciddi Ayvalık, AK Parti İl Başkanı İsmail Altınöz ve ayrıksı tören düzeni üyeleri hasat yaptı.

“Üzümlerin çavuşu” adına nitelendirilen, “çoban çavuşu”, “gülgûn çavuş” ve “misket çavuşu” kadar çeşitleri kâin, teferruatlı kabuklu, birkaç çekirdekli, beyzi şekli ve olgunlaşma zamanı mutedil erkenci olan Safranbolu çavuş üzümünden bu sene faziletli rekolte bekleniyor.

“Yörenin değerlerinin öne çıkarılması amacıyla himmet harcama ediliyor”

Ilbay Gürel, gazetecilere, çavuş üzümünün ilçenin sunma kebir değerlerinden bire bir tanesi olduğunu söyledi.

Üzümün coğrafi meni belgesiyle tescillendiğini nâkil Gürel, “Zafran ve maniye domatesinden sonradan bölgemizde çavuş üzümü üstelik coğrafi meni belgesi almış oldu. Bu yörenin değerlerinin öne çıkarılması üzere çaba sarf ediliyor. Bölgemizde 2 bin dönüm bağımız mevcut. Yöremizin şartları çavuş üzümünün yetişmesine makul. Zaman hem yerinde çekmek hem üstelik hasat üzere Emine teyzemizi mülakat ettik.” dedi.

Saylav Ünal ise Karabük ve yöresinde üzümcülüğün çok çarkıt yıllara dayandığını, daha çok de gelişmesi üzere çalışmalar yapacaklarını bildirdi.

Zaman dahi çavuş üzümünün Safranbolu’nun markası olduğunu, imdi üretilmesi üzere herhangi bir tip desteğin verileceğini kaydetti.

Daha bilahare karye meydanına geçen protokole, Ayvalık ve Kalem eliyle üzüm karşı bilgi verildi.Share: