Sağlık-Sen Başkanı açıkladı! Kullanılmamış yönetmelikle ne sağlık çalışanı hangi büyüklüğünde ilişik ifa matlup?

Binlerce sağlık çalışanının ayrıntılı bir süredir beklediği ilişik ifa yönetmeliği Resmi Gazete’bile yayımlanarak devreye girdi. Eskimemiş yönetmelikle alay malay branş, derece ve derecelere göre personellerin alacağı ayak tabanı ve tavan oranları belirlendi.

SAĞLIK-SEN BAŞKANI DETAYLARI ANLATTI

Düzenlemeyle birlikte sağlık çalışanlarına verilecek ilişik ödemelerin elbette dağıtılacağı zaaf konusu oldu. Afiyet-Sen Genel Başkanı Verimli Durmuş, arttırma ücretlerin yansımasını NTV ekranlarında değerlendirdi.

“EHLIVUKUF VE ÜZERİNE 10 BİN TL MELFUF IFA”

Eklenmiş ödeme rakamlarıyla ait konuşan Durmuş, “Uzman Doktor ve üstüne mamul olan munzam ödeme düzenlemesi 10 bin TL civarında bir rakam. Benzeri düzenlemeyle Araştırma Görevlisi Doktor amacıyla 7 bin 500 liraya andıran benzeri ilave sevap olacak. Pratisyen Hekim üzere ise bu düzenlemeyle 5 bin liraya mail tıpkı melfuf ifa söz konusu olacak. Dişçi üzere dahi benzeri aranjman uygulanan olacak. Diş hekimleri 5 bin teklik uzmanları bile 10 bin liralık arttırma taban ücreti almış olacaklar.” ifadelerini kulandı.

“HEMŞİRELERE 850 LİRA KATMA ÖDEME”

Abla, afiyet memurları ve teknikerlerin alacağı mülhak ödemeleri anlatan Durmuş, “Düzenlemeyle bacı ve farklı keyif memurları ise 850 teklik kabil ayrımsız ek ödemeye topluluk olacak. Teknikerler ise 500-600 lira civarında bire bir ilişik ödemeye topluluk olacak. Bu bile rüşvet dilimlerine göre uymazlık gösterebilecek. Minimum munzam ifa rakamı 400 liradan başlıyor olacak.” dedi.

“8 BİN LİRAYA BÜYÜKLÜĞÜNDE TEŞVİK ÖDEMESİ”

Durmuş sözlerini şöyle tamamladı: “Isteklendirme ödemesi için çalışılan ilin ve hastanenin durumuna göre kriterler belirlenecek. Her paye için oranlar yönergelerle belirlenecek. Burada dahi ücretler 350 liradan başlayıp 8 bin liraya kadar miktarlarda değişecek.”Share: