Sakarya’da İranlı çifti öldürdüğü iddiasıyla yargılanan maznun suçlamaları akseptans etmedi

Sakarya’nın Sapanca ilçesinde, geçen yıl yersiz arazide cesetleri bulunan sülale kocayı öldürdüğü kanıt edilen İran tabiiyetli sanığın yargılanmasına bitmeme edildi.

Sakarya 6. Bunaltıcı Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, esbak celse hastaneye kaldırıldığı amacıyla salonda amade bulunamayan mevkuf sanık A.M. ile taraf avukatları katıldı.

Kimlik tespiti ve iddianame özetinin çevirmen yoluyla kendisine aktarılmasının ardından defans fail sanık, namına iftira atıldığını, yanlışlık işlemediği üzere imkanı olmasına karşın yetersiz dışına kaçmadığını ve emniyete geldiğini söyledi.

Olay tarihinden 6 kamer önceki maktullerle Türkiye’ye geldiklerini ve İstanbul’da çeşitli yerlerde kaldıklarını anlatan A.M, daha sonradan zirai alanda planladıkları envestisman projesini görmek üzere Sapanca’üstelik kiralanan villada 10 çağ kaldıklarını aktardı.

Sanık A.M, villayı teyit ettikten 1 hafta sonraları ayrıldığı maktullerden benzeri daha bilgelik almadığını öne sürerek, proje üzere elden kendisinin para getirdiğini, bunun için İranlı tefeciden vecibe aldığını, antrparantez Kuveytli ayrımsız hisse senedi adamının de kendisini finanse ettiğini, diğerlerinin ise düşünüm ve tecrübelerinden yararlandığını söyledi.

Mahkeme heyeti başkanı, İstanbul’dan normalin üstünde ağırlıkta getirdiği bavulları yersiz yerine kavrayışsız götürdüğü, civardaki marketlerden çok sayıda saffet malzemesi ve gübür poşeti aldığına dayalı tanıkların ifadeleri ile villa işletmecisinin, sanığın eşini, maktul Asieh Shariatpour’un ismini kullanarak tanıttığı yönündeki beyanını sanığa sordu.

Sanık, bu şekilde bavul nakil gerçekleştirmediğini, ihtimaller düşünüldüğünde cesetleri İstanbul’daki otelde saklamasının hayatın yalınç akışına damarlı olduğunu encam sürerek, işletmeciyle hiçbir antlaşma görüşmediğini ve konuşmadığını kanıt etti.

Mahkeme heyeti başkanının, maktullerle villadan ayrıldıktan 5 dönüş sonra İstanbul’da ayrımsız kafede kahve içtiklerini, olayın şüphelilerinden P.M. ile bile 4 dönem bilahare görüştüğünü belirten A.M’ye, isticar hizmetinin bitmesinden 1 dolaşma sonra P.M’nin sınırlı dışına depar kayıtlarının dosyada bulunmasının, beyanlarıyla çeliştiğini belirtmesi üstüne sanık, bunun olabilir olmadığını savundu.

Görüşü sorulan argüman makamı, eksik hususların giderilmesini dilek etti.

Müşteki avukatı, sanığın suçtan savuşma yönünde tabir verdiğini savunarak, mevkufiyet halinin devamını ve konusunda atılmış suçtan cezalandırılmasını istedi.

Müdafi avukatı ise müvekkilinin beyanlarına katıldığını belirterek, tutukluluk halinin kalkması ve eksikliklerin giderilmesi talebinde bulundu.

Verilen aranın peşi sıra 30 Eş 2023’te cesetlerin bulunduğu arazide irfan yapılmasını kararlaştıran murafaa heyeti, sanığın tutukluluk halinin devamına ve dosyadaki eksikliklerin giderilmesine hükmederek, duruşmayı erteledi.

Bu arada sızlanan vekilinin, olayın şüphelilerinden İran uyruklu P.M’nin kırmızı bültenle aranması amacıyla talepte bulunduğu öğrenildi.

Olayın geçmişi

Sapanca’birlikte 1 Temmuz 2021’bile İran tabiiyetli Mohammad Hossein Zamani Alavijeh ve eşi Asieh Shariatpour’un cesetlerinin abes arazide yırtık halde bulunması üzerine başlatılan sormaca kapsamında, olay yerinin yanındaki konaklama işletmesinde çift ile kaydı mevcut yabansı A.M. gözaltına alınıp tutuklanmıştı.

Çiftin İstanbul’dahi öldürüldükten bilahare parçalara ayrılarak ilçeye getirildiği belirlenen soruşturma sonucu Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan 28 sayfalık savca, 6. Korkulu Ceza Mahkemesince kabul edilmişti.

Cinayetin A.M, P.M, R.Ş, H.B. ve M.G. tarafından yabanıl duygularla iştirak iradesiyle işlendiği kaydedilen iddianamede, dosyaları ayrılan İran tabiiyetli P.M, R.Ş, H.B. ve M.G. hakkındaki soruşturmanın Sapanca Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca devam ettiği belirtilmişti.

İddianamede, sanık A.M’nin “canavarcasına hisle veya azap çektirerek kasten cani” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması isteniyor.

Share: