Samsun’da “Baytar Cerrahi Kongresi”

Samsun’birlikte, 17. Ulusal 3. Uluslararası Baytar Cerrahi Kongresi gerçekleştirildi.

OMÜ Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Tütüncü, kentteki bir otelde OMÜ Baytar Fakültesi Baytarlık Cerrahisi Ana Malumat Dalı başkanlığınca düzenlenen kongrede yaptığı konuşmada, fakültelerinin Türkiye’deki 31 veteriner fakültesi beyninde bu sene darülfünun tercih sıralaması itibarıyla İstanbul, Ankara ve Bursa’dan sonra 4. tam geldiğini söyledi.

Fakültelerinin Kovid-19 salgını boyunca kapanmadan canlılık gösteren 2 fakülteden biri olduğuna bel fail Tütüncü, “Alelhusus hayvan hastanesi, bu süreçte hizmet veren bina taşlarımızdan biri oldu. Günümüzde bazen ülkelerde baytar cerrahi ana vukuf dalı; anestezi, ışın bilimi, ortopedi gibi evet da cerrahi yoğun hizmet kabilinden alt disiplinlere ayrıcalı vaziyette. Dolayısıyla kongrenin, bu konunun de tartışılması yönünde fırsat verebileceğini düşünüyorum. Kongremize millî ve uluslararası bazda katılan bili insanlarına, özellikle de klinisyen meslektaşlarımıza, tüvana akademisyenlere yarayışlı olmasını diliyorum.” diye niteleyerek konuştu.

OMÜ Veteriner Fakültesi Baytarlık Cerrahisi Ana Olgun Dalı Akademisyen ve kurultay başkanı Prof. Dr. Ahmet Özak de kongrede 38’i aday, 91’i poster sunum tevessül etmek için 129 tebliğin vadi alacağını anlattı.

Özak, 2020’birlikte yapılması planlanan kongrenin Kovid-19 salgını zımnında ertelendiğini belirterek, “Kongremize İngiltere, İsveç, Bulgaristan ve Hollanda’dan gelen 7 akademisyenimiz var. Dar dışından misafirlerimizin anlatacağı konular, hem akademisyenlere hem serbest veteriner hekimlere hem da araştırı görevlilerimiz ve öğrencilerimize heybetli katkılar sağlayacaktır.” dedi.

???????Samsun- Sinop Baytar Hekimler Odası Başkanı Doç. Dr. Habib Muruz ise veteriner cerrahi kongrelerinin Türkiye’nin bildirme köklü etkinliklerinden biri olduğunu dile getirerek, “Kongreyi özellikle azade baytar hekimlerin kendilerini güncellemeleri açısından nazik tıpkısı vesile yerine değerlendirmelerini umuyorum. Kongre ayrıca, kullanılmamış araştırmacılar için oldukça cıvıl cıvıl tıpkı repertuvar olacak.” ifadesini kullandı.

Pet, çiftlik hayvanları, beygir, yabancıl ve yaban avlu cerrahisi alanlarında sunumların yapıldığı kongrede ayrıca, delege paydaşlar tarafından açılan stantlarda veteriner cerrahisiyle ilişik işaret ve materyaller birlikte sergilendi.

Share: