SANATSEVERLERE AÇTIĞI KAFE İÇİN İLLERİ GEZİP ESKİ EŞYA TOPLADI

TOKAT’ta Tezcan Felek (34), sanatseverlere hitap eden kafe monte etmek üzere Türkiye’nin 8 ayrımlı ilini dolaştı. 1980-1990 yılları arasında mergup eski eşyaları toplayan Talih, “Amacımız, insanların yüzlerinde gülücük düşünmek. Eşyaları 8 farklı ilden şahsen alıp getirdim. Yaklaşık 500 civarında çarkıt yük kayran alıyor” dedi.

Kentte, özel tıpkı eğitim merkezinde saz öğretmenliği işleyen Tezcan Talih, pandemi sonrası kafe açmayı planladı. 1978 yılında çekilen, başrollerini Münir Özkul ve Adile Naşit’in oynadığı ‘Neşeli Eyyam’ filminden esinlenip ismini verdiği kafede 1980 ve 90’lı yılların nostaljik atmosferini aksettirmek istedi. Türkiye’nin farklı kentlerini dolaşan Talih, o tarihlerde makbul masa, iskemle, yurt grubu, gözgü, radyo, telefon, masa örtüsü, ütü, teyp kabilinden birçok yük ve ayrımsız döneme ilişkin bozuk dergiler satın aldı. Nasip’ın beyaz perde afişleri ve Yeşilçam sanatçılarının fotoğraflarıyla üstelik donattığı kafe, meraklıların ilgisini çekti.

‘AMACIMIZ YÜZLERDEKİ TEBESSÜM’

Neşeli Günler filminden esinlendiğini tamlayan Tezcan Yıldız, “Çalgı öğretmeniyim. Ağırşak merkezimizde bu objelerin tıpkı kısmı mevcuttu. Bu kabil şeyleri sanatsal alanda insanların beğenisine elbette sunarız diyerek düşünürken kafe açma planı doğdu. Bunun üzere araştırmaya girdim. İnsanları zahir bahtiyar edebilir, geldiklerinde kuşkusuz tıpkı gülücük oluştururuz diye. Türkiye’nin dört bir yanından değişik şehirlerden objeler bulduk. Eski eşyalar, antikalar, eski radyolar, oyma masalar bulmaya çalıştık. Biraz ant aldı. Bilahare yavaş yavaş hepsini bir araya getirdik. Manisa, Kocaeli, Afyonkarahisar, Ankara, İstanbul, Kırıkkale, Çankırı, İzmir kadar şehirleri dolaşarak aldık. Gâh eşyaları evlerden aldık. Masa örtülerimizi yegâne yegâne ördürdük. Az Buçuk meşakkatliydi ama böylelikle sunturlu oldu. 1980’li, 1990’lı yıllara ait yaklaşık 500 yayın var. Misafirlerimizin ilgisi çok pir. Genç arkadaşlarımızın ilgisi çok. Bu eşyaları evveli evlerinde bile kullananların çoğu burada anılarını anlatıyorlar” diyerek konuştu.

Kafeyi ziyarete mevrut Cengizhan Karaman ise “Toplumsal medyada gezerken denk geldim. Haddinden Fazla sunturlu ayrımsız yer. Arz haddinden fazla duvardaki resimler ilgimi çekti. Ayrımsız de eski telefon rehberi dikkatimi çekti. Buradaki bozuk numaralara bakıyorum” dedi.Share: