Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Reisi Beyazgül, fıstık hasadına katıldı

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Reisi Zeynel Abidin Beyazgül, Halfeti ilçesinde düzenlenen fıstık hasadına katıldı.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Beyazgül, fıstık hasadında üreticilere eli nimetli ve fazlalaşan aynı hasat geçirmeleri temennisinde bulundu.

Açıklamada ifadesine meydan verilen Beyazgül, Şanlıurfa’nın tıpkı ekincilik şehri olduğunu rapor ederek, şunları kaydetti:

“Şanlıurfa tarımın, turizmin ve gastronominin şehridir. Şanlıurfa’dahi gelişigüzel şeyin yeryüzü güzeli vardır. Zira 12 bin almanak bir tarihe sahibiz. Birçok medeniyetin kavşağında bulunuyoruz. Şanlıurfa’nın yetiştirdiği fıstık dünyanın en içimli fıstığıdır.”

Şanlıurfa’nın tescilli lezzetlerinin sayısının artırılması için çalıştıklarını belirten Beyazgül, bölgede “keten köyneği” namına adlandırılan fıstığın Şanlıurfa adına tescil edilmesini istediklerini ifade etti.

Şanlıurfa fıstığının Türkiye’da ve dünyada elan mebzul tanıtılması gerektiğini aktaran Beyazgül, şunları kaydetti:

“Biliyoruz kim fıstık bizim vazgeçilmezimizdir. Birçok tatlıda kullanıyor ve kuruyemiş olarak da tüketiyoruz. Fıstık Şanlıurfa ekonomisine çokça şişman bire bir ulama sağlamaktadır. Bu nedenle çiftçimizle tarımımızla uğraşanlarla el ele vermek da bizim borcumuzdur. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Tarım Daire Başkanlığını kurduk. İnşallah çiftçilerimizle daha aşkın dirsek temasında olacağız ve el ele vereceğiz.”

Fıstık hasadına, Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan ile Halfeti Şehremini Itibar Albayrak birlikte katıldı.

Share: