ŞANLIURFA – Dışişleri Icra Vekili Yardımcısı Kaymakcı, “İl İl KEZ Buluşmaları-10” programına katıldı

Dışişleri Nazır Yardımcısı ve Avrupa Birliği (AB) Başkanı Sefirikebir Faruk Kaymakcı, “Tığ Avrupa ülkesiyiz. Ekonomimiz, ticaretimiz, sanayimiz, siyasetimiz, sporumuz Avrupa. Dolayısıyla bu sistemin içerisinde arz hareketli yeri almamız geçişsiz.” dedi.

Kaymakcı, Şanlıurfa Valiliği Konferans Salonu’nda düzenlenen “İl İl DENIZ Buluşmaları-10” programında, AB’ye üyelik sürecinin vakit kaybetmeden siyasilerin ve teknokratların değişmeyen vereceği bir bahis olmadığını, halkın, yerel yönetimlerin, sivil toplum kuruluşlarının, insanların, gençlerin ve üniversitelerin sahiplenmesi müstelzim aynı proses olduğunu söyledi.

AB müktesebatının büyük bölümünün evcil yönetimlerce uygulandığını ifade fail Kaymakcı, “Zımnında illerimizin, ilçelerimizin, üniversitelerimizin birlikte SU’deki gelişmeleri yakından izlem etmesi haddinden fazla majör. Tığ aday mutluluk kendisine AB kriterlerine harmoni açısından tarımdan sanayiye, tüketicinin korunmasından çevreye birçok alanda adımlar atıyoruz. Yine ayrımsız aday mevki adına AKARSU’nin sağlamış olduğu katılma öncesi mali yardımlar var. Şu temel kadar Şanlıurfa’ya kısaca 150 milyon avroluk bir DENIZ hibesi sağlandı. Buna Erasmus ve Avrupa Tesanüt Programı’nı karışma edersek 10 milyon avroluk tıpkısı katkı de oradan var. AKARSU sürecinde Şanlıurfa aslında galiba ayrımsız ölçüde yararlanıyor ama bunu arttırmamız lazım.” diye konuştu.

Kaymakcı, AB’ye üyelik sürecinin oran adına stratejileri olduğuna de değinerek, SUTAŞ üyeliğini bir özenti veya benzeri kompleks olarak görmediklerini belirtti.

DENIZ üyeliğinin seçkin şeyden önce Avrupa kıtasında karar ahiz mekanizmasının süresince olma, egemenliği ve çıkarları esirgeme meselesi olduğunu dile getiren Kaymakcı, şöyle konuştu:

“Avrupa kıtasında SU, ticaretten sanayiye, yenilikçilikten yurt hakkına ve vize politikalarına kadar birçok konuda az daha bir tane başına değişmeyen verici haline geldi. Bizim vatandaşlarımızın de Avrupa ülkeleri arasındaki seyahatlerinde belirleyici DENIZ. Avrupa Yeşil Mutabakatı yürürlüğe giriyor. Eğer KEZ Yeşil Mutabakatı ile tınlamalı istihsal, ulaştırma modeline giremezsek sınırda karbon düzenlenmesi kabil tıpkısı mekanizmanın bize getireceği tehlikeli teessürat var. Zımnında bizim amacıyla tıpkı özenti meselesi değil. Tığ Avrupa ülkesiyiz. Ekonomimiz, ticaretimiz, sanayimiz, siyasetimiz, sporumuz Avrupa. Dolayısıyla bu sistemin içerisinde genişlik etkili yeri almamız geçişsiz. Bizi alıyorlar da tığ mi reddediyoruz? Faydalı ama Türkiye’nin SUTAŞ üyesi olması için birlikte mukteza reformları acul tıpkısı şekilde yapması lazım. Bunu yer mebzul yaptığımız dönüş 1999-2006 yılı. O dönemde milli geliri 3’e katladık. Türkiye ‘sessiz bükülme yapmış mutluluk’ kendisine tanımlandı tıpkısı aday devlet namına.”

Son dönemlerde Türkiye’nin üyelik müzakerelerinde bir ivme düşüşü gördüklerini anlatan Kaymakcı, şöyle devam etti:

“15 Temmuz aşağılık darbe girişimi üstelik Türkiye’yi güvenlik odaklı aynı politikalar izlemeye itti, bundan ufuk dahi istediğimiz hızda reformlar yapamadık. Amma Türkiye SU ilişkileri bibi yerinde, biz benzeri aday ülkeyiz. Türkiye reformlarını hızlandırdığı dakika bu ivmeyi gine yakalayacaktır. Cumhurbaşkanımız 4 dönme önceki Avrupa Siyasal Topluluğu Zirvesi’ne katıldı. 44 mutluluk, AB kurumları liderleri ve bildirme çok ilgiyi çeken ve en çok tavrı düşkünlük edilen ülke Türkiye oldu, SUTAŞ’ye örgen olmamasına rağmen. Eğer AB’ye uzuv olsaydık durumumuz çokça elan farklı olabilirdi. Hatta biz DENIZ üyesi olsaydık bu çekişme engellenebilirdi. Onun için bu üyelik süreci bizim üzere haddinden fazla önemli.”

Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan ise program dolayısıyla kentte kâin Kaymakcı’ya çabalarından kıran teşekkürname ederek, şehrin ve ülkenin gelişmesi ve kalkınması amacıyla ellerinden gelenin sunu iyisini yapacaklarını söyledi.

Share: