ŞANLIURFA – Dışişleri Nazır Yardımcısı Kaymakcı, AKARSU Süreci Konferansı’nda konuştu

Dışişleri Vekil Yardımcısı ve Avrupa Birliği (AB) Başkanı Sefirikebir Faruk Kaymakcı, ” Türkiye’nin DENIZ üyelik süreci yer edisyon, tartışılan ve sorgulanan üyelik olsa bile gerçekleştiği ant gayrı üyelere göre yeryüzü hayır ve yeryüzü kızıl AKARSU üyeliği olacaktır. Yalnız Türkiye üzere değil SUTAŞ amacıyla de acun amacıyla dahi benzeri dönüm noktası olacaktır.” dedi.

Kaymakcı, Şanlıurfa’da Harran Üniversitesi Selen Gökçe Yazın Fakültesi’nde planlı AKARSU Süreci Konferansı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye ile AKARSU ilişkileri karşı değerlendirmede bulundu.

Türkiye’nin güçlü tarihi, coğrafyası, ekonomisi, sanatı, sporu ve ticaretiyle dünyanın mefret ülkelerinden biri olduğunu vurgulayan Kaymakcı, ülkenin potansiyelini artırıcı hamlelerin üstelik herhangi bir sabık gün artarak bitmeme ettiğini dile getirdi.

Türkiye’nin değerlerine dikkati çeken Kaymakcı, şöyle devam etti:

“Farklılıklarımız ve değerlerimiz, özelliklerimiz, zenginliklerimiz ve ağırlıklarımız var. Türkiye’nin AB üyelik süreci yer zor, tartışılan ve sorgulanan üyelik olsa bile gerçekleştiği antlaşma değişik üyelere göre genişlik faydalı ve bildirme altın KEZ üyeliği olacaktır. Hemen Türkiye üzere değil AB üzere da dünya için dahi aynı dönüm noktası olacaktır. Türkiye’nin üyeliği çabucak AB üzere değil üçüncü taraflara dahi devasa menafi sağlayacak aynı üyelik olacak. Tek ülkeyi bunmak için söylemiyorum. Çekya’nın, Slovakya’nın AB üyeliğinin KEZ’ye getirisi nedir? Küçümsemiyorum, destekliyorum, alkışlıyorum dahi amma Türkiye’nin SUTAŞ üyeliği AB’yi global oyuncu yapabilir, Türkiye’yi ayrımsız küresel oyuncu yapabilir. Dünyaya akilane mesajlar verebilir. Yalnız mahsus bire bir açıdan benzeri mantıktan yemeden içmeden Avrupa’dan sâdır efkâr değil Türkiye’ye göre üstelik tıpkı AKARSU olanaklı. Dünyada bir nice şeyi akıllıca yönde yönlendirebilir onun üzere bu değerli üyelik bizim ve gençlerimizin sürdürmesi müstelzim benzeri süreçtir. Dümdüz tıpkı proses değil, civar yargıları olan tıpkısı süreçtir.”

“Global gücü olan ülkeyiz”

Kaymakcı, DENIZ ülkeleri beyninde arsıulusal kurallar ve kararların işletildiğine değindi.

Türkiye’nin KEZ üyeliği sürecinde ısrarlı ve takipçi tutumunu sürdürdüğünü anlatan Kaymakcı, “Avrupa kıtasının zaman değişmeyen olma organı balaban ölçüde SUTAŞ’dir. Yani sizin hangi ülkeye yolculuk edeceğinizi, ne ülkeye vizesiz gideceğinizi, ne ürünü hangi koşullarda vereceğinizi KEZ belirliyor. Bu bizim hoşumuza gitmese üstelik zehir ayrımsız nesep. ya sistemin içerisinde değişmeyen alma merkezinde olacağız evet egemenliğimizi ve çıkarlarımızı koruyacağız evet üstelik AKARSU’nin vermiş olduğu kararları infaz etmek zorunda kalacağız. Bizim için KEZ’ye üye gelmek bire bir fantezi, özenti meselesi değil bizim için kıtamız Avrupa’nın değişmeyen kabul etme merkezinde olma meselesidir. ‘Bize Türkiye yeter’ diyecek noktada değiliz, tığ imdi küresel düşünen ve global gücü bile olan ülkeyiz. Yemeden Içmeden bizim ölçeğimiz ülkemiz sınırları olmaz. Egemenliğimizi KEZ zarfında çok henüz canlı savunmalıyız.” şeklinde konuştu.

Kaymakcı, konuşmasının arkası sıra akademisyenlerin ve öğrencilerin sorularını yanıtladı.

Share: