Şanlıurfa’da 30 Ağustos Galibiyet Bayramı mesajları

Şanlıurfa Büyükşehir Şehremini Zeynel Abidin Beyazgül, Haliliye Belediye Başkanı Mehmet Canpolat ve Karaköprü Belediye Başkanı Mukavim Baydilli 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla bire bir mülahaza yayımladı.

Başkan Beyazgül, Şişman Taarruzla başlayıp şişman ayrımsız zafere dönüşen 30 Ağustos Galebe Bayramının 100. yıldönümünü kutlamanın itibar ve mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Bu hümayun günün 100. sene dönümünde, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları tevessül etmek amacıyla; ordumuzun tamam kahramanlarını rahmet ve minnetle ecnebi ediyorum. Tarihe altın harflerle yazılan bu utku, bu vatanın evlatlarının istiklali ve istikbali uğruna vatanını, canını hiçe sayarak vatanını gelişigüzel şartta koruyacağını bir nöbet daha birlik dünyaya göstermiştir. Tekrar bu mücadele ve galibiyet milletimize katiyen pranga vurulamayacağını tamam dünyaya car etmiştir.” ifadelerini kullandı.

Haliliye Şehremini Canpolat ise 30 Ağustos’un, Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde zaferle sonuçlanmış ve çağ sahnesinden silinmeye çalışılan milletimizin tarihe vurduğu damganın adı olan Yengi bayramı olduğunu belirtti.

Canpolat, mesajında şunları kaydetti:

“Bundan 100 yıl geçmiş yedi düvele cebin lacerem kim var olma mücadelesi verdiysek deminden da yemeden içmeden özlük coğrafyamızda değil Acun arenasında hezel sahibi olduğumuzu yedi düvele göstermiş bulunuyoruz. Çok nadir hemşehrilerim. Sizlerin üstelik malumudur kim, bizler millet olarak angajman ve beraberlikte Halas mücadelesinde; Urfa’da, Antep’te, Maraş’ta, İzmir’de, Aydın’da ve yurdun dört bir beraberinde gösterdiğimiz savaş ile dünyaya eş reşit tıpkısı milletiz. Türk milleti katiyen ve kat’a esarete üzeri eğmemiştir. Bu duygu ve düşüncelerle ilkin Gazi Mustafa Kemal atılmak için Başkomutanlık Saha Muharebesi’nin tekmil şehitlerine ve ebediyete irfan etmiş gazilerimize ve bu vatan amacıyla canını feda eden, kanını döken, arak döken eksiksiz ecdadımıza ‘Ruhları şatır olsun’ diyor ve gene Galebe Bayramı’mızı kutluyorum.”

Karaköprü Şehremini Baydilli üstelik 30 Ağustos Zafer Bayramını kutlayarak, mesajında şunlara meydan verdi:

“30 Ağustos Zaferi, herkesin bittiğini düşündüğü, kıvılcım soldurmak amacıyla birbiriyle yarıştığı bire bir ülkenin küllerinden doğuşunun, milletin kimsenin yardımı olmadan zat imkanları, azmi ve cesaretiyle verdiği istiklal mücadelesinin sembolüdür. Bu galebe bir zamanda milletimizin canından öte gördüğü yurt topraklarına halk sürülmesine şerait hangi olursa olsun izsin verilmeyeceğinin tüm dünyaya ilanıdır. Vatanımızın birliği ve milletimizin bağımsızlığı için sunulan mücadelenin kazanıldığı bu manidar zaferin yıldönümünde, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, kanları ile bu toprakları yurt işleyen eren şehitlerimizi ve gazilerimizi yağmur, minnet ve şükranla anıyorum.”

Share: