Şanlıurfalı âmâ halterci, kamer-zahir merkez hayaliyle antrenmanlarını sürdürüyor

Şanlıurfa’üstelik 2 sene evvel halterle tanışan ve katıldığı Türkiye Görme Engelliler Halter Şampiyonası’nda ikinci olan 17 yaşındaki Müslüm Gözükara, kamer-kategorik formayla başarılara imza atma hayaliyle çalışmalarına devam ediyor.

Işığım Ol Müşahede Engelliler Spor Kulübünde eğitim bilimi gören Gözükara’nın hayatı, geçen yıl başladığı halter sporuyla değişti.

Kulüp başkanı Fatma Zaloğlu’nun yönlendirmesiyle çalışmalara başlayan Gözükara, varyemez alıştırma yaparak yaklaşık 2 sene içinde iri girişim kaydetti. Temmuz ayında Osmaniye’de planlı Müşahede Engelliler Türkiye Halter Şampiyonası’nda 105 kilogram kaldırarak ikincilik elde fail Gözükara’nın hedefi milli takımda dahi başarılar elde etmek.

Gözükara: “Engelimi sporla aşmaya çalışıyorum”

Müslüm Gözükara, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2 yaşındayken geçirdiği rahatsızlığın ardından âmâ olduğunu, sporu çokça sevdiğini belirtti.

Yaklaşık 2 sene geçmiş halterle ilgilenmeye başladığını, pakt başkanı Fatma Zaloğlu’nun yönlendirmesiyle da kendisini geliştirdiğini anlatan Gözükara “Engelimi sporla aşmaya çalışıyorum. Kulübümüzün salonunda antrenmanlarımı yapıyorum. Osmaniye’üstelik Türkiye Şampiyonası’na katıldım. Burada iki madalya aldım. Altın madalyayı kaçırdığım için çokça üzüldüm. İleride henüz nazik başarılar kazanacağıma inanıyorum.” dedi.

Hedeflerine yansımak üzere çok çalıştığını anlatan Gözükara, şöyle konuştu:

“Öncelikle Türkiye Şampiyonası’nda kızıl madalya buyurmak istiyorum. Sunu büyük hayalim da kamer-örtüsüz formayla milli takımda çabalamak. Ülkem namına rekabet etmek istiyorum. Bu ayrıksı bir gurur, bambaşka benzeri duygu. O duyguları yaşayacağıma inanıyorum. Daha yolun başındayım. Halterin yanı sıra golbol sporluyla bile ilgileniyorum. Zamanım oldukça golbol oynuyorum. Hasbelkader arkadaşlarımın ısrarıyla haltere başladım. Golbol yaptığımda haltere de çalışmış oluyorum. Fakat iki sporu bire bir anda fethetmek edisyon. Halterde 105 kilo kaldırdım. Engelim, spor yapmama tek ahit engel olmadı. Bence hayatta kabul etmek gelişigüzel molekül değil. Görmeyen insanlar bu dünyada haddinden fazla önemli başarılar elde ediyor. Benden çok elan ızdırap durumda olup dahi büyük başarılar elde edenler var.”

Zaloğlu: “Hedefimiz her çocuğumuzu milli takıma fehmetmek”

Işığım Ol Görme Engelliler Spor Kulübü Başkanı Fatma Zaloğlu, 2 yıl ilk kurdukları kulüp yoluyla müşahede engellileri hayata kazandırmaya çalıştıklarını dile getirdi.

Kısa sürede yoğun başarılar elde ettiklerini anlatım fail Zaloğlu, kulüp adına orak ayı ayında Osmaniye’dahi planlı Türkiye Rüyet Engeliler Halter Şampiyonası’nda ikincilik ve dördüncülük elde ettiklerini aktardı.

Ailelerden çocuklarını spora yönlendirmelerini isteyen Zaloğlu, şunları kaydetti:

“Kurduğumuz spor kulübüyle aileler ve rüyet engeli dallar ortada ruhlu aynı sargı kurduk. Çocuklarımız bize, biz üstelik çocuklarımıza bağlıyız. Hedefimiz rastgele çocuğumuzu milli takıma çakozlamak. Bu konuda çocuklarımız üzere her şeyi yapıyoruz. Bu konuda sunturlu başarılar elde ettik. Yaklaşık 2 almanak olmamıza rağmen atletizmde ve halterde büyük başarılar elde ettik. Amacımız engelli çocukları bulunan cemi ailelere ulaşıp, onları sporla tanıtmak. Onları topluma kazandırıp, sosyalleşmelerini sağlamaya çalışıyoruz.”Share: