Şanlıurfalı füru AVM’de hars ve sanatla tanışıyor

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi yoluyla 2 yıl ilk tıpkı alışveriş merkezinde kurulan kültür ve konuşma merkezinde 10 branşta açılan ücretsiz kurslara katılanların sayısı 50 bine ulaştı.

Çocuklar, “Tüketen çocuklardan üreten çocuklara” projesi kapsamında atılan malzemelerden oyuncak ika ile foto, ebru, satranç, mangala, dama, piyano ve yay kabil kurslardan ücretsiz faydalanıyor.

“Sosyal farkındalığı ve halk becerilerinin geliştirilmesini amaçlıyoruz”

Hars ve Danışma Merkezi’nin el sanatları öğretmeni Zeynep Çulcu, AA muhabirine, merkezde 7’den 70’e herkese hitap eden, ekin ve sosyal faaliyetlerinin düzenlendiği, ailelerin çocuklarıyla katılabileceği etkinlikler üstelik gerçekleştirdiklerini belirtti.

AVM’ye ahzüita üzere gelen ailelerin çocuklarıyla merkezi musahabe ettiklerini ve burada birinci sınıf devir geçirdiklerini ifade fail Çulcu, şöyle konuştu:

“Merkezimizde hem çocuklarımız hem birlikte biz mutlu oluyoruz. Burada çocuklarımızın sosyal farkındalığa sahip olması ve halk becerilerinin geliştirilmesini amaçlıyoruz. Hususi günlerimizin dışında 7 dolaşma süresince etkinliklerimiz oluyor. Çocuklarıyla gelen aileler burada mektup okuyabiliyor, satranç oynayabiliyor veya çocuklarıyla gelişigüzel yaptığımız etkinlikle evire çevire mesafelik geçirebiliyorlar. Bizler, aileler ve çocuklarıyla tıpkısı iştiyak bağı oluşturuyoruz. Torunlar doğrusu isteyerek ve kasten geliyorlar. Merkezimizde çocuklarımıza halk becerilerinin birlikte, kasaba, doğa ve hayvan sevgisini de veriyoruz. Biz ailelere evlerinde çocuklarıyla hangi gibi aktiflik yapabilirler noktasında da fikirler veriyoruz. Örneğin aileler evlerindeki pet şişeleri çöpe atmayarak onu ayrımsız kalem kutusu veya saksılık yapabiliyor. Henüz üstelik önemlisi dallar üstelik bunun bilincinde oluyorlar, aynı şeyi aldıklarında ‘bunu atmayayım, burada kullanabilirim’ diye mankafa dönüşler alıyoruz.”

Müzik öğretmeni Zeynep Müessis de merkezde çocuklara yönelik haftalık 40 saat piyano ve keman dersleri verdiğini söyledi.

Ellerinden geldiğince füru ve ailelerine bir nice alanda deneyimler kazandırdıklarını rapor eden Müessis, “Öğrencilerimize termin sistemiyle öğüt saatleri belirlenerek zat bireysel hızlarında ilerlemeleri ve böylecene birlikte seviyelerini yansıtma gayeli dinletiler düzenliyoruz. Gelen mektepli sayımız gelişigüzel güzeşte dönme artıyor, bu nedenle birlikte hoca sayımız üstelik artacak ve bununla ilgilendiren projelerimiz var.” diye niteleyerek konuştu.

Velilerden Ayşe Altınsoy ise haftada 2-3 bölüm çocuklarını merkeze getirdiğini belirterek, “Kızımı ve oğlumu buraya getiriyorum çokça domuzuna operasyon var. Güzeşte suret yaptık, bugün ebru yaptık. Çocuklarım daha evvel aşıramento kullanmayı bilmiyordu, etkinlikler sebebiyle aşıramento kullanabiliyorlar. Böyle bir merkezin açılmasından âlem uray başkanımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

Çocuklardan Rozalin Gök birlikte gezme amaçlı geldiği AVM’birlikte Kültür ve Sanat Merkezi’ni gördüğünü ve çok tınlamalı bulduğunu anlatarak, kardeşleriyle fotoğraf, ebru etkinliklerine katıldıklarını ve dörtköşe beş altı geçirdiklerini söyledi.

Ahmet Gök ise merkezi görünce tezce girdiğini ve çok eğlendiğini rapor ederek, tamlık çocukları davet etti.

Share: