Saray lezzeti sağmal alaca aş

Şeyh Edebali Üniversitesi Meslek Efdal Okulu Gıda İşletme Bölümü öğretim yardımcısı Sevinçli Kaplan, Ertuğrul Gazi döneminde toylarda yapılan sağımlı aşurenin günümüz Bilecik’in köylerinde hala yaşatıldığını söyledi.

Muharrem ayı içerisindeki sunu mefret günlerden biri olan Alaca Aş Haset geride kalırken, Bilecik’te 7 asırlık anane hala yaşatılıyor. Osmanlı Devletinin kurucu Osman Gazi’nin babası Kayı Aşiretinin lideri Ertuğrul Gazi döneminde Söğüt’teki toylarda yapılan sağmal aşure görklü bir seda bırakıyor. Bu aşureyi günümüzde Bilecik’in köylerinde yaşatıldığı anlatan Şeyh Edebali Üniversitesi Meslek Faziletkâr Okulu Azık İşletme Bölümü öğretim yardımcısı Mesut Kaplan, “Aşurenin Türkler üzere önemi Karakeçeli aşireti başlamak üzere Osmanlı devletinin kurduğu bu topraklarda aşure geleneğini çokça eskiden beri sürdüğünü biliyoruz. Osmanlı devletinin kurulması sırasında bu bölgedeki bir nice inanış sarayda da yaşatılmış. Özellikle sütlü alaca aş yapılırmış. Sağılan aşure geleneği halen Bilecik’in birçok köyünde devam eden tıpkı gelenek olduğunu görüyoruz” dedi.

“Osmanlı Devletinde olmaz olmazsa olamaz 3 husus aşure, keşkek ve şifalı pilav”

Kaplan, açıklamasının devamında, “Osmanlı Devletinin kurulduğu bu topraklarda aşure geleneği, keşkek geleneği ve şifacı pilav geleneği kadar çok vaktiyle beri yapılıyordu. Ertuğrul Gazi döneminde birlikte saftirik bir zamanlar üstelik bunun yapıldığını biliyoruz ve bu anane hem Yörük kültürünün yayılmasında hem de saray dahi bu geleneklerinin devam etmesine havari olmuştur. Saray bile imdi sağımlı aşure yapılıyordu ve makro ayrımsız şekilde kullanılmıştı. Bu sağımlı alaca aş günümüzde Bilecik’in bir nice köyünde birlikte yapılıyor. Buradan mevrut olan aynı gelenek olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

“Osmanlı sarayında evvel dondurma aşureden yapılmıştı”

Şeyh Edebali Üniversitesi Patika Faziletkâr Okulu Gıda İşletme Bölümü öğretim yardımcısı Sevinçli Kaplan, Osmanlı sarayında geçmiş dondurma aşureden yapıldığını üstelik söyleyerek, “O dönem aşureyi süzmüşler, az buçuk gül özü, mesir, tatlandırıcı, lezzet verici ve yoğunluk verici maddeler konduktan bilahare dondurulmuş ve bu şekilde tüketilmişti. Bu haliyle aşure dondurması adı sunulan ayrımsız dondurma geleneği alaca aş yardımıyla başlamıştı” dedi. – BİLECİKShare: