Sarıgül: Seçimler yaklaştıkça henüz masalar çok kurulur

TÜRKİYE Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, “Intihabat yaklaştıkça elan masalar haddinden fazla kurulur. Türkiye’birlikte bu sistemde politik partiler arasında iş birliği ve yavaş birliği yapılmasını makul kendisine buluyorum” dedi.

TDP Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, muhtelif musahabe ve incelemelerde bulunmak üzere beraberindeki astronomi ile gelişigüzel Muş’a geldi. Muş Hükümdar Alparslan Havalimanı’nda karşılanan Sarıgül ile heyeti, partisinin devlet başkanlığı binasına geçti. Burada matbuat toplantısı düzenleyen Sarıgül, “Seçimler yaklaştıkça henüz masalar çok kurulur. Türkiye’dahi bu sistemde politik partiler arasında iş birliği ve güç birliği yapılmasını, makul adına buluyorum. Fakat ilkelerini, prensiplerini herkesin konuşması geçişsiz. Ama unutmayın ki, elan seçimlerin açıklanmasına normal süreye 4-5 ay var. Bu süre içerisinde elan bir nice dengeler değişebilir. Koca olan şudur; demokratik mebus sistemi savunacak, tarafsız benzeri cumhurbaşkanı, canlı aynı sedir ve özgür bire bir şiddet Türkiye Değişim Partisi’nin sunma büyük özlemidir. Türkiye’deki bu sistemin doğru bire bir sistem olmadığını, bu sistemin oturmadığını, yürümediğini hepimiz görmekteyiz. Bizim bu noktadaki anne görüşümüz mutlak, yansız ayrımsız cumhur reisi, hareketli bir yasama kurulu ve bağımsız tıpkısı hız Türkiye’nin geleceği üzere akıbet rütbe önemlidir” diye konuştu.

AF ÇAĞRISIArdından partisinin İl Başkanı Tuncer Sebep ve beraberindeki heyet ile birlikte E Tipi Mecbur Ukubet İnfaz Kurumu önüne giden Sarıgül, burada vatandaşlarla arkadaşça etti. Delik önünde açıklamalarda kâin Sarıgül, 9 Nisan’de ayrımsız af çağrısında bulunduğunu hatırlatarak, Türkiye Değişim Partisi adına aylardır hep cezaevlerini gezdiklerini söyledi. 54’üncü hapis önünden açıklama yaptığını tabir eden Sarıgül, şöyle konuştu:

“Af çağrımız banko vicdani aynı çağrıdır. Sosyal barışa gerekseme var, muadele hukukuna ihtiyaç var. Pandemi koşulları münasebetiyle online yargılamalar oldu, aceleci yargılamalar oldu, ara sıra gözden kaçan konular oldu. Cezaevlerinde, kapasitenin üstünde şu anda yıldız mahkumları var. Cezaevlerinde şu anda dünyaya mevrut yüzlerce yavru var. Elan yaşamla buluşamadılar. Cezaevlerinin dışında 1 yaşla, 10 yaş arasında yüzlerce yavru var. Babalarına, annelerine elan sarılamadı. Bizim devletimiz insaflı devlettir, devletimiz müşfik tıpkısı devlettir. 285 bin talih mahkumuna kucak açmamız lazım. Bunun için hep siyasal partileri göreve çağırıyorum, parlamentoyu göreve çağırıyorum. Şu anda 30-40 kişilik koğuşlarda 50-60 nasip mahkumu kalmakta. Kodes koşulları, pandemi koşulları münasebetiyle dahi ne eyvah ki uygun bir ortamda değil. Toplumsal sulh için affet Türkiye’m, muadele hukuku üzere affet Türkiye’m, annelerin yüzünün gülmeleri için affet Türkiye’m. Babaannelerin, anneannelerin yüzünün gülmeleri için affet Türkiye’m, çocukların yüzünün gülmeleri üzere affet Türkiye’m, annelerine, babalarına ittihat etmek için aylardan beri, yıllardan beri çırpınan torunlar var, bu çocukların yüzünün gülmesi için affet Türkiye’m. 285 bin şans mahkumu dışarı çıktıktan sonra onlara aguş açmalıyız, onlara destek vermeliyiz, onlara şefkat elimizi uzatmalıyız. Şans mahkumlarına kategorik sosyal bindi vermeliyiz, içtimai destek vermeliyiz, kazançlı bindi vermeliyiz. 6,5 milyon mülteciye, 9 milyon mülteciye kucak açan benim cennet vatanım 285 bin şans mahkumuna bile katiyen aguş açmalıdır. Türkiye Değişim Partisi namına aylardan beri koşturduğumuz, aylardan beri yürüttüğümüz af çalışması içtimai hazar içindir, el birliği hukuku içindir. Af çağrımızın banko benzeri oy amacı yoktur, gönülleri etme amacı vardır. O nedenle bile Türkiye’de kâin bilcümle politik partileri sosyal sulh affına destek vermeye, aynı af çıkarmaya nida ediyorum.”

Share: