Sarıgül’den ‘Mehmet Mualla Çelebi’ yorumu: “Milletvekilliği ödence yahut ikramiye olarak verilirse bu vaziyetler bitmez”

Türkiye Değişim Partisi (TDP) Umumi Başkanı Mustafa Sarıgül, CHP’nin peşi sıra Şehir Partisi’nden birlikte istifa eden Mehmet Ali Çelebi amacıyla “Mebusluk tazminat yahut ikramiye yerine verilirse bu durumlar bitmez” dedi.

Karabük’e ziyaret gerçekleştiren TDP Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, Yurt Partisi’nden çekilme eden Mehmet Ulu Çelebi’ye göndermede bulundu. Sarıgül, “Mebusluk tazminat veya ikramiye adına verilirse bu durumlar bitmez. Biz bu cins transferlere karşıyız. Gayrı partilerden mebus yahut şehremini ahzetmek kadar ayrımsız çabamız ve düşüncemiz bulunmayan. Yöntem çemberi vermek için değil, siyasetin dilini ve yapılışını mübadele etmek amacıyla parti kurduk. Bizde kimin milletvekili olacağına genel başkan değil, üyeler değişmeyen verir. Mebus listelerini umumi başkanlar belirlemeye devam ettikçe bu transferler bitmeme ayar. Seçime akla yatkın elan bile artacaktır” dedi.

“Bu olayları köstek olmak amacıyla bizim teklifimiz şudur” diye bitmeme fail Sarıgül, “Demokrasimizi liderler demokrasisi olmaktan çıkaralım. Mebus adaylarını partilere kayıtlı üyelere seçtirelim. Tercihli oy sistemine geçelim. Mebus sayısını 500’e indirelim. 100 üyeli Türkiye milletvekilliği kuralım” ifadelerini kullandı.

Af talebini yineledi

Karabük Hapis önünde basın açıklamasında kâin TDP Umumi Başkanı Mustafa Sarıgül, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ilkokul aydır toplumsal barış affı çağrısında bulunuyorum. Haftalık basın toplantıları, sosyal iletişim araçları hesaplarıyla bu talebi dile getiriyorum. Delik önlerinde yaptığım basın açıklamalarıyla kamuoyunun dikkatini çekiyorum. Geldiğimiz noktaya baktığımda af konusunu kamuoyunun ve siyasilerin gündemine taşıdığımızı kıvançla görüyorum. Hak bakanının açıklamaları, medyada meydan düzlük duyum ve bize vasıl kulis bilgileri af üzerine gelişmeler olacağını gösteriyor. Bulgu alıncaya kadar çalışmalarımıza mütezayit tıpkı hızla devam edeceğiz. Ayrıksı politik partileri de bu konuda elan yürekli davranmaya, kapalı kapılar ardında değil, halkoyu önünde tartışmaya ve meseleye cemaat çıkmaya çağırıyorum.”

“Eş hep alay malay, affı konuşalım, tartışalım, konunun uzmanlarını dinleyelim” diyen Sarıgül, “Suçlulara, öç alınması müstelzim, insanlar yerine değil, topluma kazandırmamız müstelzim insanlar namına bakalım. Suça hastalık olan hangi varsa, onları düzeltelim. Kanunlarımızda eksiklik varsa, bunları gözden geçirelim. İşsizlikle, eğitimsizlikle, Bağımlılıkla uğraş edelim. Zaman buradan kamu siyasal partilere benzeri sefer daha af çağrısında bulunuyorum. Gelin, aynı af çıkaralım, adı üstelik ‘toplumsal sulh affı’ olsun. Devletimizin kıvrak ve adil olduğunu, imanlı, müşfik ve merhametli olduğunu gösterelim. Cezaevlerinden çıkacak insanlara üstelik maddi, manevi, ruhsal, destek verelim. Onlara erbap çıkalım. Karabük cezaevi önünden Türkiye’min vicdanına sesleniyorum. Affet Türkiye diyorum. Haksızlığa uğramışlar üzere affet. Anaların hasretini teskin etmek üzere affet. Çocukları sevindirmek üzere affet” ifadelerini kullandı. – KARABÜK

Share: