Şark Karadeniz’in önceki Türk Sürücü, Av ve Dideban Köpekleri Irk Standartları Yarışması düzenlendi

Şarki Karadeniz’in önceki Türk Sürücü, Av ve Bekçi Köpekleri Irk Standartları Yarışması düzenlendi

GÜMÜŞHANE Gümüşhane’nin Kelkit ilçesinde Arsıulusal Avrasya Köpek Irkları ve Çıkmaz Köpeklerini Dulda Ihya Federasyonu vasıtasıyla WAD Türkiye Şampiyonası Türk Güdücü, Av ve Nokta Köpekleri Irk Standartları Yarışması düzenlendi. Şark Karadeniz’in önce yarışması olan etkinliğe hayvanseverler ve vatandaşlar sakil bağ gösterdi.

Şarki Karadeniz’birlikte ilk defa Arsıulusal Avrasya Köpek Irkları ve Sokak Köpeklerini Koruma Geliştirme Federasyonu aracılığıyla gerçekleştirilen WAD Türkiye Şampiyonası Kelkit İlçe Stadyumu’nda yapıldı. Yarışmaya toplam 8 ilden 300’e yakın kapik ve yetiştiricileri katıldı. İlçe sakinleri ve mekân şehirlerden katılımın ağır sıklet olduğu etkinlikte Kangal, Deniz Kazı, Malaklı, Karadeniz Çoban Köpeği, Gri Çoban Köpeği ve Anadolu Sürücü Köpeği, Arabaci Palisi, Trabzon Tonya Finosu ve Trabzon Zerdevası gibi bir nice kapik türü yarıştı. Köpekler yargıcılar kurulu aracılığıyla boyutlarına, tüy yapılarına ve bir nice özelliğine bakarak değerlendirilerek puanlandı. Dereceye giren köpeklerin yetiştiricileri madalya, kupa ve plaketle ödüllendirildi.

“Türkiye’ye ilişik olan köpeklerin tesciline tıpkısı şekilde yardım sağlamış oluyoruz”

Gün Doğusu Karadeniz’bile ilk defa planlı etkinliğe sülale sahipliği yaptıklarından yağlık mutlu olduklarını dile getiren Kelkit Şehremini Ermiş Nas, “İlçemizde yapılmakta olan bu aranjman WAD Türkiye Şampiyonası adı altında Türk güdücü köpeği, av köpeği yarışması. Böyle aynı organizasyonun Karadeniz bölgesinde ilk kez olması, Gümüşhane ilimizin Kelkit ilçesinde yapılması birlikte aynı evvel. Sonunda bu organizasyonun ilçemiz açısından önemi balaban. Böyle organizasyonlardaki misyon, Türkiye’dahi kâin tescilli, tescil edilmemiş Türkiye’ye has köpeklerin bulunup Türkiye gündemine daha sonra dahi acun gündemine taşımaktır. Böylelikle Türkiye’ye ilişkin olan köpeklerin tesciline benzeri şekilde katkı sağlamış oluyoruz. Yapılanma 8 ili kapsıyor ve o illerden gelen insanlar ilçemizde benzeri araya getiriyoruz. Onları misafir etmek bizi onurlandırmıştır. Bu organizasyonları bundan ahir yıllarda üstelik devam etmesi noktasında birlikte katkı sağlayacağımızı buradan taahhüt ediyorum” dedi.

Soyu tükenme tehlikesi altında olan ırklar bile yarıştı

Yarışmanın vatandaşlar tarafından güç ilgi gördüğünün altını çizen Uluslararası Avrasya Köpek Irkları Federasyonu Evcil Irklar Başkanı ve Kinolog (Köpek Bilim Adamı) Akın Tülübaş, bölgeye ait nesli tükenme tehlikesi altında olan ‘Gollik’ isimli güdücü köpeğinin birlikte yarıştırıldığını söyledi. Kinolog Tülübaş, ” Ego Türkiye’nin önceki Kinoloğuyum. Türkiye’deki evcil kapik ırklarının standartlarını oluşturan kişiyim. Federasyonumuzun İzmir’deki merkezinde dahi ‘Nasıl Kinolog Olurum’ isimli kursumuzun hocasıyım. Acun Şampiyonluğu, Dünya Şampiyonlar Şampiyonluğu ve Avrupa Şampiyonluğumuz var kendi yetiştirdiğimiz köpeklerimizle ülkemize hizmet için ülkemizin birçok bölgesinde Irk Standartları Yarışmaları düzenlemekteyiz. Bugün Maşrık Küçük Asya’de ve başkaca Şarki Karadeniz’deki önce Irk Standartları Yarışmasını düzenliyoruz. Cumhuriyet Altını tarihi süresince ilktir bu. Katılım az çok gani, 300 civarı köpek geldi. Kelkit’i harika buldum, iklimi etraflı. Burada bölgeye ait endemik köpekler var, Gün Doğusu Karadeniz’in yayladaki detaylı tüylü köpekleri değil, Şarki Küçük Asya’yla bu bölgedeki köpeklere has çokça az üretilmiş, soyu tükenme tehlikesi altına girmiş bazen köpekler var yarışa sokacağız. Bölgede bu köpeklere kuyruksuz olduklarından ufuk ‘Gollik’ diyorlar ama siyah renkli, ılımlı uzunlukta tüy yapısına erbap, sert gövdeli ve çokça hayatiyetli köpekler bunlar. Bu köpekleri dahi ülkemize kazandırmaya çalışıyoruz. Bugün burada yarışan Kangal, Akbaş, Malaklı, Karadeniz Çoban Köpeği, Boz Çoban Köpeği ve Rum Sürücü Köpeği bunların haricinde Arabaci Palisi, Trabzon Tonya Finosu ve Trabzon Zerdevası almak için birçok köpek ırkımız yarıştı. Burada yabancı ırklar üstelik katılma çıkarmak istedi ancak takkadak yerel ırklarımızı bugün değerlendirdik. Katılımcılara teşekkürname ediyorum” diye niteleyerek konuştu.

“Köpeğime güveniyorum, mutluyum heyecanlıyım”

Yarışmaların böylecene 6 yaşındaki Rum Güdücü Köpeği özlük kategorisinde 1. olan Amaç Erdem Tekel (29), ” Kars’tan buraya geldim. 400 kilometre nöbet geldim. Buraya karışmak için sabahleyin 5’te yola çıktık. 2015 yılından bu yana kapik besliyorum. Henüz ilkin Denizli’deki güzellik yarışmasına katılmıştım, demincek üstelik buraya yarışçı namına katılalım dedik. Köpeğimle beraber birazdan yarışmaya gireceğiz. Köpeğimin cinsi Anadolu Çoban Köpeği 6 yaşında. Düz şu anda çokça pir, katılım çokça bol. Baya benzeri mevrut var mekân illerden da. Köpeğime güveniyorum, mutluyum heyecanlıyım” ifadelerini kullandı.

Share: