Savunmayı hoşur yaşlarda öğreniyorlar

– Savunmayı yoz yaşlarda öğreniyorlar

SİVAS – Sivas’ta minik kızlar muaythai ve kick yumruk oyunu ile hem spor yapıyor hem birlikte aşağılık yaşlarında savunmayı öğreniyorlar.

Kadına müteveccih şiddetin arttığı günümüzde Sivas’ta minik kız çocukları, savunma sanmak üzere epey yaşlarda muaythai ve Kick boks öğreniyor. Bu spor dallarıyla hem kendilerini savunmayı öğreniyor hem bile spor yapıyorlar.

Muaythai ve kick yumruk oyunu antrenörü Ekrem Arıs, bu sporları 7’den 70’e herkesin yapabileceğini belirtip, insanların genişlik bir iki kendini koruyabilecek büyüklüğünde savunma sporları öğrenmesi gerektiğini söyledi.

“Kendilerini savunmayı öğretiyoruz”

İnsanların kendini koruyacak seviyede defans sporu öğrenmesi gerektiğini belirten antrenör Ekrem Arıs, “Muaythai ve kick boksun, haddinden fazla el ve çokça kolay bölümleri var. Tığ burada artık hamle, defans, çifte, print atma kabilinden oyun tarzında çalışmalarla bu sporu aşılamaya ve ısındırmaya çalışıyoruz. Minik kız çocuklarımız bu yaşlarda bu branşı öğrenirlerse gittikçe seçme ortamda kendilerini abat benzeri şekilde savunabilirler. Herkesin yapması gereken ayrımsız spor. Kişinin sunu birkaç kendini koruyabilecek seviyede kick yumruk oyunu ve muaythai öğrenmesi gerekiyor. 10-11 yaş grubundaki kız çocuklarımız bu sporu çokça bayıla bayıla yapıyorlar. Burada ahenkli bire bir şekilde çalışıyoruz. Birlikte çocuğun kendine güveni geliyor. Karşıdan benzeri ofans olduğu ant savunma yapmayı öğreniyor. Bilcümle saldırılara karşı bunları kız çocuklarına öğretiyoruz. Muaythai 7’den 70’e kadar herkesin yapabileceği ayrımsız spor” dedi.

“Ailem gelmemi çokça istedi”

9 yaşında kim Fatma Tanlı, “Ailem için tıpkısı çalkantı oluyor. Ailem gelmemi haddinden fazla istedi. Onlar üzere alay oluyor. Ben dahi kendi kendimi vikaye etmek üzere buraya geliyorum” derken, 9 yaşındaki Ceylin Gültepe ise bu sporun kendine vahim ve cüret verdiğini belirtip, “Bu sporu muvaffak olmak amacıyla yapıyorum. Bana bu sporu beğenmek kısık ve hamaset veriyor. Kendimi güçlendirip büyük tıpkı kick boksçu koyulmak istiyorum. Bu sporu yaparken haddinden fazla esenlik alıyorum. Ailem beni hep destekliyor. Bu sporu kendimi beklemek amacıyla dahi yapıyorum” şeklinde konuştu.

Share: