Savunmayı kıytırık yaşlarda öğreniyorlar

Sivas’ta minik kızlar muaythai ve kick yumruk oyunu ile hem spor yapıyor hem dahi pespaye yaşlarında savunmayı öğreniyorlar.

Kadına müteveccih şiddetin arttığı günümüzde Sivas’ta minik kız çocukları, defans öğrenmek için siftinlik yaşlarda muaythai ve Kick boks öğreniyor. Bu spor dallarıyla hem kendilerini savunmayı öğreniyor hem bile spor yapıyorlar.

Muaythai ve kick yumruk oyunu antrenörü Ekrem Arıs, bu sporları 7’den 70’e herkesin yapabileceğini belirtip, insanların yer beş altı kendini koruyabilecek büyüklüğünde defans sporları öğrenmesi gerektiğini söyledi.

“Kendilerini savunmayı öğretiyoruz”

İnsanların kendini koruyacak seviyede defans sporu öğrenmesi gerektiğini tamlayan çalıştırıcı Ekrem Arıs, “Muaythai ve kick boksun, çok yumruk ve çokça olağan bölümleri var. Tığ burada artık akın, savunma, çifte, yumruk atma üzere baziçe tarzında çalışmalarla bu sporu aşılamaya ve ısındırmaya çalışıyoruz. Minik kız çocuklarımız bu yaşlarda bu branşı öğrenirlerse ileride seçme ortamda kendilerini şen ayrımsız şekilde savunabilirler. Herkesin yapması müstelzim ayrımsız spor. Kişinin yer beş altı kendini koruyabilecek seviyede kick boks ve muaythai öğrenmesi gerekiyor. 10-11 gözyaşı grubundaki kız çocuklarımız bu sporu çokça bayıla bayıla yapıyorlar. Burada düzenli bir şekilde çalışıyoruz. Yanında çocuğun kendine güveni geliyor. Karşıdan ayrımsız hamle olduğu ahit defans yapmayı öğreniyor. Hep saldırılara cebin bunları kız çocuklarına öğretiyoruz. Muaythai 7’den 70’e kadar herkesin yapabileceği tıpkı spor” dedi.

“Ailem gelmemi çok istedi”

9 yaşında ki Fatma Tanlı, “Ailem amacıyla tıpkı cümbüş oluyor. Ailem gelmemi çok istedi. Onlar amacıyla bayram oluyor. Ben birlikte öz kendimi savunmak üzere buraya geliyorum” derken, 9 yaşındaki Ceylin Gültepe ise bu sporun kendine yoğun ve hamaset verdiğini belirtip, “Bu sporu muvaffak olmak üzere yapıyorum. Bana bu sporu boşaltmak sakil ve çekinmezlik veriyor. Kendimi güçlendirip büyük aynı kick boksçu girmek istiyorum. Bu sporu yaparken çokça afiyet alıyorum. Ailem beni hep destekliyor. Bu sporu kendimi arkalamak amacıyla dahi yapıyorum” şeklinde konuştu. – SİVAS

Share: