Sazak sanayicisinin hasretle beklediği bağlantı yolu hizmete açıldı

Mersin Ağacı’in endüstri alanında genişlik oylumlu istihsal merkezi olan Mersin Tarsus Tevhit Uran Bölgesi (MTOSB), yıllardır beklediği otoyol bağlantı yoluna kavuştu. Mersin Valisi Mualla Hamza Güreşçi, angajman vasıtasıyla ulaşımın 1. Etaba 12 kilometre, ikinci etaba 15 kilometre kısalacağını belirterek, “Bu dahi hem zamandan hem üstelik yakıttan 72 milyon TL tasarruf anlamına geliyor” dedi.

MTOSB Otoban Bağlantısı ve kavşağı, düzenlenen törenle hizmete açıldı. Tarsus-Adana- Gaziantep (TAG)-MTOSB Kavşağında gerçekleştirilen törene, Mersin Valisi Mehabetli Hamza Güreşçi, bozuk Ulaştırma Bakanı Lütfi Renkler, YANLIŞSIZ Fırka Mersin Milletvekilleri, Karayolları Umumi Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, MTOSB Başkanı Sabri Tekli ve çok sayıda sanayici katıldı.

“Mersin’da 30 civarında ulaşım yatırımı bitmeme ediyor”

Açılışta mütekellim Vali Güreşçi, bağlantı yolunun anlı şanlı olmasını diledi. Türkiye’nin gelişigüzel noktasında değme alanda kavi haddinden fazla yatırımın hayata geçirildiğini tamlayan Pehlivan, bu yatırımlardan Mersin Ağacı’in de nasiplendiğini söyledi. Sazak’deki yatırımlar içerisinde muvasala yatırımlarının çokça büyük tıpkısı kayran tuttuğuna belen eden Pehlivan, “Şu anda ilimiz genelinde ulaşımla ilişik 30 civarında envestisman devam ediyor ve bunların akçasal değeri yaklaşık 30 bilyon TL. Bunların içerisinde Akdeniz Sahil Yolu ve Çukurova Bölgesel Hava Meydanı kabil haddinden fazla iri yatırımlar var ve bunlarla ilgilendiren üstelik seçkin sabık dolaşma çok iri mesafeler alınıyor” diye niteleyerek konuştu.

“Mersin Ağacı genelinde çalışarak 10 OSB’ye başarmış durumdayız”

Sazak’bile rastgele sabık gün bakir etapların açılmasıyla hele muvasala ağının haddinden fazla elan gani noktalara geldiğini kaydeden Güreşçi, “Biliyoruz kim, muvasala bir nice sektörü mehabetli ölçüde etkiliyor. Bugün örneğini yaşıyoruz. OSB’mizin hem D-400 ile hem otoyolla bağlantısı bu yolla sağlanacak. MTOSB’miz 756 hektardan oluşuyor. 230 parselimiz var ve parsellerin 179’u deli dolu, 49 parselimizde dahi inşaatlar bayılmak amacıyla. İl genelinde biri 4 adım olmak amacıyla çalışarak 10 OSB’ye ulaşmış durumdayız. MTOSB, yer sakat OSB’miz ve burada şu anda 22 bin çalışanımız var. Kullanılmamış farikaların açılmasıyla gelişigüzel bu 30 bin bandına akıllıca yükselecek” ifadelerini kullandı.

“Hem zamandan hem dahi yakıttan 72 milyon TL artırım sağlanacak”

MTOSB Bağlantı Yolunun öneminden bayram fail Pehlivan, “Bu açılışla birlikte 1. Etaba 12 kilometre, 2. Etaba da 15 kilometre kısalma bahis konusu olacak. Bu üstelik hem zamandan hem da yakıttan 72 milyon TL artırım anlamına geliyor. Bu kat, devamının da tamamlanmasıyla alay malay çok daha konforlu, aceleci, erişimi sanayicilerimize, sanayide etkin vatandaşlarımıza sağlamış olacak. Bayağı zaman makro bire bir hizmet ihtiyacı kaldırılmış olacak” dedi.

“İkinci kısımla ilişik çalışmalarımız bitmeme ediyor”

Karayolları Umumi Müdürü Uraloğlu da MTOSB’yi otoyola bağlayan köprülü kavşağı hizmete sunduklarını söyledi. Sazak’in; erkin bölgesi, limanı, uran bölgeleri ile Türkiye’nin muhteşem üretim ve tecim merkezleri beyninde düz aldığını vurgulayan Uraloğlu, “Şehrin önemli önemi, hayata geçirilen karayolu yatırımları ile güçlendirilmiş, Mersin’in otoban üzerinden Ankara, İstanbul ve Güneydoğu’ya; mukassem yollarla Anadolu’nun it canlı çok noktasına aceleci ve sakıncasız erişim sağlanarak, sürdürülebilirlik desteklenmiştir. Bugün da MTOSB’nin esas karayolu akslarına bağlantısını sağlayacak projemizin bir numara kesimini hizmete sunmaktayız. Tarsus-Adana-Gaziantep Otoyolu ile MTOSB ortada düz yazı edilen angajman kavşağının ana beden uzunluğu 1 kilometre, gaga kollarının uzunluğu ise kısaca 3 kilometredir. Bitümlü yunak kokteyl kaplamalı kavşağın temel gövdesi bölünmüş el standartlarında bakım verecek. Ayrıca, 431 metre uzunluğunda 3 skor altgeçit köprüsü da inşa edilmiştir. Projede antrparantez 9,5 kilometre uzunluğundaki ikinci kısımdaki yapım çalışmalarımız üstelik devam ediyor. İkinci kısmın üstelik tamamlanması ile Tarsus-Adana-Gaziantep Otoyolu, MTOSB ve D-400 celal yolu arasında faziletkâr standartlı muvasala bünye edilmiş olacak” dedi.

“Sanayicilerimizin meze haset”

MTOSB Başkanı Tekli ise çok dokunaklı menfaatler sağlanacak ve başlangıçta 50 bine yakın çalışana hizmet verecek otoban bağlantısının açılışından duyduğu mutluluğu ifade etti. Bu yoldaki çalışmaların, kâin 230 fabrikanın rüçhan ve bir tane isteği olduğunu tamlayan Tekli, “Bunun gerçekleştirilmesinden duyduğum bahtiyarlık anlatılamayacak derecede faziletli. Bu, bizim sanayicilerimizin meze haset diyebilirim, zira heyecanla bu günü bekliyorlardı; hassaten bittikten bilahare 10-15 günlük beklemede üstelik heyecanlarını hissettim. Ne mutlu OSB’mizin üreticilerine, çalışanlarına. Şehrimizin bu bölgesindeki üreticileri için hakeza seçilmiş tıpkısı organizasyon sizlerin yardımıyla hayata geçirilmiş oldu. Çalışmalarda emeği sabık herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu. – MERSİN

Share: