Şehitleri yâd programında can anlar

Şehitleri yâd programında can anlar

BAYBURT Bayburt Martir ve Gazi Aileleri Dayanışma Derneği ile Türkiye Bayburtlular Federasyonu vasıtasıyla şehitleri ihtifal programı düzenlendi. Vatandaşların iştirak sağladığı programda şehit yakınları şehitlerin fotoğraflarının ve anılarının meydan aldığı sinevizyon gösterisinde gözyaşlarına boğuldu.

Fert anların yaşandığı ve Bayburtluların pahal sargı gösterdiği izlence, ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı, arkası sıra gazi Yahya Dursun aracılığıyla Kuran-ı Alicenap okundu ve dualar edildi. ‘Bayburt Şehitlerine Erbap Çıkıyor’ adıyla planlı programda açım konuşması yapan ŞAGDER Başkanı gazi Selami Köksal, yıl boyunca cemiyet marifetiyle yapılan çalışmalardan bahsetti. Şehitleri kabirleri başında andıklarını söyleyen Köksal, şehit ailelerinin yanında olduklarını vurguladı. Köksal, derneğe ve şehit ailelerine verdikleri destekten dünya Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’a, İçişleri Başkanı Süleyman Soylu’ya, Minval Bankası Başkanı Akan Yıldız Kavcıoğlu’na ve el protokolüne teşekkür etti.

Türkiye Bayburtlular Federasyonu Başkanı Hasan Sucu ilerleyen günlerde yıpranmamış ayrımsız organizasyonda tıpkısı araya geleceklerini programda duyurarak, Çanakkale’da 29 Bayburtlu şehit olduğunu, ŞAGDER ile alay malay Bayburtlu iç asayiş şehitlerinin ailelerini Çanakkale’ye götüreceklerini söyledi. Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci ise şehitleri anarak, böylesi ayrımsız programda olmanın mutluluğu içerisinde olduğunu bildirdi. Gazilere etraflı ömürler temennisinde mevcut Pekmezci, Bayburt Belediyesi olarak seçkin ahit şehit ailelerinin birlikte olduklarını sözlerine ekledi.

Bayburt Valisi Cüneyt Epcim ise, memleketin birçok yerinde fariza yaptığını ancak şehitlerin gömüt başında dizgeli bire bir şekilde anmayı Bayburt’ta gördüğünü belirterek, ŞAGDER’e teşekkürname etti. Epcim, Kop Şehitleri almak üzere parçalanmamış şehitleri rahmetle anarak, programda emeği geçenlere teşekkürlerini iletti. Konuşmaların ardından Bayburtlu şehitlerin fotoğraflarının kayran aldığı sinevizyon gösterisi izletildi. Şehit Serkan Sucu’nın annesi Songül Saka ise oğlunun fotoğraflarını görünce gözyaşlarını tutamadı. İç çekerek yaş döken ve “teessürat baştan tazelendi” diye gözyaşlarına bilgili olamayan Sucu, sinevizyon gösterisi bitene kadar ağladı.

“Memleketi birilerine teslim etmeye niyetimiz namevcut, tığ üstelik martir olmaya hazırız” diyerek mütekellim ve duygusal anlar hayat dolu Martir Rıfat Altıkat’ın abisi Hakkı Altıkat, “Şehitlerin hepsi bizim şehidimiz ayrı gayrı bulunmayan ama içinde kardeş olunca biraz daha değişik oluyor. Cenabıhak şehitlerimize rahmet eylesin. Bunlar yurt amacıyla olması gereken şeyler. Memleketi birilerine tasdik etmeye niyetimiz yok, gerekirse biz bile şehit oluruz” ifadelerini kullandı.

“Tanrı devletimize zehir, arızalanma vermesin, devletimiz var olsun, vatan sıhhatli olsun”

10 Antrakt 2016 yılında Beşiktaş’taki rezil yıldırı saldırısındaki patlama sonrası 2 buçuk yıl sonra şehit sakıt Yaşamış Ateş’in dayısı Vahdettin Oğul ise yeğeninden bahsederken gözyaşlarını tutamadı. Yeğeninin 2 buçuk sene büyüklüğünde nebati hayatta yaşam mücadelesi verdiğini aktaran Mahdum, “Şehidimiz Beşiktaş patlamasında martir oldu. 2 buçuk sene bitkisel hayatta yaşadı. Annesi hiç yanından ayrılmadı. Bugünü düzenleyenlere çok teşekkürname ediyorum. Bugünleri bütün yaşamamız lazım, şehitleri unutmamamız lazım. Şehidimiz 5 kız kardeşin bir tane erkeğiydi. Duygularım çokça erdemli. Bilcümle şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Gazilerimize minnetlerimi sunuyorum, Cenabıhak hepsine ayrıntılı ömürler versin. Cenabıhak devletimize ateş, zeval vermesin, devletimiz var olsun, vatan sıhhatli olsun. Allah şu an içeride ve dışarıda vatanımızı savunan inanma güçlerimizin uçurum ve yardımcısı olsun” ifadelerini kullanarak gözyaşlarını sildi.

Öte yandan izlence Bayburtlu Abdurrahman Önül’ün görüntü almasıyla devam etti. İzleyenler Önül’ün ilahilerine bütün aynı ağızdan zevcelik etti.

Share: