SELIM Fırka Bilecik Saylav Yağcı’dan, “2026 Şeyh Edebali” yılı teklifi

DOĞRU Tümen Bilecik Milletvekili Haklı Dalkavuk, Şeyh Edebali’nin vefatının 700. yılı olan 2026 yılının UNESCO tarafından programına alınması üzere teklif dosyası hazırladıklarını bildirdi.

Yağcı, yaptığı açıklamada, Cömertlik Haftasının özünü oluşturan fütüvvet anlayışını çap idare tarzına dönüştürüp, dünyanın Osmanlı adaleti ile tanışmasına dil olan Şeyh Edebali ve Dursun Fakıh özellikle başlamak üzere gönül erlerine ev sahipliği özne, basübadelmevt, kuruluş ve kurtuluşun şehrinin evladı olmanın onurunu yaşadıklarını tabir etti.

Dünyanın 20. yüzyılda gündemine giren bütün nitelik yönetimi, bitiren haklarının korunması yaklaşımları Bilecik ile gelişigüzel mecmu Rum ve Osmanlı toprağında ahilerce asırlardır uygulandığını belirten Yağdanlık, şunları kaydetti:

“Ahilik kültürüyle yoğrulan esnaf elden düz, satan, ticaret özne değil ayrımsız zamanda muhitinin gözü, kulağı, sesi, vicdanı, hamisi, kere göstericisidir. Cömertlik hoppadak üreticiyle tüketici beyninde değil zengin ile geda, mücahede ile sermaye beyninde dara olmuştur. İhtiyacımız olan sosyal adalet ve istikrarın sırrını bu dara içre buluruz.

Bir ahinin tezgahı, halka olduğu kadar hakka hizmet yeridir. Zımnında onun tapınma mekanıdır. Salgın dönemiyle başlayıp, tedarik zincirinde yaşanan aksaklıklar ve Rusya- Ukrayna savasıyla alay malay süregelen sıkıntıların üstesinden gelerek, esnafın tezgahlarını bulutsuz tutması, geliştirmesi için Cumhurbaşkanımız, liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde aralıksız demeden var gücümüzle çalışıyoruz. Şeyh Edebali, Şehriyâr Alaeddin Keykubad’ın Türkiye Selçuklularının kurtuluşunun anahtarı olarak gördüğü fütüvvet teşkilatı üstünde erbap olduğu siyasi gücü Osmangazi’nin emrine sunması, yerleşik hayata geçilmesiyle alay malay sosyal ve toplumsal hayatı şekillendirmesiyle, Anadolu Ahilik anlayışının dünya ile tanışmasını sağladı. İlmin irfanla, ticaretin ahlakla bütünleştiği ahilik müessesesini umum dünyaya ve tendürüst nesillere sunu pir şekilde tanıtması amacıyla Şeyh Edebali’nin vefatının 700. yılı olan 2026’nın UNESCO tarafından programına alınması üzere teklif dosyamızı hazırlamaya şimdiden başladık.”

Share: