SELIM Parti’li Özşavlı’dan California Valisi Newsom’a “Soykırımı Ihtifal Günü” tepkisi Açıklaması

DÜRÜST Fırka Şanlıurfa Mebus Halil Özşavlı, California Valisi Gavin Newsom’un, 24 Nisan’ın, “Soykırımı Ihtifal Haset” ilan edilmesine el açan kanun tasarısını imzalamasına tepki göstererek, “Ermenilerin Türkleri katlettiğini gösteren belgeleri, yabancı arşivlerden de iyice bir seçki yaparak California Valisi Newsom’a göndereceğim ve bu kararından vazgeçmesini isteyeceğim.” dedi.

Özşavlı, Sedir’te düzenlediği matbuat toplantısında, CHP’nin, başörtüsüne yönelik yasa teklifini Divan Başkanlığına sunduğunu hatırlatarak, CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun, din istismarının bir örneğini daha sergilediğini dile getirdi.

“CHP’nin, günümüzün yer iri din istismarcısı.” olduğunu söyleyen Özşavlı, “Cumhurbaşkanımızın başörtüsünün anayasal garanti çıkışından sonradan CHP Kadro Başkanvekili Özgür Özel, ‘Yeni anayasa, kullanılmamış Meclisin işi.’ diyerek tüm taca attı ve Kılıçdaroğlu’nun bu konuda içten olmadığını benzeri kez elan gösterdi.” diye konuştu.

Altılı masanın, cemaziyelevvel itibarıyla 2023 seçimlerini kaybettiğini tamlayan Özşavlı, “Kılıçdaroğlu hem kendini hem de altılı masayı yaktı. Bu nitelik altılı ganyan masanın dağılmasına illet türlü.” ifadelerini kullandı.

“Sıra siyasete cihaz edilmemeli”

Özşavlı, California Valisi Gavin Newsom’un, 24 Nisan’ın, “Soykırımı Anma Günü” car edilmesine el açan kanun tasarısını imzalamasına de değindi.

İngiliz arşivinden, Ermenilerin, 1896’bile Maraş’ta 230 Osmanlı askerini katlettiğini yansıtan tıpkı belgeyi gösteren Özşavlı, 1850’de başlayan Ermeni şiddetinin, Anadolu’yu sardığını, 1915’te genel ayrımsız isyana dönüştüğü üzere devletin hazırlık kabul etmek zorunda kaldığını vurguladı.

Ermenilerin, Anadolu’daki katliamlarını yansıtan binlerce doküman bulunduğuna dikkati calip Özşavlı, şunları kaydetti:

“Ermeni şiddeti sonucunda ekseriyetle Doğu ve Güneydoğu’birlikte doğmak için 1922’ye büyüklüğünde 600 bin Mütedeyyin katledildi. Ermenilerin Türkleri katlettiğini gösteren belgeleri, ecnebi arşivlerden üstelik güzelce ayrımsız seçki yaparak California Valisi Newsom’a göndereceğim ve bu kararından vazgeçmesini isteyeceğim. Akıbet etap haksız, hukuksuz ayrımsız karar. Ruz siyasete cihaz edilmemeli. ABD’deki Ermenilerin çokları California’de yaşıyor. Ermenilerin oylarını kabul etmek amacıyla daima onların istediği tarzda siyasi kararlar alıyorlar.”

Share: