Şenlik tadında festival! Niğde Elma Festivali renkli görüntülere sahne oldu

Sıra boyunca birçok uygarlığa sülale sahibi yapmış olan Niğde,”2. Hasat Günleri Elma Festivali” kapsamında iri şenliğe görüntü oldu. Bir Nice etkinliğin gerçekleştiği festivale siyasa dünyasından cesim isimler katıldı. Matbuat çalışanları, 130 şefin katıldığı aktiflik adlı hanende Kıraç’ın konseriyle devam etti.

TÜRKİYE’DE ONGUN BAKIMINDAN İLK SIRADA

Niğde Vali Mustafa Belletici, Niğde’nin bir nice üründe Türkiye’birlikte evvel sıralarda saha aldığını söyledi. Hasat Günleri adı altında gelişigüzel yıl kentin marka ürünlerini tanıtmayı amaçladıklarını belirten Çalıştırıcı, “Geçtiğimiz yıl patates festivali yapıldı ben yoktum, çok adamakıllı esbak. Bu sene de gene Türkiye’bile ongun bakımından önceki sırada kayran düzlük kestirmece 600 bin ton üretimle ikinci tam olan elmamızı, lazım ensiz süresince gerekse az dışında hak ettiği seviyeye ulaşması amacıyla bu festivali düzenliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“ÇOKÇA ZENGİN BİR TARİHE SAHİP”

Niğde Belediye Reisi Emrah Özdemir birlikte 1980’li yıllara büyüklüğünde elma festivallerinin düzenlendiğini ancak sonra bırakıldığını ifade etti. daha çok bu festivali anadan görme ayla getireceklerini vurgulayan Özdemir, “Niğde üzere elma haddinden fazla balaban. Niğdemizin bir nice ürünü var. Sabık yıl patates festivali yapmıştık. Zaman da gine hasat günlerinde elma festivalini gerçekleştiriyoruz. Andıran tıpkısı tarihte gastronomi ile müntesip ayrı festivallerimiz de ati. Çünkü Niğde hoşur çokça zengin bire bir tarihe erbap.” dedi.

KARNAVAL TADINDA GEÇTİ

Konuşmaların peşi sıra tören düzeni üyeleri, kurdele kesilerek festivalin açılışını yaptı ve festival alanını gezdi. Bitirmiş Umumi Komutanlığı Havacılık Başkanlığı “üzüm salkımı” gösterisi ve Kurnaz Genel Komutanlığı Mehterler Birliğinin söylediği marşlar, vatandaşlardan nazik gusto topladı.

YÖRESEL LEZZETLER STANDLARDA YERİNİ ALDI

Festival kapsamında, vatandaşlara ücretsiz 20 titrem elma dağıtıldı, kurulan tahminî 70 stantta esnaf, sivil toplum kuruluşları, avrat kooperatifleri, kadın girişimciler, gezmen satıcılar ve lokal sokak lezzetleri düzlük aldı.

İşte festivalden mülevven görüntüler;

Share: