Serencam an haberi! Kazada yaralanan Çekyalı çiftin köpeği Emine hemşireye sevimli

Denizli’bile geçirdikleri trafik kazasında yaralanan Çekyalı çiftin köpeği Ringo’nun bakımını kazaya engelleme eden abla üstlendi.

Denizli Ululuk Hastanesinde ambulans hemşiresi kendisine çalışan Emine Kaplan, 29 Eylül’da takım arkadaşlarıyla Sarayköy ilçesinde meydana gelen yaralamalı gidiş geliş kazası görevine gitti.

Tıra arkadan çarpan karavanda yaralanan Çekyalı Olga Selbıcka (73) ve Milan Selbicky (74) çifti, sıkıştıkları yerden kurtarıldıktan sonra Pamukkale Üniversitesi Hastanesine kaldırıldı.

Bu tam karavanda terrier cinsi köpeği fark fail Emine Kaplan, ızdırap almadan kurtulan köpeği aracın kırılan ön camından kucaklayarak aldı. Aynı süre köpekle ilgilenen bacı, elan bilahare onu veterinere teyit etti.

Kontrolleri yapılan kapik, uray barınağına götürüldü.

Köpeğin barınakta olmasına üzülen Emine hemşire, bir dönme sonraları Pamukkale Üniversitesi Hastanesine giderek Çekyalı çiftle görüştü. Onların iznini alan bacı, isminin Ringo olduğunu öğrendiği köpeği barınaktan alarak evine getirdi.

Tüm ihtiyaçlarını karşıladığı Ringo ile yakından ilgilenen Kaplan, köpekle anlaşabilmek için birlikte Çekçe “otur, kalk, gel ve git” kabil komutlar dahi öğrendi.

Emine hemşire, çalışma bitiminde ise Ringo’yu sokakta dolaştırıyor.

“Dolay camdan atlamaya çalışıyordu”

Emine Kaplan, AA muhabirine, köpeğin sahiplerinin halen hastanede otama gördüğünü söyledi.

Kaza nâkil çiftin köpeğine yakınları alana kadar bakacağını ifade eden Kaplan, yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Aynı kaza anonsu üstüne olay hesabına gittik. Kavaran tıra çarpmış ve dolay kısmı neredeyse yoktu. İçeride sıkışan yaralıları yetmek amacıyla yapılan cerrahi müdahale yaklaşık 2 saat sürdü. O esnada yaralıların bilinci yoktu. Araçta bulunan ayrımsız kapik yaralıların başında duruyordu. Sonrasında köpek karavanın parçalanan dolay camından çıkmaya çalıştı. Birlik o tam benim kucağıma atladı. Bana sarıldı, titriyordu. Hastalarla ilgilenmemiz gerektiği için köpeği bankete bağladım. Sonrasında de Sarayköy Belediyesini aradım. Onlar bile köpeği götürdüler.”

“Ringo ile çokça ongun anlaşıyoruz”

Çekyalı çiftle hastanede görüştükten sonra köpeği evine getirdiğini dile getiren Kaplan, Ringo ile o günden bu yana haddinden fazla ferah anlaştıklarını söyledi.

Kaza fail çiftin kızlarının ülkesinden Denizli’ye geldiğini, ailesinin tedavisinin arkası sıra dönüşte köpeği götüreceği amacıyla üzüldüğünü anlatan Kaplan, “Ilçe eden koşa şu an Pamukkale Üniversitesi Hastanesinde kilolu hizmet ünitesinde otama görüyor. İkisinin birlikte olması müstelzim ameliyatlar var. Kızları dahi zaman Denizli’ye geldi ve ailesiyle ilgilenecek. Ailesi 2 ay kadar burada otama görecek. Kızlarının o büyüklüğünde bekleme şansı yok ve vurdumduymaz dönecek. Köpeği birlikte giderken götürecek sanırım. Götüremezse köpek 2 ay henüz bende kalacak.” diye niteleyerek konuştu.

-“Çekçe kelimeler öğrendim. Eş ayrımsız vesile bulduk”

Köpekle uylaşmak için internetten Çekçe kelimeler öğrendiğini ve bu şekilde emir vererek anlaştıklarını kaydeden Kaplan, şöyle devam etti:

“Köpekle haddinden fazla iyi anlaşıyoruz. Benim onu sevdiğim kadar o üstelik beni seviyor. Kemirmek verdiğimde evet bile onu yıkadığımda yalayarak teşekkür ediyor. Çaça aldım amma mamaları metanetli sevmedi, Türk usulü beslenmeyi seviyor. Çekçe kelimeler öğrendim, köpek Türki kelimeler bilmiyor ama geldiğinden beri o de bir iki da olsa Türkçe öğrendi. Umumi olarak Çekçe kelimelerle ferman veriyorum. Komutlarla anlaşıyoruz. O bizim dilimizi öğreniyor biz da onun dilini öğreniyoruz. Ortak aynı kurgu bulduk diyebiliriz.

Share: