Serpme kahvaltı devri bitiyor: Diyarbakır’daki işletmeler karara bindi veriyor

Serpme Ağ kahvaltı devri bitiyor: Diyarbakır’daki işletmeler karara bindi veriyor

DİYARBAKIR – Bütün Restoranlar ve Turizmciler Derneği Başkanı Ramazan Bingöl, eliyle yapılan açıklama ile serpme ağ kahvaltı serencam buluyor. Şarki ve Güneydoğu dahi meşhur kahvaltılarıyla aşina şehirlerden Diyarbakır’dan dahi israfa alın işletmeler karara destek vererek porsiyon sisteminin uygulanmasını ve tüketiciye hususi yemek listesi oluşturularak tüketimi azaltacağını söyledi.

Ülke genelinde sonuç zamanlarda serpme ağ kahvaltıya istek arttı. Yekpare Restoranlar ve Turizmciler Derneği Başkanı Ramazan Bingöl, tepeden inme kahvaltının ülke genelinde almanak 100 bilyon TL’yi bulan israfa sebep olduğunu açıkladı. Hazırlık zincirleri ile yapılan araştırı Türkiye’de kestirmece 18 milyon ton gıdanın tutumsuzluk edildiğini ortaya koydu. Vatandaşlar aracılığıyla seçme ne kadar seviliyor olsa dahi elde edilen akıbet verilere bakarak ortaya çıkan israf sürecini ve ürünlerin yenmeyerek yarısından fazlasının çöpe gittiğinin serme kahvaltı uygulaması sona eriyor. Restoranlarda ya de kafelerde kişiye özel porsiyon kahvaltı yerini matlup olan uygulama andıran zamanda devreye girmeye hazırlanırken Maşrık ve Güneydoğu üstelik angın kahvaltılarıyla aşina şehirlerden Diyarbakır’dan bile işletmeler karara bindi vererek vatandaşların tüketiminin azalacağını ve maliyetlerinin bile düşeceğini kaydetti. Kısaca tüketicinin yüzde 50 karaca geçeceği serpme ağ kahvaltı sistemi istediğini istediği büyüklüğünde yiyecek usulüyle elde edilecek tasarruf sistemi bir devri henüz kapattı.

“Yapıt çokluğu saf beslenmeyi namevcut ediyor”

Ürünlerin kahvaltı masasında aşırı tüketimi ve israfından kaynaklı saf yöntemlerle üretilen ürünlerin yetişmediğini ve serpme ağ kahvaltılarda hazır azık usulü yapıldığını nâkil tabelasız kahvaltıcı namına tanıdık ve saf üretimiyle mezkûr Alaadin Kılıç, alınan karara bindi verdiğini vurgulayarak 2003’ten beri porsiyon sistemiyle çalıştığını söyledi. Tığ, “Serpme kahvaltıdan ufuk mevki ekonomisine almanak milyonlarca zarar veriyor değişmeyen çıktı. 2003’ten beri haddizatında bu mücadelenin içindeyiz, bugün bunun gündeme gelmesi elan muştulu bunu destekliyoruz. Zira hemen tezce ülkenin herhangi bir ilinde gastronomi etkinlikleri düzenleniyor. Bu konu işlenmeliydi tamda eskiden münfail bir karar. Bizde müşterilerimize hep yiyebildiğiniz kadar karşı, ödeye bildiğiniz kadar ödeyin. Bununla israfı önlemiş olacağız. Esenlik açısından üstelik porsiyon yöntemi yeryüzü koca formül” dedi.

“Diyarbakır kahvaltısı daha çok ülkeyi aşmış durumda, dışardan mevrut yerli ve ecnebi turistler genelde serpme ağ kahvaltı yeğleme ettikleri üzere bizde baskı durumda kalıyoruz” diyen Tığ, “İşletmeciler yerine bu durumdan bizde rahatsızız, görsellik, gözü doyurmak yada benzeri sili hava yarmak üzere serpme kahvaltı yeğleme ediliyor. Doğala beğenmek serpme ağ kahvaltıda zor, ayrımsız turizm bölgesinde günde bir işletme 500 kahvaltı attığını farz edersek bunun doğal kendisine yetişmesi çok edisyon. Bu lüzumlu istemez kalitesizliğe yansıyor, mıhlı sönümsüz insanlar porsiyon usulüyle giderse ürünlerde lezzette almış peki” diyerek konuştu.

“Müşterinin isteği üzerine yemek listesi hazırlanması gerekiyor”

Eş ile 60 tabağın 100 TL’ye geldiğini o 60 tabakta nitelik ve hizmet aramamak gerektiğini nâkil Kılıç, “Tığ işletmemizde porsiyon usulü kahvaltı meşrubat dahil 30 TL’ye geliyor, amma serpmeye gidildiğinde herhangi bir eser tıpkı maliyet ve buda müşteriye yansıyor. Buda iki taraf amacıyla kötülük, yemediği ürüne mülk veriyor buda kendilerinin ekonomisine de uymazlık veriyor. Birçok kahvaltılarda 3 kabil reçel masaya gidiyor, kimsede o kadar asıl reçel yemiyor. Yetkililerin aldığı kararı sonuna kadar destekliyoruz ve elimizden ne geliyorsa yaparız. Müşterinin isteği üzerine yemek listesi hazırlanması gerekiyor, bizim verdiğimiz menülerle müşteriye yiyecek zorunluluğu getirilmemeli, müşteriye kural konulmaması lazım, porsiyon usulüyle arz etmek gerekiyor doymuyorsa porsiyonu artırılır ve tutumsuzluk olmadan yediğini öder buda yediğini ödediği amacıyla mutlu olmasını sağlar” değerlendirmesinde bulundu.

Share: