“Sessiz Direnişin Sembolü: Diyarbakır Anneleri” Sempozyumu

Siyaset, Ekonomi ve Cemiyet Araştırmaları Vakfı (SETA) Umumi Koordinatörü Burhanettin Duran, “Terörle mücadelede ailelerin evlatlarına cemaat çıkması, devletin uyguladığı terörle mücadele politikaları kadar önemlidir.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ve SETA aracılığıyla Başkanlığın konuşma salonunda “Sessiz Direnişin Sembolü: Diyarbakır Anneleri” Sempozyumu düzenlendi.

Burhanettin Duran, sempozyumun açılışında, Türkiye’nin ulusal ve arsıulusal birçok meselesiyle ilgilenen tıpkısı hatır kuruluşu yerine, Diyarbakır Annelerinin feryadını, ağızsız çığlığını görmemenin olmayacağını söyledi.

Duran, “Kâh medyalar, ara sıra himmet kuruluşları bu konuya içeride ve dışarda sessiz kalırlar fakat apayrı çok elan ilim meselelerde seslerini yükseltirler. Halbuki Diyarbakır Annelerinin ortaya koyduğu bu özgün savaş, birçok çalışmanın yapılmasını mucip ehemmiyet ve hassasiyettedir.” diyerek konuştu.

Terörle mücadelenin dünyada birçok yönteminin bulunduğunu dile getiren Duran, Türkiye’nin da bu alanda çokça cesim mesafeler katettiğini belirtti.

Türkiye’nin DEAŞ ve FETÖ ile mücadelesinin dahi halen devam ettiğini aktaran Duran, “Türkiye’de PKK tamamen mücadelenin çokça henüz etraflı ayrımsız tarihi var ve bunun çokça boyutlu ele alındığını ve gereğinin yapıldığını biliyoruz. Bu öyle tıpkı öz kim Türkiye’nin birliği, selameti açısından önemlidir. Buna yardım yöneltmek üzere da akademik çalışmaların tam olmadığı, daha çok yapılması gerektiği kanaatindeyiz.” ifadesini kullandı.

Duran, terörle mücadelede sivil toplumun katılımın önemine belen ederek, “Diyarbakır Annelerinin mücadelesi, terörle mücadelenin arz vurucu olanlarındadır. Çünkü annelerin feryadından yola yarar.” diye niteleyerek konuştu.

Terör örgütlerinin, devşirdikleri militanları aileleri murat alarak, ailelerden evlatlarını kopararak yaptıklarının cümle eliyle bilindiğini vurgulayan Duran, şöyle bitmeme etti:

“Terörle mücadelede ailelerin evlatlarına eş çıkması, devletin uyguladığı terörle uğraş politikaları büyüklüğünde önemlidir. Bu itibarla gençleri kültürlerinden, kimliklerinden koparmaya alın yeryüzü yetişkin sığınak, en kocaman mücadele alanı gerçekte ailedir. Hacire annenin başlattığı, meşalesini yaktığı mücadele, böyle ayrımsız mücadeledir. Şükürler olsun kim tığ bu mücadelede çokça büyük aynı yere geldik. Diyarbakır Anneleri Van, Muş, Şırnak, Hakkari ve İzmir kabilinden illere yayılarak çok heybetli benzeri sosyal mukavemet örneği olmuştur. Diyarbakır Annelerinin korkusuz eylemleri PKK ve HDP üstünde hesap pusulası edilenin üzerinde benzeri ağırbaşlılık oluşturmuştur.”

Bilgi Şöleni, açılış konuşmalarının ardından oturumlarla bitmeme etti.

Bu kapsamda, “Teröre Cebin Sosyal Cereyan: Diyarbakır Anneleri”, “Diyarbakır Annelerinin Dünyaya Verdiği Rey” ve “Diyarbakır Annelerine Sivil Cemiyet ve Medyanın İlgisi” başlıklarında planlı oturumlarda değerlendirmeler yapıldı.

Programda, akademisyenlerin yanında sivil toplum örgütü ve iletişim araçları temsilcileri bile saha aldı.Share: