Şifa deposu Gilaburu hasadı başladı

– Şifa depo akarsu Gilaburu hasadı başladı

Sivas’ın Gemerek ilçesinde yetişen, şifa deposu olarak tanıdık ve 2017 yılında coğrafi işareti alınan Gilaburu meyvesinin hasadına başlandı

SİVAS – Sivas’ın Gemerek ilçesinde yetişen, felah deposu yerine tanıdık ve 2017 yılında coğrafi işareti alınan Gilaburu meyvesinin hasadına başlandı.

Sivas’ın Gemerek ilçesinde özellikle akarsu kenarlarında çokça yetişen Gilaburu meyvesi hasadı başlandı. İçerdiği efdal orandaki vitamin ve mineraller nedeniyle sinir ve strese sınırlı uykusuzluğa, ruh ve soy hastalıklarına, ödem ve ödeme merbut şişkinliğe, inkıbaz kabil bire bir çok hastalığa ferah geldiği tanıdık bu semere halk ortada ise böbrek hastalıklarının tedavisinde ve böbrek taşının düşürülmesinde vâsi yerine kullanılıyor. Kibrit yardımıyla bir tane bir tane toplanan gilaburu meyvesinin suyu içilerek, reçeli, kompostosu yapılarak tüketilebileceği kabilinden ürün adına bile yenilebiliyor.

Tıpkı çok hastalığa ongun geliyor

Mustafa Karakılıç, Gilaburu meyvesinin tıpkısı çokça hastalığa ferah geldiğini belirterek, “Bu yakınlarda İç Rum Bölgesinde bayağı üst bütün demet ve bahçelerde yetişir. Hasadı çalınmış sebebiyle yapılıyor. Topladıktan sonradan suda 20 dönem bekletiyoruz. Sıkarak yahut meyvesini yiyerek tüketebiliyoruz. Tıpkısı zamanda marmelatını ve reçelini yapabiliyoruz. Tıpkı çok hastalığa faydası var” ifadelerini kullandı.

Böbrek taşlarını düşürüyor

Sızır kasabasından Fevzi Göksu, Gilaburu meyvesinin böbrek taşlarına bereketli geldiğini söyleyerek, “Gilaburu hasadına başladık. Gilaburu sızır ve çevresinde yetişen çok zer bir meyvemizdir. Kışın bunu biriktirir turşu yaparız. Sonradan bu turşuları sıkarak suyunu içeriz. Böbrek taşlarına haddinden fazla iyi geldiği söyleniyor. Su hangi kadar çokça olursa bu meyvede o büyüklüğünde artağan oluyor” dedi.

Share: