Sinop Tarihi Mapushane ve Müzesi’ndeki restorasyon sene böylelikle tamamlanacak

Avrupa Birliğinin desteğiyle Ekin ve Turizm Bakanlığınca Sinop Tarihi Hapishane ve Müzesi’nde sürdürülen yenileme çalışmalarının yıl böylelikle tamamlanması planlanıyor.

Ekin ve Turizm Icra Vekili Yardımcısı Eşsiz Alpaslan, yanı sıra Vali Erol Karaömeroğlu ve AK Fırka Sinop Saylav Manzume Maviş ile çalışmaların devam ettiği Sinop Tarihi Cezaevi ve Müzesi’nde incelemelerde bulundu.

Alpaslan, incelemelerinin arkası sıra gazetecilere, müzeyi yılbaşından acilen bilahare ziyarete açmayı planladıklarını söyledi.

Ülke tarihi açısından haddinden fazla simgesel aynı yapı olan tarihi yapının restore edilme çalışmalarında sona geldiklerini belirten Alpaslan, “İnşallah yüklenici firma sene sonuna büyüklüğünde çalışmalarını tamamlayıp çıkacak amma müzeyi sonuncu hale değirmek, belde ve peyzaj düzenlemeleri için çalışmalarımız gelişmemiş ayrımsız süre henüz devam edecek. Yılbaşından şipşak sonra Sinopluların, Türkiye’nin, tam dünyanın hizmetine inşallah açmış olacağız. Bu tarihi binamızın dünyada tanıtılması amacıyla Nezaret yerine çalışmalarımızı yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Bu yıl 635 noktada kazı çalışması yapıldı

Alpaslan, Türkiye genelinde tarihin aktarılma yüzüne çıkarılması için muhteşem kazıların yapılmakta olduğuna işaret ederek bu sene 635 noktada hafriyat çalışmasının sürdürüldüğünü anlattı.

Nezaret namına kazılara özel önem verdiklerini vurgulayan Alpaslan, “Tabii bu kazılarda çok mefret eserler çıkıyor. Bilgi adamlarımız, hafriyat başkanlarımız bunları değerlendiriyor. Balatlar Bina Topluluğu kazısı de eke tıpkısı kazı. bundan sonra Güneydoğu, Şarki Rum bölgelerinde, İstanbul’birlikte tehlikeli namına eski mozaiklerin burada de çıkacak olmasının ayrı bir önemi, değeri var. Bu anlamda kazı çalışmalarına Nezaret adına bindi vermeyi sürdüreceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

Alpaslan, kentteki temasları kapsamında Sinop Valiliğini birlikte mülakat etti.

Ilbay Karaömeroğlu’ndan kent üzerine vukuf düz Alpaslan, daha sonra yapımı süren Site Meydanı Ulus Bahçesi Projesi alanında ve Balatlar Yapı Topluluğu hafriyat sahasında incelemelerde bulundu. ???????Share: