Sinoplu Vatandaşlardan ‘Cami’ Tepkisi: “Bakan’ın Sözü Havada Kaldı”

MUSTAFA MAHIR

Sinop’taki Kullanılmamış Mahalle’birlikte hayat dolu vatandaşlar, TOKİ eliyle yapılan Sinop Kent Meydanı Projesi kapsamında; Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Tasavvur Gelgel’un “200 metrekareye 400 kişilik cami yapın” talimatına karşın mahallelerine 30 nefis cami nesir edilmesine tepki gösterdi. Sinoplu Mete Modern, “Icra Vekili’ın sözünün bugün havada kaldığını görüyoruz. Biz, 400 kişiden vazgeçtik. Buraya, bize tıpkı bina yaptılar, 30 şahsiyet. Bu de saf yerine Sinoplu vatandaşların tepkisine neden oluyor. ‘Bu ne form bina’ diyorlar” dedi.

Sinop’taki Bakir Mahalle’üstelik, Nazır Amaç Gelgel’un “200 metrekareye 400 şahsiyet cami yapın” talimatına rağmen 30 nefis cami düz yazı edildi. Eskimemiş Mahalle’üstelik güçlü tahminî 50 yurttaş, mahallerine yapılan caminin uğrunda toplanarak duruma aksülamel gösterdi. Vatandaşlar hesabına izah işleyen Sinoplu Mete Çağdaş ise şunları söyledi:

“Yeni Mahalle sakinleri adına buradayız. Kullanılmamış Mahalle, 6 bin nüfusa sahip ayrımsız mahalle. Sinop’un nazik mahallelerinden biri ve bizim mahallemizde camimiz bulunmayan. Mutedil çağdaki kabil kavuşum altında bir mescitte kılınıyor namaz. İnsanlarımız buraya sığmıyor. İnananlar buraya sığmıyor. Bu yüzden Mekân ve Şehircilik Bakanı’mız Sayın Maksat Hava, Sinop’u ülfet ettiğinde bizzat kendisinden ben kâm etmiştim. Kendisi de bana ve beraberinde bulunanlara, üste TOKİ Başkanı’na, ‘Buraya, 200 metrekareye 400 yabanlık cami yapın’ emrini vermişti. Sayın Icra Vekili’ın bu sözünün zaman havada kaldığını görüyoruz. Tığ, 400 kişiden vazgeçtik. Buraya, bize aynı çatı yaptılar, 30 nefis. Bu üstelik saf yerine Sinoplu vatandaşların tepkisine bozukluk oluyor. ‘Bu ne format bina’ diyorlar. Doğaya ve dokuya akıllıca değil. Biz, Selçuki mimarisi ile burada, Türk milleti, Türk devleti ayakta durduğu sürece o cami dahi burada kalsın istedik. Türkiye’nin üç tarafı denizle çevrilmiş. Hangi limana gidersek gidelim, ne liman şehrine girersek girelim sizi bir cami karşılar, ayrımsız minare karşılar. Türkiye’nin deniz sahili kısmında gelen turisti, gemileri karşılamayan minaresiz bir tane toprak Sinop’tur. Onun amacıyla tığ, burada, kenar kenarında minareli tıpkı cami istedik. Onlar dedi kim ‘Hayır mescit olsun’. Biz, minare olsun istedik. Hastalık minare istemiyorlar? Zira minarenin ucunda biliyorsunuz alem var. Yani haçla hilalin savaşı halen devam ediyor almak. Bizim buradaki toplanmamızın amacı, Sayın Cumhurbaşkanı’mıza sesimizin duyurulması. Tığ, Sayın Cumhurbaşkanı’mızın bundan haberi olmadığına yürekten inanıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın bundan haberi namevcut. Sayın Mekân Bakanı’mızın birlikte bundan haberi olmadığına içten inanıyoruz. Zira kendisi bizzat meze verdi. Üste geldiğinde iki posta sordum. ‘Merak ika, oraya o cami yapılacak’ dedi. Ama gördüğünüz kadar hangi yazık kim cami arasında bulunmayan. Burada Sinop Valisi, hükümeti kaşkariko fail diyar başkanı acep birilerinden mi korkuyor? Burası Yunanistan değil. Bulgaristan değil. Burası bir Mutekit şehri. Yüzdelik 99’u Müslüman olan tıpkı ülkenin şehri bura.”Share: