Şırnak domestik haberi | Cizre’de yaşıt cami

Cizre’da örnek cami

Öğrenciler hem Kur’an’ı Selek öğreniyor, hem de okul derslerini yapıyor

ŞIRNAK – Şırnak’ın Cizre Müftülüğüne bağlı Hacı Ramazan Çevik Camisine mevrut öğrenciler hem Kur’an-ı Ahi dersleri görüyor, hem üstelik fahri öğretmenler ve önder eşliğinde ekol ödevlerini yapıyor.

Cizre Müftülüğüne sınırlı Cudi Mahallesi’nde mevcut Hacı Ramazan Çevik Camisine gelen öğrenciler, Alicenap derslerini toplu ve ferdî şekilde yapıyor. Yatsı namazından bilahare okulda kendilerine verilen ödevlerini camiye cemaate mevrut gönüllü öğretmenler eşliğinde yapıyorlar. Öğrencilere betik kıraat alışkanlığı kazandırmak üzere son eksik saatte dahi tezkere kıraat etkinliği yapılıyor.

Camiye gelen öğrenciler cemaatle salat kılma, ezan, tespihat, mektup kıraat ve ahval üzerinden yapılan muhtelif etkinlikler ile ödüller alıyor. Öğrencileri cami uğrunda karşılayan imam Delice Turan, camide değişik etkinlerle öğrencileri ödüllendirdiklerini ve amaçlarının teferruat ile bilimin bu arada yapılabildiğini belirtti.

Okul eğitimini yanında Kur’an-ı Semih eğitimini üstelik aynı arada verdiklerini nâkil Turan, “Çoğunlukla yakınlarda mevcut 5 okuldan gelen öğrencilerimiz var. Akşam Ezanı namazından evvel camiye mevrut öğrencilerimizi karşılıyoruz. Akşam namazını çocuklarla cemaatle kıldıktan sonradan öğrencilerimize Elifba ve Kur’an-ı Kerim eğitimi veriyoruz. Akşam ile yatsı arası bu derslerimizi öğrencilerle işliyoruz. Sonuç 1 saatte ise öğrencilerimizin okulda aldıkları ödevi burada cemaate mevrut fahri öğretmenler ile bu arada yardımcı oluyoruz. Sınava hazırlanan öğrencilerimiz de var onlarla ayrı ilgileniyoruz. Serencam kalık saatte öğrencilerimize betik okumalarına heveslendirme ve Türkçeyi henüz gür konuşmaları için pusula kıraat etkinliği yapıyoruz” dedi.

Mevlüde Uyar ise, arkadaşlarıyla bu arada herhangi bir dönem camiye geldiğini kaydetti. Uyar, “Hocalarımızdan Kur’an-ı Selek derslerini, salat ve temel dini bilgileri alıyoruz. Yatsı namazından sonra ekol derslerimizi çalışıyoruz. Derslerimizi bitirdikten sonra tezkere okuyoruz. Hocalarımız bizlere yardımı oluyor. Burada Kur’an-ı Cömert dersleri haricinde ayrıntı ve bilimi bir arada işliyoruz” diyerek konuştu.

(CÖ-RK-NSO-Y)

Share: