Şırnak evcil: Silopi’de kız isteme merasiminde bin yıllara raci anane yaşatıldı

Şırnak’ın Silopi ilçesinde evlenmek talip gençler üzere doyum önderleri ile ev büyükleri toplanıp binlerce yıllık geleneklerini yaşattı. Damat evinde toplanan doyum önderleri ile eş büyükleri yaklaşık 3 kilometre uzak olan elkızı evine bilgisiz gitti.

Binlerce almanak kültürlerini yaşatan Silopi halkı, sabah er saatlerinde kanaat önderlerinden İbrahim Tayşun’un evinde toplandı. Birbirlerini seven iki taze için geçmişten mevrut kültürle sabahın erken saatlerinde damat evinde toplanıp kız evinin tahminî 3 kilometre uzak olmasına rağmen orgazm önderleri, belediye başkanları, sülale bireyleri ile buğulanmış heyeti Silopi’nin hatırlı mollaları öncülüğünde tabanvay gitti. Barbaros Mahallesi’nden Cudi Mahallesi’nde mevcut kız istemeye revan eloğlu tarafının canlı namına yürüyüşünü gören çarşı esnafı, siftinlik bir şaşkınlığın ardından kız rıza olduğunu öğrenince bari tamam yürüyüşler gençlerin mutluluğu ve yuva kurmaları amacıyla olsa dedirtti.

Güveyi evinden kız evine giden heyeti, kızın ailesi ve komşuları eliyle karşılandı. Eve sığmayacağını bildikleri için sokağa yeniden başa sandalye ve masalar kurup misafirlerini karşıladılar. Gelen misafirlere su ağırlama edildikten sonraları mollaların dünyaevi hakkındaki konuşmaları ve dualarının ardından babasından kız rıza merasimine geçildi. Elkızı ve güveyi adayının rızaları alınmış olmasından kız rıza ritüeli de gerçekleşmesiyle duaların arkası sıra tatlı ikramları yapıldı. İkramların arkası sıra gelen misafirler yegâne yegâne damat ve gelinin babasını kutlayarak törenin yapıldığı sokaktan ayrılıp damat evinde hazırlanan yemeğe geçti.

Bin yıllara dayanan kız isteme geleneğimiz var diyen damadın babası Silopi Kanaat önderlerinden İbrahim Tayşun, “Değme toplumun kendine bakarak benzeri geleneği ve kültürü var. Kız rıza kültürümüzde teferruatlı yıllara müstenit aynı firez tarihten gelen tıpkı gelenektir. Dolayısıyla kendi yakın dostlarımızı, sevenlerimizi, familya büyüklerimiz ile damadın evinde toplanıp ikramlardan sonra elkızı evine gidiyoruz. Orada kâin babası ve karı büyüklerinden kız istenir ve bunu üstelik bize liderlik eden imamlarımız büyüklerimiz ile kanaat önderlerimiz eliyle kız istenir. Bu mutlu günümüzde davetimize icabet eden saygıdeğer kanma önderlerimize, mollalarımıza misafirlerimize haddinden fazla teşekkürname ediyoruz. Bu bin yıllara müstenit geleneğimizi devam ettirmenin mutluluğu ile mevrut kamu misafirlerimize teşekkür ediyoruz” dedi. – ŞIRNAK

Share: