Şırnak haberi! Eylülde flama yeryüzü erdemli Cizre’de genişlik bağan Erzurum’da kaydedildi

Türkiye’de bu yılın ilkgüz ayında genişlik yüksek şule 46,7 adım ile Şırnak’ın Cizre ilçesinde, yeryüzü bağan yalaz ise sıfırın altında 3,5 mertebe ile Erzurum’da ölçüldü.

AA muhabirinin Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerinden derlediği bilgilere bakarak, sabık ay sayı farkı alev yurdun bazı bölgelerinde zaman normallerinin üstünde gerçekleşti.

İstanbul, Gökçeada, İzmir Dikili, Kuşadası, Muğla Yatağan, Fethiye, Köyceğiz, Isparta, Senirkent, Eğirdir, Denizli Acıpayam, Antalya Demre, Kırıkkale, Kırşehir, Çiçekdağı, Kaman, Düzce Akçakoca, Sinop, Kastamonu Cide, Şarki Anadolu Bölgesi’nin güneydoğusu ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin genelinde sezon normallerinin üstünde olan sıcaklıklar yurdun diğer bölgelerinde mevsim normalleri civarında ölçüldü.

Türkiye genelinde, 1991-2020 yılları ortada 20,9 adım yerine ölçülen eylül kocaoğlan sayı farkı sıcaklığı, bu yılın eylül ayında 21,9 etap kendisine kaydedildi.

Bu yılın ilkgüz ayında sunu düşük alev sıfırın altında 3,5 derece ile Erzurum’da, yeryüzü efdal şule ise 46,7 adım ile Şırnak Cizre’de belirleme edildi.

Bölgelere bakarak sıcaklıklar

Marmara Bölgesi’nde sayı farkı yalaz, İstanbul, Gökçeada çevrelerinde sezon normallerinin üstünde, bölgenin gayrı kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmişti. Bölgenin ilkgüz kocaoğlan teferruatlı yıllar ortalama sıcaklığı 20,6 evre, güzeşte ay ise 21,2 derece kendisine ölçüldü. Bölgede en düşük flama 3,2 paye yerine Balıkesir’bile, yeryüzü faziletkâr yalaz ise 38,7 etap namına Balıkesir Gönen’dahi gözlendi.

Ege Bölgesi’nde averaj sıcaklık, Dikili, Kuşadası, Yatağan çevrelerinde sezon normallerinin üstünde, bölgenin farklı kesimlerinde mevsim normalleri civarında kaydedildi. Bölgenin ilkgüz kocaoğlan ince yıllar ortalama sıcaklığı 22,2 derece iken, 2022 ilkgüz ayında 22,9 etap olarak ölçüldü. Bölgede en düşük alev 1 dereceyle Gediz’birlikte, sunma faziletli kıvılcım ise 38,6 dereceyle Nazilli’bile belirleme edildi.

Akdeniz Bölgesi’nde ise averaj yalaz, Isparta, Fethiye, Senirkent, Eğirdir, Acıpayam, Köyceğiz çevrelerinde zaman normallerinin üzerinde, bölgenin diğer kesimlerinde zaman normalleri civarında seyretti. Bölgenin eylül ayı tafsilatlı yıllar ortalama sıcaklığı 24,1 dereceyken güzeşte ay 24,8 kademe adına ölçüldü. Bölgede yeryüzü düşük yalın 0,4 evre olarak Göksun’da, bildirme faziletkâr yalın ise 41 dereceyle Kahramanmaraş’ta gözlendi.

İç Anadolu Bölgesi’nde averaj yalaz, Kırıkkale, Kırşehir, Çiçekdağı, Kaman çevrelerinde zaman normallerinin üzerinde, bölgenin ayrıksı kesimlerinde mevsim normalleri civarında seyretti. Bölgenin eylül ayı uzun yıllar sayı farkı sıcaklığı 18,3 merhale iken, geçen ay 19,4 mertebe yerine gerçekleşti. Bölgede en düşük şule, sıfırın altında 3,3 dereceyle Sivas Kangal’da, bildirme faziletkâr alaz ise 38,4 dereceyle Kırıkkale’dahi tespit edildi.

Ortalama şule Karadeniz Bölgesi’nde Akçakoca, Sinop, Cide çevrelerinde zaman normallerinin üstünde, bölgenin diğer kesimlerinde sezon normalleri civarında yaşandı. Eylül ayı teferruatlı yıllar sayı farkı sıcaklığı 19,2 aşama olan bölgede sabık kamer yalım 20,1 derece yerine ölçüldü. Bölgede yeryüzü düşük kıvılcım 1,3 dereceyle Bayburt’ta, yeryüzü faziletli kıvılcım ise 41,5 dereceyle Artvin’üstelik kaydedildi.

Gün Doğusu Rum Bölgesi’nde ortalama sıcaklık, bölgenin cenup doğusunda sezon normallerinin üstünde gerçekleşirken, değişik kesimlerinde sezon normalleri civarında seyretti. Ilkgüz ayı uzun yıllar averaj sıcaklığı 18,5 rütbe olan bölgede, geçen kamer kıvılcım 20 paye adına tayin edildi. Bölgede genişlik düşük sıcaklık sıfırın altında 3,5 dereceyle Erzurum’da kaydedildi.

Güneydoğu Rum Bölgesi’nde de ortalama sıcaklık, nahiye genelinde zaman normallerinin üzerinde yaşandı. Bölgenin eylül kocaoğlan detaylı yıllar sayı farkı sıcaklığı 25,9 merhale olurken, bu yılın ilkgüz ayında 27,4 derece kendisine gerçekleşti. Bölgede yer bağan yalın 7,8 dereceyle Birecik’te, genişlik erdemli alaz ise 46,7 dereceyle Cizre’da gözlendi.

Share: