Şırnak haberi | Şırnak Celal Hastanesi’nde ayrımsız geçmiş: Merbut yöntemle akciğer ameliyatı yapıldı

Şırnak Ululuk Hastanesi’nde aynı önceki: Sınırlanmış yöntemle akciğer ameliyatı yapıldı

ŞIRNAK – Şırnak Fehamet Hastanesi’nde yapılan ameliyatla mefret aynı başarıya imza atıldı. Göğüs Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Sezer Arslan, hastanede ilk defa sınırlı yöntemle akciğer ameliyatı yaptı.

25 yaşındaki Serhat Artuç, tekrarlayan nefes darlığı rahatsızlığıyla Şırnak Celal Hastanesi’ne başvurdu. Hastanın birlik tetkiklerini yapan Op. Dr. Sezer Aslan, Artuç’u ayrıksı ayrımsız ille sevk etmek adına hastanede bu ameliyatı kendisi yapmaya değişmeyen verdi. Hastayı, Uniportal VATS denilen kapalı yöntemle operasyon eden Op. Dr. Sezer Aslan, Şırnak Fehamet Hastanesi’nde bire bir mebde imza attı.

Hasta Serhat Artuç, Op. Dr. Sezer Arslan için, “Allah razı olsun, Ellerine esenlik” ifadelerini kullandı.

Döş Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Sezer Aslan ise, “Hastamız bize 2 devir ilk nefes darlığı şikayetiyle geldi. Pnömotoraks dediğimiz (Akciğer albeni kaçağı) şikayeti vardı. Bunu tomografi ile belirleme ettik. Bu hastalığın ameliyatını Şırnak Devlet Hastanesinde yapabileceğimizi sökel ve yakınlarına bildirdik. Elan önceki bu zümre hastalar iller arasında sevkler ile başka illere gidiyorlardı. Tığ döş cerrahi ekibi namına günümüzün arz güncel faaliyetler tekniği olan Uniportal VATS tekniğiyle yani 3 santimlik yegâne keşiden hastamızın ameliyatını yapmış bulunuyoruz. Bu ameliyatın avantajı, bulutsuz ameliyatlara göre hem veca adına, hem birlikte kozmetik kendisine haddinden fazla ongun yanıtlar alıyoruz. Hastamız iki periyot içerisinde evine taburcu olacak” dedi.

“artık bu tür ameliyatlar Şırnak Azamet Hastanesinde yapılacak”

Normalde balaban merkezlerde yapılabilen tıpkısı işler olduğunu rapor eden Op. Dr. Sezer Aslan, “Şırnak’a geldiğimizde enfrastrüktür adına, teknik namına bu ameliyatların yapılabileceğini gördük. Bundan sonrada bu forma ameliyatlarımıza üstelik bitmeme edeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

Share: